Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MF DNES

Přísný metr funguje, vyhání opilce ze silnic

  • 351
Šikana řidičů, zdržování, zahlcování aparátu na jedné straně, správný krok a nutné zlo na straně druhé. Jednotný názor na nulovou toleranci k alkoholu za volantem a přísné kontroly všech řidičů, které zastaví policejní hlídka, neexistuje.

Dopravní policisté od začátku roku zahájili proti alkoholu za volantem tvrdou ofenzivu. Začali testovat každého řidiče i při běžných kontrolách, a nikoli jen při namátkových akcích či při dopravních nehodách.

"Kontroly jsou dobré a fungují," je přesvědčen dopravní expert Petr Moos.

Kontroly vyhnaly opilce ze silnic

K tak razantnímu kroku se policisté odhodlali po děsivých statistikách, v nichž kolonky patřící obětem alkoholu ukazovaly rok od roku vyšší číslo. Před třemi lety zemřelo pod koly opilých šoférů 36 lidí, v roce 2008 jich bylo 80, loni se museli blízcí rozloučit už se 123 oběťmi.

Strach z postihu, který na začátku letošního ledna náhle nabyl konkrétních obrysů, kdy si vůbec žádný motorista nemohl být jistý, zda ho zastaví hlídka a podá mu alkoholtester, nepříznivý trend otočil. Za prvních pět měsíců letošního roku policie evidovala 1 723 nehod zaviněných opilými řidiči. To je o 502 méně než za stejné období loňského roku. Ještě výraznější rozdíl je vidět u mrtvých. Letos řidiči pod vlivem alkoholu zabili sedmnáct lidí, loni to za stejné období bylo o třicet víc.

Objevily se však i nedostatky takového přístupu. Úřady jsou zahlceny přestupky řidičů, kteří nadýchali do 0,24 promile. To je podle odborníků maximální množství, jež může člověk nadýchat, aniž by skutečně alkohol pil.

Dopravní policie má interní pokyn, aby při těchto hodnotách hříšníkům nezadržovala řidičský průkaz na místě, ale předávala je do správního řízení na obecní úřady. Tam ale takové případy zase na pokyn ministerstva dopravy odkládají a netrestají.

Jedno pivo a přehlédnete auto

Přesto už jedno desetistupňové pivo, které se do tohoto limitu vejde, může mít na řidiče vliv. Člověk může cítit lehkou závrať, únavu. Člověk již s 0,3 promile alkoholu v krvi hůře vnímá barvy, má pomalejší reakce a také horší odhad vzdáleností.

Alkohol způsobuje také takzvané tunelové vidění – to znamená, že motorista dokáže dobře vnímat jen to, co se děje na silnici přímo před ním. Lehce tak může přehlédnout chodce chystajícího se přejít vozovku nebo třeba auto vyjíždějící z boční ulice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video