Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice mohou koupit přístroje, rozhodla komise. Ceny nezveřejnila

  10:05aktualizováno  10:05
Ministerstvo zdravotnictví se při zřizování komise, jež posuzuje nákup nových přístrojů nad pět milionů, zaklínalo transparentností. Po prvních rozhodnutích komise je však jasné, že se veřejnost o nákupech opět nic nedozví. Detaily rozhodování totiž úřad nezveřejnil. Stejně tak složení komise.

Stanoviska přístrojové komise | foto: MZČR, koláž iDNES.cz

První nákupy přístrojová komise schválila na začátku července. Týkají se Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice České Budějovice. Ve všech třech případech chtějí nemocnice vyměnit přístroje užívané pro léčbu a diagnostiku nádorových onemocnění za nové.

Ministerstvo zdravotnictví závěry komise zveřejnilo na webu. Informace říká, která nemocnice o nákup žádá, a stručně také to, o jaký jde požadavek. Následuje rozhodnutí komise, které ve všech třech případech zní „doporučeno“.

Žádnou další informaci ministerstvo nezveřejnilo, přestože nemocnice pro komisi musí vyplnit obsáhlou žádost, ve které uvádějí přesný technický popis přístrojů včetně toho, kolik je budou stát (formulář žádosti i rozhodnutí komise najdete zde).

Ministerstvo tvrdí, že informace zveřejnit nemůže. „Součástí žádosti jsou i neveřejná data a je nutno zajistit i určitou ochranu záměru žadatelů,“ sdělila mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Podle ní jde například o analýzu trhu.

Hodnotu nákupu podle ní není možné uveřejnit, protože konečná cena přístroje vyjde až z tendru. „Může ji tedy sdělit pouze poskytovatel služeb,“ dodala Čechová.

Nákupy za desítky milionů

iDNES.cz všechny nemocnice oslovil a požádal je o sdělení ceny. Všeobecná fakultní nemocnice počítá, že nový hybridní CT přístroj ji vyjde na 120 milionů bez DPH. „Jde o obnovu po velmi dlouhé době, jsme jedno z nejvýznamnějších onkologických pracovišť, částka bude hrazena v několika splátkách a nákup máme schválený od ministerstva už z doby Leoše Hegera,“ vyjmenoval důvody výše částky mluvčí nemocnice Filip Brož.

Nic neřekne ani zveřejňování smluv

Větší transparentnost mělo přinést i zveřejňování smluv zdravotních pojišťoven a nemocnic. Ani ty ale nic zásadního neřeknou. Jednak proto, že smlouvy popisují jen zálohy, nikoliv skutečné vyúčtování péče. Pak také proto, že z nich nikdo nevyčte cenu konkrétních úkonů. Navíc zveřejnění odmítají ambulatní specialisté a chybějí i provozní smlouvy, které v minulosti byly občas problémové. Například u elektronické knížky pacienta IZIP či ty na nákup pojištěnců.

Nemonice České Budějovice už zveřejnila předběžnou informaci o vypsání tendru. Vyplývá z ní, že pořízení nového lineárního urychlovače vyjde na 88,5 milionu korun bez DPH (oznámení najdete zde). Tendr chce vypsat poté, až si ujasní způsob financování. „Nemocnice usiluje o podporu nákupu tohoto přístroje i z evropských dotačních programů,“ podotkla její mluvčí Ivana Kerlesová.

Předpokládanou částku u nového lineárního urychlovače odmítla sdělit Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Bude předmětem výběrového řízení, proto nebudeme odhadované náklady zveřejňovat,“ uvedl její mluvčí Lukáš Matýsek s tím, že tendr bude vypsán tento měsíc.

Složení komise není známé

„Máte pravdu, že zveřejněné stanovisko přístrojové komise je překvapivě stručné,“ uvedla Helena Joachimsthalerová, právnička organizace Transparency International s tím, že právě nákupy přístrojové techniky patří mezi citlivé oblasti, které čelí podezření z předražování. „Jako nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je mimo jiné monitorování hospodaření s veřejnými prostředky, bychom vetší penzum informací dostupných formou dálkového přístupu samozřejmě uvítali,“ dodala.

Joachimsthalerová chce ale vyčkat s případnou kritikou ministerstva. „Hodnotit celý proces komise jako netransparentní jen z důvodu, že další relevantní informace nejsou zveřejněny na internetu, by bylo z mého pohledu poměrně přísné,“ dodala. „Zřízení přístrojové komise, dle mediálních vyjádření pana ministra zdravotnictví Němečka, má být pouze jedním z prvních kroků vedoucích k větší efektivitě a transparentnosti nákupu ve zdravotnictví, následovat by mělo například zveřejnění jednotkových cen, za které státní nemocnice nakupují zdravotnický materiál, léky a jiné komodity. Budeme tedy napjatě očekávat, zda dojde i k dalším plánovaným krokům,“ uvedla Joachimsthalerová.

Podle ní ale platí, že by přínosné bylo znát konkrétní složení přístrojové komise nebo způsob nominace jejích členů. Ani to ale ministerstvo nezveřejnilo, byť o to iDNES.cz v minulosti žádal. Náměstek ministra Josef Vymazal v minulosti pouze informoval, že je předsedou tohoto poradního orgánu a že počet členů i složení komise je proměnlivé. K samotným okolnostem zveřejňování závěrů komise se zatím nevyjádřil.

„V komisi pracují vysoce erudovaní odborníci jak ze strany odborných společností, ministerstva a České lékařské komory, tak ze strany plátců péče,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

A co na stručnost informací říká ministr Svatopluk Němeček? „V případě požádání není problém jakoukoliv žádost k nákupu přístrojů zveřejnit,“ řekl iDNES.cz Němeček. Redakce iDNES.cz proto ministerstvo o údaje od nemocnic požádá na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz