Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příslušník StB nebude trestán za týrání kněze

  23:59aktualizováno  23:59
B r n o - Novojičínský okresní soud zastavil trestní řízení proti bývalému příslušníkovi StB Jiřímu Mlejneckému, který v osmdesátých letech při výslechu týral faráře Václava Altrichtra. Stalo se to jen krátce poté, co soudkyně v Uherském Hradišti rozhodla o přerušení trestního stíhání vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka. Zločiny komunismu zůstávají v drtivé většině stále nepotrestány. Případ faráře Altrichtra přitom patří k nejotřesnějším své doby.

Dva příslušníci StB chtěli v roce 1984 faráře donutit ke spolupráci. Vyhrožovali mu nožem, podle farářovy výpovědi ho zkoušeli obvinit ze znásilnění, když do místnosti nechali přivést servírku.

Rozhovor se soudcem a někdejším politickým vězněm:
V listopadu jsme naletěli

Sedmihodinový výslech v kopřivnickém hotelu Stadion se stal pro kněze životním přelomem. Psychicky se zhroutil, dnes žije v ústraní na jedné faře.

"Na místě jsme proti verdiktu podali stížnost," reagoval na výsledek soudu státní zástupce Vladimír Návrat.

Výrok soudu znamená, že za týrání kněze nikdo do vězení nepůjde. Naopak - Mlejnecký může dál sloužit jako řadový policista na severní Moravě. "Verdikt neznamená, že se dotyčný toho trestného činu nedopustil, on se ho naopak dopustil. Ale byl za něj potrestán už dříve," řekl soudce Okresního soudu v Novém Jičíně Jiří Hanzelka.

Mlejnecký totiž za týrání faráře dostal kázeňský trest od nadřízených policistů už v osmdesátých letech. Mlejneckého nadřízený Oldřich Krkoška, bývalý náčelník novojičínské StB, který čelil stejnému obvinění, vyvázl s podmínkou. I on byl už v osmdesátých letech kázeňsky potrestán.

Sám Mlejnecký byl navíc pověstný svým razantním vystupováním během přelíčení a nevybíravým chováním vůči faráři dokonce i v soudní síni. "Někteří mají na rukou krev, ale chovají se, jako by někdo ubližoval jim.

To, že sami kdysi ubližovali a posílali lidi do kriminálu nebo na šibenici, si nepřipouštějí," řekl jeden ze svědků, který vypovídal v kauze týraného kněze.

Jedenáct let po pádu režimu zůstává většina zločinů komunismu nepotrestána a pachatelé na svobodě. V uplynulých šesti letech začali vyšetřovatelé trestně stíhat více než 150 lidí kvůli podezření, že za minulého režimu spáchali zločin, odsouzených však není ani desítka. Prakticky jediným potrestaným komunistickým pohlavárem po letech stále zůstává aparátčík Miroslav Štěpán.

"Je běžné, že spisy leží u soudu tři až čtyři roky a potom je dostaneme zpátky k došetření, dokonce i přes odpor státních zástupců," řekl šéf Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Irenej Kratochvíl.

V několika klíčových kauzách musel podávat stížnost až ministr spravedlnosti. Kdyby to neudělal, už dávno by skončily "u ledu" nejdůležitější případy ze čtyřicátých, padesátých a šedesátých let - vražda generála Heliodora Píky, zinscenovaný monstrproces s údajnými teroristy z Babic i případ Milouše Jakeše a jeho kolegů z roku 1968, podezřelých z vlastizrady. Jenže i tak je konec těchto kauz dnes v nedohlednu.

"Je to pořád dokola to samé," říká předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný.

Jsou však za váhavý přístup ke zločinům minulosti odpovědní tuzemští soudci? "Soudci jsou nyní nejvíc viditelní, protože případy se k nim dostávají až v poslední fázi, poté, co projdou rukama vyšetřovatelů a státních zástupců.

Ale tím nechci říct, že na tom kritizovaném stavu nemohou v jednotlivých případech mít svůj podíl viny," říká předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. A dodává: "Obecně se případy související s minulostí u nás řeší velmi pomalu a ztuha." Na pomalost tuzemské justice si dokonce stěžovali členové Konfederace politických vězňů, avšak jejich podnět směřující proti Okresnímu soudu v Uherském Hradišti ministerstvo spravedlnosti odmítlo. Tento soud sice začal řešit případ Grebeníčka už v roce 1997, avšak během čtyř let se nedopracoval k verdiktu a nyní jeho stíhání přerušil. "Ten případ sledujeme pořád. Ale průtahy jsme nezaznamenali. Samozřejmě rozhodovací činnost toho soudu hodnotit nemůžeme" říká náměstek ministra spravedlnosti Josef Baxa.

Ani on není přesvědčen, že vina za váhavé stíhání komunistických zločinů padá jen na soudy. "Je ale pravda, že když už se případy tohoto typu objevily před soudem, nebyl tam vždy jasný směr, často se to vracelo zpět k došetření a podobně," uvedl.

Irenej Kratochvíl se na příčiny váhavého trestání komunistických zločinců tuzemskou justicí dívá takto: "Vysvětlujeme si to tak, že mladí soudci nemají o tyhle případy zájem a někteří staří praktici, kteří pracovali v justici za minulého režimu, se do toho také nehrnou," říká.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz