Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro couvá od nápadu „stěhovat“ dlužníky z radnic k příbuzným

  4:01aktualizováno  4:01
Ministerstvo vnitra čelí kritice starostů a primátorů. Připravilo totiž novelu, jež by umožnila papírově stěhovat lidi s trvalým pobytem na radnicích k příbuzným. A to bez jejich vědomí. Náměstek ministra vnitra Robert Ledvinka připouští, že změnu nakonec úřad prosazovat nebude.
Lidé se na úřad stěhují i kvůli exekutorům. Ilustrační snímek

Lidé se na úřad stěhují i kvůli exekutorům. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Tuto část novely považujeme za problematickou. Řešení diskutujeme a budeme ještě diskutovat v rámci vypořádání připomínek. Možná se ukáže, že tato diskuse potřebuje úplně jinou dimenzi, jiný rámec," řekl iDNES.cz Robert Ledvinka, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu.

"Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že v tuto chvíli máme takovou právní úpravu, která nahrává lidem, kteří chtějí zneužívat situace. Není možné, aby třeba exekutoři chodili na městský či obecní úřad a vymáhali tam svá práva," doplnil Ledvinka.

Kubice chce stěhovat obyvatele radnic

Návrh novely zavádí:

  • maximální délku pobytu na radnici 1 rok
  • automatický přesun trvalého bydliště z úřadu do nemovitosti nahlášeného či jeho příbuzného
  • povinnost ohlásit změnu trvalého bydliště do 1 roku od nabytí právní moci rozhodnutí
  • do 30 dnů od změny nahlásit doručovací adresu
  • pokutu za nenahlášení doručovací adresy až 10 tisíc korun
  • nový poplatek za zrušení údaje o místu trvalého bydliště 300 Kč
  • ohlášení o ukončení trvalého pobytu v ČR 150 Kč

Jeho slova se vztahují k návrhu novely zákona o evidenci obyvatel. Navrhlo ji ministerstvo vnitra. Návrh zpřísňuje podmínky pro trvalý pobyt na radnici. Ten přitom někteří lidé využívají jako obranu před exekutory.

Novela obsahuje také odstavec, jenž říká, že pokud člověk s trvalým pobytem na radnici nevlastní žádný byt, dům či chatu, úředníci budou povinni přesunout mu trvalý pobyt k jeho příbuznému, který nemovitost vlastní. A to bez jeho souhlasu (více o zamýšlené změně, jež by se dotýkala všech vlastníků nemovitostí, čtěte zde).

Proti nápadu se ohradili starostové a primátoři. Postavil se proti němu Svaz měst a obcí ČR, jedna z institucí, které návrhy ministerstva vnitra připomínkují. Lhůta pro podávání připomínek uplynula v pondělí.

Předseda svazu a kladenský primátor Dan Jiránek označil novelu za protiústavní. "Návrh odporuje ve své podstatě právu zakotvenému v Listině základních práv a svobod," uvedl Jiránek.

"Stálo by za to zeptat se předkladatele, co změnou zamýšlel. Někdy je za takovou legislativou prostě pitomost, jindy podivná snaha zbavit se problému," míní výkonný místopředseda svazu Jaromír Jech.

Část návrhu novely

Je-li občan vlastníkem jednoho nebo více objektů nebo jejich vymezené části, místem trvalého pobytu se stává adresa jednoho z těchto objektů, kterou si zvolí ve lhůtě 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení údaje o místu trvalého pobytu. V případě, že si občan objekt nezvolí, určí místo trvalého pobytu ohlašovna, a to co nejblíže dosavadnímu místu trvalého pobytu. Není-li občan vlastníkem objektu nebo jeho vymezené části, určí ohlašovna místo trvalého pobytu v objektu nebo jeho vymezené části, jehož vlastníkem je manžel, partner, rodič nebo dítě občana.

Zdroj: Návrh novely zákona o evidenci obyvatel, Knihovna připravované legislativy

Komentovat to nebudeme, vždyť je to jen návrh

Proč ministerstvo vnitra se změnou přišlo, vysvětluje úřad neochotně. Ministr Jan Kubice na otázky iDNES.cz nereagoval, mluvčí úřadu Pavel Novák svolil zprostředkovat kontakt s kompetentním náměstkem pouze prostřednictvím písemně zaslaných otázek.

"To, co jste v pátek uvedla, je v podstatě pravda, ale tady není nikdo, kdo by se vám k tomu vyjádřil. Ono to vzniklo ještě za pana náměstka Veselského. Navíc jde jen o návrh, takto ta novela nakonec vůbec nemusí vypadat," reagoval na žádost o vyjádření ministra či kompetentního náměstka Novák.

"Nebudu se k celé věci vyjadřovat, protože k tomu nemám kompetence," řekl iDNES.cz v pondělí Ondřej Veselský.

Veselského z funkce náměstka odvolal ministr v listopadu. Tehdy bez udání důvodu. Nyní Novák připouští, že to bylo i kvůli problematické přípravě nové legislativy.

Vnitro v poslední době příliš nezvládlo změny v oblasti občanských průkazů. Ukázalo se, že na nich chybí i pro úřady důležité údaje. Lidé proto musí nově nosit na úřady rodné listy či doklady o rodinném stavu (o problémech s novými občankami čtěte zde).

Příliš nefungují ani základní registry, které měly ušetřit lidem běhání po úřadech (více o funkci registrů čtěte zde). A v neposlední řadě nyní úřad vymýšlí, jak reformovat veřejnou správu, a to za cenu rušení matrik či stavebních úřadů (více o plánech na změny čtěte zde). Dobře nevypadá ani nápad zavádět za stovky milionů korun elektronické hlasování u voleb, což také spadá pod vnitro. E-volby totiž v okolních státech až na výjimky nefungují, protože je provázely chyby (více o pilotním projektu čtěte zde).

Veselského, který stále pracuje na vnitru, nahradil ve funkci někdejší vrchní ředitel sekce eGovernmentu ministerstva vnitra Ledvinka. Redakce iDNES.cz jej stejně jako Veselského zastihla díky tomu, že se v pondělí účastnili Žofínského fóra věnovaného problematice rozpočtů a legislativy samosprávy.

"Byl to pokus vyřešit problém, před kterým nyní stojíme a s nímž evidence obyvatelstva nikdy nepočítala," odůvodnil návrh novely Ledvinka.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz