Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přišel z WC a řekl: Kde je ing. Krejčíř?

  8:49aktualizováno  8:49
Od útěku Radovana Krejčíře při domovní prohlídce jeho vily v Černošicích uplynulo v pondělí 150 dní. Případ není dodnes uzavřen a okolnosti, za jakých podnikatel utíkal, policie stále prošetřuje. MF DNES sestavila rekonstrukci útěku na základě dosud nezveřejněných výpovědí účastníků prohlídky.

Od útěku Radovana Krejčíře uplynulo 150 dní. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

KUDY KREJČÍŘ UTÍKAL ZE SVÉ VILY

Jsou to dvě úplně odlišné verze. Podle té úřední využil Krejčíř zaváhání detektivů a poté, co doprovodil jednoho policistu na záchod, utekl z vily zadními vrátky přes les a do přistaveného auta ve vzdálené ulici Černošic.

Podle Krejčíře, který o svém útěku promluvil poprvé před měsícem pro MF DNES ze svého azylu na Seychelách, útěk probíhal jinak.

Z vily prý odešel po dohodě se státním zástupcem Jaroslavem Dolejším do svého druhého domu v Černošicích, kde měl u kamaráda schované důležité dokumenty. Tady pobyl asi hodinu, a když se chtěl s dokumenty vrátit, dostal vzkaz, že ve vile nastala panika a že policisté hrozí, že ho zabijí.

Teprve pak vzal Krejčíř podle svých slov "nohy na ramena".

02:00-02:30 Zásah URNA
Domovní prohlídka u Krejčíře začala v sobotu 18. června ve 2 hodiny ráno. Do vily vtrhla speciální zásahová jednotka URNA. Trhavinou odpálila hlavní vchodové dveře a pak zpacifikovala ochranku.

V tu chvíli Krejčíř tvrdě spal. Vzbudila ho až jeho žena Kateřina. Krejčíř se podíval z okna, a když uviděl muže v kuklách, pádil z ložnice do pracovny pro svou pistoli. Než ji však stačil vzít, skočil na něj příslušník URNA a nasadil mu pouta.

Polonahého Krejčíře odvedli do technologického domku vedle vily. Posadili ho do křesla. Krejčíř tam usnul, protože si v noci vzal prášky na spaní (bolely ho zuby).
"Probudil mě až stání zástupce Dolejší. Plácal mě po tváři a ptal se mě, zda mi nic není," říká Krejčíř.

02:30-04:30 Krejčíř telefonuje
Do vily pak vstoupilo deset detektivů protikorupční policie a dva státní zástupci. Vlastní prohlídka začala až po hodině a půl, v půl čtvrté. Krejčíř už v té době neměl pouta a volal si z vlastního mobilu se svými advokáty a později i se členy ochranky a dalšími přáteli.

"Z vyhodnocení on-line odposlechů jsem se až na konci domovní prohlídky dozvěděl, že Krejčíř snad několikrát telefonoval. To mi přišlo úplně neuvěřitelné," řekl pak do protokolu major Jiří Novák, který "na dálku" z pražské centrály protikorupční policie řídil celou operaci.

04:30-05:45 "Policisté usínali"
Detektivové prohledali celý dům a v pracovně zabavili Krejčířovi řadu dokladů, mobily a počítač. Další stovky dokumentů z jiných místností vkládali do dvou papírových pytlů, které zapečetili. Na přelepky pytlů se Krejčíř ještě stačil podepsat.

Policisté se už cítili velmi unavení. "Volal jsem na centrálu a říkal jim, že by bylo dobré, aby nás vystřídali vzhledem k tomu, že většina policistů vykazovala známky fyzické a psychické únavy. Nejvýstižněji to vyjádřím slovy, že usínali za chůze. Bylo mi sděleno, že se to pokusí nějak vyřídit," popsal marnou žádost o vystřídání šéf domovní prohlídky Jan Špitálský.

05:45-08:20 "Dal mi pas"
V tu dobu se domovní prohlídka chýlila ke konci a policisté se podle úřední verze pomalu připravovali na odchod. Podle Krejčíře však v tu dobu proběhl klíčový rozhovor na chodbě s žalobcem Dolejším.

"Řekl mi, že si přišel ještě pro směnky, které dokazují mou šedesátimilionovou půjčku ČSSD z roku 2002. Když jsem mu řekl, že směnky mám v jiném domě tady v Černošicích, nabídl mi, ať pro ně dojdu, a že když je přinesu, tak že už mi dají pokoj a že mě nezavřou. Na důkaz toho, že to myslí vážně, mi dal do ruky můj pas i občanku," tvrdí Krejčíř. Dolejší ale tvrdí, že s Krejčířem nemluvil a doklady mu nedal: "Je to hovadina."

08:20-08:51 Odchod na záchod
Policejní technik Petr Bláha, který prohlídku natáčel na video, pak sehrál důležitou roli. Vyplývá to z dosud nepublikované výpovědi z policejního protokolu.

"Asi v 8.30 jsem tiskl ve dvou vyhotoveních protokol o domovní prohlídce. Podotýkám, že jsem byl po 25 hodinách nepřetržitého výkonu služby. V tu chvíli jsem položil otázku do pléna všem přítomným nějak ve smyslu: ´Hele, kde tady mají záchod.´ A inženýr Krejčíř se nabídl, že mi ho ukáže, což všichni přítomní slyšeli," vypověděl Bláha.

"Otázkou je, nakolik to s ohledem na trvání domovní prohlídky slyšeli. Šli jsme tedy krátkou spojovací chodbou, která byla předělena spojovacími dveřmi. Za nimi mi (Krejčíř) ukázal dveře WC. Ty jsem nechal otevřené tak, aby nemohl projít chodbou dále. Pak jsem viděl Krejčíře vracet se zpět chodbou k ostatním policistům. Když jsem se vracel z toalety, zjistil jsem ale, že výše zmíněné dveře na chodbě jsou uzamčeny," pokračuje policejní technik ve své výpovědi.

"Prošel jsem tedy zpět a přes zahradu jsem se vrátil do domu, kde jsem se ptal: Kde je ing. Krejčíř?´nejprve kolegy kapitána Zavřela a pak vedoucího skupiny. Začali jsme prohledávat dům, ale s negativním výsledkem. Později jsme z kamerového systému zjistili, že Krejčíř v 8.51 opustil objekt dveřmi v horní části zahrady směrem k lesu. Předtím se stačil přezout v prvním patře domu."
 
Tato výpověď se shoduje s tím, co říká Radovan Krejčíř. "Právě jsem se převlíkal, abych odešel pro ty dokumenty, a najednou se ozval policista, co chtěl na záchod. Myslel jsem, že je to takhle schválně domluvené s Dolejším. Nevěděl jsem, že je to jen náhoda, že se tomu Bláhovi chtělo fakt na záchod. Pak jsem normálně odešel. Vůbec jsem neutíkal," říká Krejčíř.

08:51-09:30 Snídal u kamaráda?
Velitel Jan Špitálský se po zjištění, že Krejčíř zmizel, "sesypal". Jediný, kdo byl podle Špitálského klidný, byl žalobce Dolejší: "Říkal nám: ´Co blbnete? To se vyřídí. Tehdy jsme tu jeho reakci nijak nerozebírali."

Krejčíř tvrdí, že v té době byl ve své druhé vile v Černošicích, kde žije jeho kamarád Jiří Gavenda. "Krejčíř u mě normálně zazvonil. Říkal, že má doma prohlídku. Bylo to mezi osmou a devátou hodinou ráno. Řekl, že potřebuje nějaké dokumenty. Přinesl jsem mu tašku, kde je měl schované. Seděl u stolu a prohlížel si je. Byl u mě asi hodinu. Posnídali jsme spolu, dal si sprchu. Byl v klidu. Ale říkal, že se tam musí vrátit," tvrdí v rozhovoru pro MF DNES Gavenda, který je nyní také na Seychelách.

S Krejčířovou manželkou pak detektivové začali prohledávat celý dům. Když zjistili, že tam  Krejčíř není, jeden z nich, Jiří Kubát, zpanikařil. Ve stresu řekl Krejčířové větu, kterou nemyslel vážně, že "až ho najdou, tak ho zastřelí".

Krejčířová se podle svých slov zhroutila a zavolala ochrance, že je její muž v nebezpečí. Bodyguard údajně po pár minutách našel Krejčíře v nedaleké vile u kamaráda Gavendy.

"Přišel k nám kluk z ochranky. Pan Krejčíř za ním odešel před dům. Krátce si povídali, pak se vrátil a řekl, že potřebuje okamžitě odvézt. Vzal jsem své auto a odvezl jsem ho jen kousek k hotelu Slánka v Černošicích. Pak mi sdělil, ať se vrátím domů, že se o sebe už postará," tvrdí Gavenda.

09:30-10:30 Nasadili psa
Náměstek protikorupční policie Josef Bečvář se o zmizení Krejčíře dozvěděl po deváté hodině a snažil se organizovat pátrání. "Vyžádal jsem na místo psovoda se psem a zavolal jsem operačnímu důstojníkovi, aby uzavřeli okolí," uvedl do protokolu Bečvář.

Podle policejní zprávy našel pes Krejčířovu stopu hned za brankou v horní části vily. "Pes stopu sledoval vlevo od branky do lesa a pak ji ztratil až ve slepé ulici V Boroví, kde Krejčíř s největší pravděpodobností nasedl do auta," píše se ve zprávě o nasazení psa.

"Ten pes se musel úplně zbláznit. Říkám vám, že za brankou jsem zabočil doprava a několika ulicemi jsem došel až k domu Gavendy. Přísahám na svého syna. Jestli ten pes chytil nějakou jinou stopu, nevím," řekl Krejčíř MF DNES.

10:30-12:30 Policisté šli domů
Po okolí sháněli Krejčíře i uniformovaní policisté. "Hlídka provedla pátrání po osobě Krejčíř, ale s negativním výsledkem. Činnost ukončena ve 12.30," píše se v jejich zprávě.

Deset detektivů protikorupční služby se pak vrátilo na centrálu. Šéf oddělení Jozef Švec je požádal, aby vypracovali stručný záznam, co se ve vile stalo. "Policisté ale poměrně hrubě s vulgárními výrazy řekli, že nic psát nebudou, že jsou ve službě 32 hodin a že jdou domů," popsal pak situaci do protokolu šéf celé akce Jiří Novák.

Krejčíř byl v té době už v Českém Krumlově, kde - jak řekl MF DNES - organizoval svůj přesun na Moravu. Tady se skrýval ještě 14 dní a teprve pak opustil zemi. Policie už před týdnem na základě nových informací MF DNES začala znovu vyšetřovat okolnosti Krejčířova útěku.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Podvodníci si chtěli před Vánoci vydělat obráním seniorky, lest prohlédla

Policie (ilustrační foto)

Na téměř půl milionu korun si málem přišli dva podvodníci, kteří se pokusili obrat o peníze seniorku z Olomoucka pomocí...

Po zásahu GIBS v advokátních kancelářích obvinila policie deset lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Policie obvinila deset lidí po zásahu, který od úterka prováděla mimo jiné v advokátních kancelářích kvůli údajnému...

Exšéf strážníků centra Prahy dostal pokutu dvacet tisíc, spor žene k soudu

Ředitel městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal v diskusním pořadu Rozstřel.

V případu dnes již bývalého ředitele Městské policie Praha 1 Miroslava Stejskala, který čelí obžalobě ze zneužití...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz