Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přísnější výbava aut se odkládá, začne platit až v roce 2011

  13:49aktualizováno  13:49
Zavádění novinek v povinné výbavě aut se výrazně zpozdí. Už je sice jednoznačně jasné, co by měl vozit u sebe každý řidič – třeba termoizolační fólii na přikrytí zraněného. Ministerstvo dopravy však na poslední chvíli rozhodlo, že změny ve výbavě vozidel budou pro všechny řidiče závazné až od ledna 2011.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Původně to mělo být jinak. Vyhláška, která povinnou výbavu upravuje, měla začít platit na přelomu července a srpna a počítalo se s tím, že některé nové vybavení si budou muset pořídit řidiči okamžitě. To se týkalo především reflexních vest, které zatím u sebe musí mít jen profesionální šoféři.

"Nakonec jsme se ale rozhodli, že harmonogram zavádění změn bude jiný. Vyhlášku sice vydáme na konci srpna, ale závazné budou změny pro řidiče až od začátku roku 2011," řekl včera mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

"Nechtěli jsme prostě ze dne na den zavádět určité novinky. Obchodníci určitě nemají na skladě miliony reflexních vest," dodal.

Nejvíc změn se týká vybavení autolékárniček. V nich by se nově měla objevit již zmíněná termoizolační fólie nebo resuscitační maska na umělé dýchání. Dnes řidiči vozí jen igelitovou roušku. Ministerstvo přechodnou dobu stanovilo také kvůli výrobcům autolékárniček.

"Expirační doba autolékárniček je dva roky, takže platnost nedávno koupených postupně doběhne a lidé si pak prostě koupí novou, která už bude obsahovat všechny novinky," tvrdí Hanzelka.

Karta první pomoci

Vyhláška počítá i se zavedením karty první pomoci, což je v podstatě leták, který na několika obrázcích lidem ukáže, jak mají pomoci zraněnému. Mnoho lidí to neví.

"My jsme zavedení této karty navrhovali už před několika roky. Návod může zachránit lidský život. Lidé totiž v první pomoci dost tápou," řekl nedávno šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Jak bude karta vypadat, to chce ministerstvo dopravy zveřejnit souběžně s vydáním vyhlášky. Kartu také umístí v elektronické podobě na své internetové stránky, odkud si ji budou moci zájemci stáhnout do počítače a pak vytisknout.

Vyhláška má také stanovit, že majitelé nově vyrobených aut budou mít možnost rozhodnout se, zda budou mít rezervu, nebo jen speciální sadu na opravu pneumatiky. Motorkáři zase nebudou muset u sebe vozit náhradní žárovky.

Novinky v povinné výbavě


– návod, jak dávat první pomoc
– termofólie na přikrytí zraněného
– maska na umělé dýchání
– reflexní vesta
– v nových autech se už nebude muset vozit rezerva, půjde místo ní vozit jen soupravu na opravu pneumatik
– řidič motocyklu nemusí mít s sebou náhradní žárovky

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz