Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přišli vojáci. A také cola a žvýkačky

  15:27aktualizováno  15:27
(Od zvláštního zpravodaje MF DNES)Náhlá záplava jídla. Nadbytek po měsících a letech nedostatku a bídy - o tom i dnes vypráví snad každý Francouz, který zažil příchod prvních spojeneckých vojáků do Normandie.

OPERACE OVERLORD
Příloha iDNES

Čokoláda Hershey, cigarety Camel a Kool, žvýkačky, nylonky, coca-cola - to vše se tehdy vylodilo s Američany a dalšími spojenci.

Pro mnohé lidi v zastrčené provincii to byl po letech první dotek blahobytu. "Před 6. červnem jsme neměli moc co k jídlu. Po něm to změnilo. U našeho domu se usadily hned tři polní kuchyně. Měli jsme dost chleba, čokoládu, bonbony... Šli jsme od extrému k extrému," vzpomíná Marcel Marot, kterému bylo tehdy třináct let.

I jeho vzpomínky na příchod prvních spojeneckých vojáků jsou spojeny s jídlem. "6. června ve tři ráno jsme šli do úkrytu. Po několika hodinách jsem začal mít hlad, a tak jsem řekl babičce, u které jsem bydlel, že jdu pro jídlo. Vedle nás je zámek, kde měli Němci svůj štáb. Když jsem vylezl, zakřičela na mne hlídka: Běž rychle a vrať se brzy. To bylo mé poslední setkání s Němci. Pak na náš úkryt zabušil anglický voják a zeptal se: Kde jsou bošové (tj. Němci)?" vypráví.

Jeho vesnice Saint Come de Fresne leží na nejzápadnějším okraji pláže Juno, kde se vyloďovali Britové. V den D totiž neoplývali jídlem a cigaretami jen Američané.
 
Také jediná fotografie dne D, kterou má paní Nicole Devillez z blízkého Ver-sur-Mer, ukazuje anglické vojáky, jak dávají cigarety jejímu otci a strýci. Bylo to poněkud komické, jen pár hodin předtím tíž Angličané zadrželi oba muže kvůli podezření, že jsou to němečtí špioni.

Pekař na dva týdny utekl
Paní Devillez s nadšením vypráví o obrovské flotile, o "moři, které bylo černé od lodí". Ale s neméně velkým nadšením vypráví i o britské čokoládové konzervě, u níž stačilo zapálit knot a ona se sama ohřála. Pro děti jako ona byla invaze spojena právě s čokoládou, kterou spojenečtí vojáci po vylodění tak štědře rozdávali.

Bez jídla od spojenců by asi místní lidé strádali více než za okupace. "Před invazí utekla z naší vsi spousta lidí do vnitrozemí. Třeba náš pekař se vrátil až za dva nebo tři týdny. Mezitím nám Angličani dávali svůj chleba, takové malé bochníčky," vzpomíná paní Devillez, které bylo tehdy šestnáct.

I německý voják Anton Walter, který byl 6. června raněn a den poté zajat, později vzpomínal. "Nic mi v zajetí nechybělo - ani bonbony, ani čokoláda, ani cigarety." Jiný, ještě bojující Němec, Horst Butler, napsal v den D nadšený dopis rodičům, že jim sehnal dvě kila másla, a že když to půjde, pošle domů ještě kilo...

Nedaleko přímořských restaurací, které oplývají plody moře, normandským hovězím na všechny způsoby, calvadosem a víny všeho druhu, se jen těžko věří, že za války tu lidé neměli moc co do úst.

Vojáci dostávali "poslední večeři"
Ale v červnu 1944 měl jen málokdo v celé okupované Evropě to, co si nesl s sebou do boje každý americký voják: v batohu měl přibalené potravinové dávky v hodnotě 3000 kalorií na den.

A žádný německý voják nemohl vzpomínat na dobrou "poslední večeři", kterou dostali spojenečtí vojáci předtím, než vyrazili k břehům Francie. Většina toho, co snědli, pak skončila v moři nebo na palubě invazních plavidel.
 
Vylodění v Normandii bylo jedním z největších úderů, jaký  byl zasazen Třetí říši, místu nesvobody a vraždění. Byl to však i střet světa bohatství se světem bídy v okupovaných zemích a osvobození přinášelo mnoha Francouzům viditelnou (byť často jen dočasnou) vlnu dostatku jídla a dalších radostí.

Marcel Marot si vzpomíná na náhlý dostatek jídla, který přišel se spojeneckými vojáky.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Archeologové objevili skrytý tunel pod berlínskou zdí, zasypala ho Stasi

Žena opouští šachtu při útěku do Západního Berlína (5. října 1964)

V německé metropoli archeologové před několika dny odkryli přes padesát let ukrytý tunel, který vedl pod berlínskou...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Najdete na iDNES.cz