Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přívalové deště zasáhly Moravu, v ulicích Bystřice bylo až 1,5 metru vody

  15:56aktualizováno  20:13
Bouřky a vydatný déšť zatopily sever Moravy a Slezsko. V Bystřici pod Hostýnem byla voda v devíti ulicích. Místy ve čtvrtek večer dosahovala až jeden a půl metru. Hasiči museli vyjíždět i na dalších místech Zlínského či Moravskoslezského kraje.

Velká voda v obci Štípa u Zlína | foto: HZS Zlínského kraje

"Velitel zásahu v Bystřici pod Hostýnem v 18:15 uvedl, že pod vodou jsou sklepy desítek domů. V některých místech voda dosahuje výšky přes jeden a půl metru. Na místo už dorazil speciální vůz ze Zlína, který rozváží čerpadla po domech a hasiči se snaží zmírňovat následky bleskové povodně," uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Velká voda zasáhla město před šestnáctou hodinou. "Po silné průtrži mračen začala voda stékat z kopců od Hostýna a velmi rychle zaplavila ulice a domy. Voda splavila bahno a klády z lesů, místní toky se začaly ucpávat," řekl mluvčí hasičů.

Před dvacátou hodinou dosáhla valící se voda z Hostýnských vrchů města Hulín. "Hlídky hasičů monitorující situaci na březích říčky Rusava průběžně informovali o stoupající hladině vody už od Holešova a včas byla přijata preventivní opatření. Na několika místech se staví preventivní hráze z pytlů s pískem a tok je nadále sledován. Na některých místech regionu stále prší," řekl mluvčí hasičů.

Problémy byly i na dalších místech na Zlínsku. Mezi obcí Brusné a Rusava se sesunula část vozovky. V Lukově voda pronikla do domova pro seniory. Byly zaplaveny recepce, chodby v přízemí a společenská místnost.

"Zatím evidujeme asi 60 událostí, ve kterých je skryto několikanásobně větší množství jednotlivých pomocí na konkrétních místech," uvedl po dvacáté hodině Mitáček.

V Ostravě stála voda pod viadukty, v Opavě srazil blesk strom na auto

Na Ostravsku začalo pršet po poledni, krajem se prohnala série bouřek s asi hodinu a půl trvajícím prudkým deštěm. Na většině toků se zvedly hladiny. "Hasiči čerpali vodu na 25 místech, a to především v okresech Karviná, Frýdek-Místek a také v Ostravě," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

V Ostravě-Přívoze byly zatopeny dvě silnice pod železničními mosty, a to u nákladového nádraží Českých drah na Mariánskohorské ulici a také v Hlučínské ulici. V těchto místech nejezdily tramvaje. V Havířově pak hasiči vytahovali dvě auta z vody.

V Opavě v areálu nemocnice spadl strom na Toyotu Avensis poté, co ho zasáhl blesk. "Ve vozidle se nikdo nenacházel, ale strom spadl na zadní část vozidla, kde byla palivová nádrž. Hasiči strom rozřezali a odstranili," uvedl mluvčí hasičů.

Voda zalila výpadovku na Polsko

Voda zastavila dopravu i ve Frýdku-Místku, kde obrovská louže zalila jeden z pruhů silnice R48, která tvoří výpadovku na Polsko. "Dopravu jsme museli svést na jednu stranu čtyřproudové komunikace, automobily jezdí v jednom pruhu, na místě už byli i hasiči," řekl večer frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Z jedné z takzvaných "myších děr" v Karvinské ulici v Havířově vytahovali hasiči pomocí navijáků osobní auto se třemi cestujícími. "Auto bylo zatopeno do výšky čtyřiceti centimetrů," uvedl Kůdela.

Meteorologové před extrémními srážkami varovali

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným deštěm zejména pro Moravskoslezský kraj od čtvrtečních šestnácti hodin do pátečních deseti hodin. V Beskydech po tu dobu mělo spadnout až sto milimetrů srážek, což už jsou extrémně silné srážky.

"V reakci na předpokládané trvalejší srážky v horských oblastech Moravskoslezského a Zlínského kraje lze během nočních hodin očekávat prudké vzestupy hladin především menších toků, zejména v povodí Olše, Ostravice, Bečvy a pravostranných přítoků Odry," psali ve čtvrtek meteorologové (více o předpovědi počasí čtěte zde).

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

PŘÍMÝ PŘENOS: Brífink TOP 09 před jednáním Sněmovny

Šéf TOP 09 Kalousek varuje před další opoziční mlouvou

Sněmovnu čeká v úterý schůze, na které budou poslanci projednávat například novelu zákoníku práce. Nyní mají brífink...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz