Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přívalové deště a bleskové povodně hrozí až do středy

  14:28aktualizováno  22:55
Přívalové deště a záplavy hrozí až do středy, varují meteorologové. Může spadnout až 60 mm srážek. Očekávají se i silné nárazy větru a kroupy. Výstraha platí pro jih, východ Čech a Moravu. Dnes průtrže postupovaly z jihu Čech na Moravu. Zatopily desítky sklepů a rozvodnily menší toky.
Přívalové deště překvapily v pondělí Brňany (29. 6. 2009)

Přívalové deště překvapily v pondělí Brňany (29. 6. 2009) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Pásmo bouřek s deštěm, které předtím sužovaly Německo, přešlo pohraniční hory před polednem. Průtrž zasáhla například Písecko, další větší srážkové jádro bylo na Šumavě. Potok Smutná v Ratajích na Táborsku zřejmě dosáhne třetího povodňového stupně. Tři dětské tábory v blízkém okolí obce byly evakuovány. Podle hasičů se však voda může rozlít do míst, kde by neměla způsobit vážnější škody.

Protržení hráze přímo v obci Jistebnice ale hrozí u rybníka Smolík. Tisovský rybník ležící poblíž totiž přetéká, někteří lidé už opouštějí obec. Hasiči prozatím monitorují situaci a uvažují o řízené evakuaci občanů. ČTK to kolem půl jedenácté večer řekl operační důstojník českobudějovických hasičů.

Voda z polí krátkodobě rozvodnila mimo jiné i několik potoků na Sušicku. Vylily se z břehů a zatopily deset dvacet sklepů. Při čerpání v jednom z nich se přiotrávil zplodinami z čerpadla hasič. Vodu v domech měli vinou odpoledního deště i lidé na Příbramsku či v okolí Prahy.

Během odpoledne přešly mraky přes Vysočinu a jižní Moravu dál na severovýchod. "Na Prostějovsku se vytvořily silné bouřky, které budou postupovat dále do Moravskoslezského kraje," informoval před půl sedmou večer o aktuální situaci meteorolog Štefan Handžák.

Nad střední Evropou se postupně zvýrazňuje frontální rozhraní mezi chladným vzduchem na severozápadě a teplým na jihovýchodě, které bude jen zvolna postupovat k východu.

V noci z úterý na středu se kvůli frontálnímu rozhraní nad naším územím objeví bouřky společně s intenzivním deštěm, přívalovými srážkami, nárazy větru a ojediněle i kroupami.  

Aktuální mapa srážek

Meteorologové očekávají úhrn srážek v průměru od 5 do 20 mm za 12 hodin, v bouřkách místy 20 až 40 mm, ojediněle i kolem 60 mm srážek. Nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti 70 až 90 km/h.

V důsledku přívalových srážek a vzhledem k nasycení půdy může dojít k
prudkému krátkodobému rozvodnění toků, potoků, nebo i jindy suchých koryt, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů a komunikací, varují meteorologové. 

Přívalové deště a bleskové povodně sužují Česko už druhým týdnem. Největší škody napáchaly na severu Moravy, v jižních a severních Čechách.

Naposledy se velká voda prohnala o víkendu několika obcemi na Děčínsku a také tady způsobila milionové škody. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová proto dnes vyhlásila v okrese stav nebezpečí.

"Škody jsou natolik rozsáhlé, že by je obce ani s pomocí kraje vlastními silami a prostředky nezvládly zlikvidovat. Proto vyhlašujeme stav nebezpečí. Na jeho základě totiž vláda České republiky může uvolnit potřebnou pomoc na odstranění škod,“ vysvětlila hejtmanka.  

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz