Přítele kuřáků nikotin doprovází vražedný nornikotin

  • 2
Kouření není problém jen pro plíce. A podle nejnovějších vědeckých výzkumů neškodí jen kvůli dehtu, jenž narušuje dýchání a vede často k rakovině plic. Problémem je podle vědců i samotný nikotin - ona látka, kvůli níž tolik lidí kouří. Když člověk dokouří, nikotin z jeho těla rychle mizí. Zdálo by se, že tím je vše vyřízeno a že kuřák se pak už musí znepokojovat jen kvůli dehtu, který se mu usazuje v plicích.

Není to však tak jednoduché. Po nikotinu totiž zůstává jiný nevítaný návštěvník: nornikotin. Ten je přirozeně obsažen už v tabáku, a navíc se vytváří v těle při rozpadu nikotinu.

Nornikotin se v těle drží ze všech sil. Váže se na bílkoviny a mění je. A to tak, že podle amerických vědců vznikají látky, jež napomáhají vzniku rakoviny, cukrovky, kornatění tepen i Alzheimerovy nemoci, ničící mozek. A navíc zrychlují proces stárnutí.

Nornikotin se váže na steroidy a aminokyseliny na povrchu buňky. Tím podle Američanů vyvolávají proces, který připomíná kažení potravin. Fungování buněk je narušeno a poškozené bílkoviny či steroidy mohou navíc reagovat s dalšími látkami v těle.

Přitom vznikají "pokročilé glykační produkty" (AGE). "Tělo na ně není připraveno," tvrdí jeden z účastníků výzkumu, Tobin Dickinson z kalifornského Scrippsova výzkumného ústavu. Bylo totiž prokázáno, že právě AGE se podílí na vzniku výše zmíněných nemocí.

Podle šéfa výzkumného týmu Kima Jandy tyto látky podněcují buňky k mutacím, což zvyšuje riziko rakoviny. Navíc prý podporují i tvorbu bílkovinných "destiček" v mozku, což se považuje za hlavní příčinu Alzheimerovy nemoci. "Až budoucnost ukáže, zda to, co vidíme, má na tělo vskutku ničivé účinky. Ale lidé by si měli uvědomit, že v tabákových výrobcích je další složka, která může vyvolat nenormální změny bílkovin i předepsaných léků," tvrdí Janda.

Nornikotin totiž neomezuje své působení jen na steroidy už v těle vzniklé - působí i na ty, které se do těla dostávají v různých léčivech. Nornikotin se dlouho drží zejména v krvi - a právě v tom hledají američtí vědci příčinu, proč tak rychle vzniká závislost na kouření.

Kouření si oběti nevybírá: patří mezi ně i závod F1

"Ještě jedna oběť kouření," konstatují bezejmenní pozůstalí na belgické novinové karikatuře. Na náhrobku před nimi je prostý nápis: Francochamps. Byl to jediný závod formule 1 v Belgii. Teď už možná nebude - stal se obětí "temného impéria" tabákových koncernů, které "vrátilo úder".

Mezinárodní automobilová federace (FIA) zrušila tento závod a nijak se netajila tím, že to dělá kvůli tabákové reklamě. "Kvůli neexistenci dohody o konání Spa-Francochamps v roce 2003 bez reklamy spjaté s tabákem byla tato akce stažena z kalendáře," uvedla FIA.

Řada posádek totiž odmítla vyrazit na okruh, protože na jejich vozech a dresech nebyly cigaretové reklamy. V Belgii však má od příštího roku platit zákaz tabákové reklamy při sportovních příležitostech.

"Je smutné, že tito pánové zahořeli touhou po penězích plynoucích proudem od výrobců cigaret. Zapomněli, že tak zabíjejí ducha sportu," kritizoval FIA evropský komisař pro ochranu spotřebitele David Byrne.

Úder byl veden dobře: v národnostně rozdělené Belgii se média neozvala proti brutálnímu nátlaku tabákových koncernů, ale proti politikům z druhé části země. Okruh Spa-Francochamps leží ve francouzsky mluvícím Valonsku. Jeho média obviňují nizozemsky mluvící Vlámy, že právě oni trvali na zákazu tabákové reklamy - prý ze závisti, jelikož ve Flandrech se F1 nejede.

Valonští politici si tak vytvářejí prostor, aby ještě na poslední chvíli odsunuli zákaz reklam až na rok 2006, kdy má začít platit v celé EU. Doufají, že touto kapitulací mohou Francochamps zachránit.

Nejde však jen o Belgii. Od roku 2006 má stejný zákaz platit po celé EU. Francochamps je tak spíše varo áním - hlavně pro Francii a Británii, kde se F1 též jezdí a kde má od roku 2006 také platit zákaz reklam.

Formule 1 je užitečný spojenec v boji s tímto zákazem. Výrobci tabáku jsou hlavními sponzory F1 a každý rok jí poskytují 350 milionů dolarů. FIA jim také jde na ruku. Žádá, aby o zákazu reklam rozhodly jednotlivé státy, ne EU. To je nejlepší cesta, jak každému omezení reklam zabránit - žádný stát, stojící o udržení "své" F1, se po úderu na Belgii neodváží sám něco omezovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video