Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příspěvek na Peckovou vzbudil pochyby

  5:59aktualizováno  5:59
Jihlava - Příliš velké nadšení u vedení města Jihlavy nevzbudil požadavek o finanční příspěvek na pořádání koncertu pěvkyně Dagmar Peckové, který předložilo Občanské sdružení Za konzervatoř Gustava Mahlera v Jihlavě. Zastupitelstvo sice více než třicetitisícový příspěvek schválilo, ale projednávání se neobešlo bez výhrad.

Odmítavý postoj zaujal hlavně primátor Vratislava Výborný. "Mé výhrady vycházejí z nedostatku informací. Nevím, jaký byl honorář, kolik stál pronájem divadla. Padesát tisíc korun se mi potom zdá příliš," říká Výborný. Podle něj je zvláštní, že došlo ke ztrátě, když vstupenka stála tři sta padesát korun a divadlo bylo vyprodáno.

Odlišně vidí situaci zástupce pořadatelů Libor Ferda: "Standardním způsobem jsme požádali o příspěvek města. Žádost obsahovala i předpokládaný rozpočet s náklady na jednotlivé položky koncertu." Navíc v den jednání zastupitelstva požádal podle vlastních slov o snížení příspěvku o čtrnáct tisíc korun. "Těsně před zastupitelstvem mi jeden sponzor přislíbil větší sumu. Zajásal jsem a rozhodl se chtít po městu menší částku," říká.

Primátor Výborný ovšem namítá, že tento požadavek nebyl oficiálně, tedy písemně, předložen. "V den jednání zastupitelstva jsem pouze stihl poslat tento návrh elektronickou poštou náměstku primátora Kodetovi a vedoucímu odboru kultury Koukalovi," vysvětluje Ferda.

Pořadatelé koncertu, který se konal 7. září v Horáckém divadle v Jihlavě, se nad námitkami primátora usmívají a situaci vnímají spíše jako absurditu. "Na konci června projednala náš požadavek komise Rady města, v červenci samotná rada. Obě doporučili naši žádost ke schválení. Nemůžeme za to, že o prázdninách nezasedá zastupitelstvo a příspěvek přichází vlastně po koncertě," diví se Ferda. Podle něj má primátor krátkou pamět, když říká, že nemá informace. "Vždyť je členem rady, která žádost projednala," říká Ferda.

I přes primátorovy výhrady nakonec zastupitelstvo v Jihlavě příspěvek schválilo. Ve snížené výši, tak, jak pořadatelé koncertu nakonec chtěli. "Připadám si jako blbec. Asi poprvé někdo požádal o snížení vlastní dotace a vyvolá to takovou odezvu," neskrývá ovšem rozpaky Ferda.

Výhradám ze strany primátora Výborného a například zastupitelů Ladislava Blechy a Věry Podhorské však nebyl ještě konec. "Podivuji se nad distribucí vstupenek. Nevím o tom, že by byly nějaké volné v prodeji," říká primátor. I tady jeho slova naráží na nesouhlas pořadatelů. "Předprodej jsme inzerátem v tisku oznámili včas. Začali jsme lístky prodávat asi v polovině července, ovšem za jeden den bylo vyprodáno," odmítá slova představitelů města Ferda.

Po všem zbývá Ferdovi jen nepříjemný pocit. "Hodně známých se mě ptá, zda nejsem blázen. Kdybych o snížení nepožádal, asi bych peníze získal bez řečí," myslí si organizátor koncertu, který se uskutečnil pod záštitou primátora města Jihlavy.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Dospělí až v 25 letech. Ve světě neomezených možností se mladí hledají déle

Ilustrační snímek

Kdy se člověk stává dospělým? S překvapivou odpovědí na tuto otázku přišli autoři studie publikované v prestižním...

Na konci příštího týdne se ochladí, druhý květnový týden proprší

Přívalový déšť v Jihlavě - Horním Kosově

Mimořádně teplé počasí vydrží do pondělí, kdy teploty dosáhnou 27 stupňů, na jihovýchodě Moravy mohou místy naměřit až...

Sobota je zatím nejteplejší den roku, meteorologové naměřili až 29 stupňů

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Teploty se v sobotu vyšplhaly až téměř k tropické třicítce. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili...

Škoda Octavia 2.0 TDI 2011...
Škoda Octavia 2.0 TDI 2011...

r.v. 2011, naj. 133 180 km, diesel
250 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz