Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příští volby v USA budou možná elektronické

  14:04aktualizováno  14:04
Poté, co přepočítávání voličských lístků ve floridském okrese Palm Beach prokázalo, že zhruba devatenáct tisíc občanů se vyslovilo zřejmě omylem pro dva různé kandidáty - Ala Gora a Pata Buchanana, rozvířila se v Americe diskuse o možnostech nahrazení tradičního volebního lístku a děrovací jehly elektronickým systémem. Tato diskuse nabyla na intenzitě poté, co se pozorovatelé shodli na tom, že vzhledem k tomu, že Palm Beach je oblast s tradičně vysokým podílem demokratů, je vysoce pravděpodobné, že ztráta hlasu těchto voličů mohla Gorea stát celkové vítězství.

Úkolem voličů v Palm Beach bylo mechanicky označit - za použití děrovací jehly - bod vytištěný vedle jména vyvoleného kandidáta.  Někteří voliči si dodatečně uvědomili svou chybu (k níž zřejmě přispěl matoucí design hlasovacího lístku) a proděravěli druhý bod. To jejich hlasy automaticky diskvalifikovalo. 

David Jefferson, výzkumný pracovník firmy Compaq a vedoucí Kalifornské studijní skupiny pro internetové volby, soudí, ze "počítačový volební systém by tak hrubý omyl prostě nedopustil". 

Podle agentury Knight Ridder se Jefferson podílel na zajímavém internetovém pokusu v průběhu jarních primárních voleb Demokratické strany v Arizoně.  "Systém však fungoval velmi nespolehlivě," zdůrazňuje Jefferson.  Přesto se přiklání k počítačovému - nikoli internetovému - způsobu volby, ktery je podle jeho názoru lepší než tradiční technika karty a děrovací jehly.

Jefferson ovšem poukazuje na riziko nedokonalého grafického designu obrazovky, který může méně pozorného voliče, např. starší osobu, zmást podobně jako tolik kritizované rozkládací hlasovací lístky na Floridě.

Počítačové firmy experimentují už delši dobu s elektronickými volebními technikami. 

Jedna z nich se ověřuje v kalifornském okrese Riverside. Dotyková obrazovka tu nabízí výrazný bod umístěný za jménem každého kandidáta.  Navíc má občan možnost rekapitulovat svou volbu prostřednictvím závěrečného seznamu kandidátů, zobrazeného před odchodem z kabiny. Až dosud pracuje tento systém bez větších závad.

Podobnou techniku používá brazilská vláda.  Považuje ji za jediný způsob ochrany před v minulosti velmi rozšířenými podvody s individuálními volebními lístky.  Podle Kurta Neumanna z firmy Modulo Security System, odpovědné za softwarové zabezpečení brazilských voleb, "uzavřený počítačový systém" se v Brazilii osvědčuje už deset let.

Oponenti uplatnění počítačové techniky poukazují zejména na ztížené podmínky dodatečné kontroly vysledku hlasovaní. Papírová "sjetina" volebních údajů
údajně postrádá právní průkaznost. 

Stále nevyřešeným problémem zůstává podle Davida Jeffersona z Nasdaqu ochrana proti hackerům.  Ti zatím dokáží proniknout do internetového systému za pomoci trojského koně, který umožní buď průběžně čtení výsledku anebo dokonce jejich zvrácení.

Hlasovací lístek z Palm Beach County z Floridy. Nejméně 19 000 hlasů z tohoto distriktu na Floridě muselo být zrušeno, protože voliči prý omylem proděrovali jak kolonku Pata Buchanana, tak Ala Gorea. Stěžovali se na nejasnost lístku a dožadují se nového hlasování. (ČTK 9.listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz