Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přišel o holi a kulhal. Občas lžu, jako každý, přiznal Kalousek

  15:59aktualizováno  15. července 12:18
Párkrát byl během rozhovoru ostřejší. Přišel o holi a kulhal. Ale přišel, což se při bolesti zvlášť cení. Miroslav Kalousek, zakladatel TOP 09, nebyl v tak dobré náladě, v jaké ho znám, říká redaktorka Barbora Tachecí. "Přičítám to té bolavé noze. Usmíval se jako profesionál jen na kameru, a to ještě zdaleka ne pořád."

Přišel jste o holi. Co to kulhání?
To je kombinace artrózy a bývalého sportovního nadšení. Sportem ku zdraví.

Takže litujete, že jste se kdy věnoval sportu?
Vůbec toho nelituji, se sportem jsem prožil krásné chvíle.

Když si váš stranický kolega Karel Schwarzenberg nechal prověřit celý svůj zdravotní stav, nenapadlo vás udělat totéž?
Každoročně chodím na preventivní prohlídky, abych věděl, jestli mám něco plánovat déle než na rok.

Takže momentální stav - až na tu nohu - zcela zdráv?
Přiměřeně zdráv.

Očima Barbory Tachecí

Párkrát byl během rozhovoru ostřejší, než jsem čekala. Snažila jsem se to nést statečně, ale překvapil mě. Stejně jako svým opravdovým rozhořčením nad tím, že jsem se i po těch letech ptala na ministerstvo obrany. Vypadá to, že na toto téma je už opravdu alergický. Do jisté míry jeho alergii chápu, a tak připomínám to, co v rozhovoru ještě zazní: Miroslav Kalousek je podle soudu čistý, naopak byli odsouzeni ti, kteří pomluvy o něm šířili.

Neříkal vy jste před několika lety, že máte ambici přestat s kouřením?
Rok a půl jsem nekouřil. Pak jsem si v jedné chvíli zapálil a od té doby se s tím potýkám.

Vzpomenete si, jaká to byla chvíle?
Vzpomenu a nemám chuť ji medializovat. Byla to chvíle velké trpkosti.

Rok a půl nekouřit, to ocení jen bytostný kuřák, jako jsem já. Takže smekám. Ale proč pak začínat?
Strašně si to vyčítám. Ale když si po tom roce a půl zapálíte, tak vzbudíte ty démony, jako byste přestala den předem. Když jednou přestanete, nesmíte si zapálit až do smrti - to je poučení pro tu chvíli, kdy se o to snad pokusím ještě jednou. Ale nebude to do voleb.

V roce 2003 jste řekl: "Moje víra mi neumožňuje chovat se jinak, než jak se chovám. Neříkám, že svůj žebříček hodnot sám někdy neznásilním." Vzpomenete si, kolikrát jste ho od toho roku 2003 znásilnil?
Když někomu bude skoro padesát, tak má v životě určitě řadu okamžiků, na které by rád zapomněl, na které není příliš pyšný. Prostě každý občas selže. To já samozřejmě také. Nemyslím si, že jsem v tom jiný než kdokoliv jiný. Možná trochu jiný jsem v tom, že se za svá selhání stydím.

Za jaké selhání se stydíte nejvíc?
Můj soukromý hřbitov mých pochybení a selhání je soukromý.

Ale jedna věc je udělat chybu - všichni chybují - druhá věc je zpronevěřit se vlastnímu žebříčku hodnot. To je úplně jiná kategorie.
Když třeba zalžete, tak se zpronevěříte svému žebříčku hodnot, protože lhát se nemá. A já opravdu nemohu říci, že jsem do svých padesáti neřekl lež.

Myslím, že jde spíš o to, jestli je to váš častý nástroj, taková lež.
Myslím si, že ne. Když zalžu, tak se za to stydím. V politickém životě politik zalže tak, že neřekne tu pravdu celou - a ani to se nemá dělat. I to se mi samozřejmě stalo, opakuji, nemohu v tom být žádnou výjimkou.

Za svůj život jste potkal nekonečnou řadu politiků - máte pocit, že víc je těch, kteří lžou, nebo nelžou?
Já nebudu nikoho soudit.

To od vás nikdo nechce. Ptám se, kterých politiků je víc, zda ulhaných, nebo pravdomluvných.
Promiňte, někdy jsem některým výrokům věřil, někdy nevěřil. Vám taky úplně všechno, co říkáte, nevěřím a nemyslím si kvůli tomu, že více tendujete ke lhaní. Prostě občas zalžete.

Rozhovor Barbory Tachecí s Miroslavem Kalouskem

Já se v otázkách ptám, nekonstatuji.
Já si vás pamatuji i při konstatování, proto si myslím, že i vy jste občas zalhala anebo jste taky neřekla tu pravdu celou. V tom se politici, novináři, instalatéři od sebe nijak neliší.

Snad jen v tom, že od těch politiků veřejnost očekává veřejně pronášenou pravdu, nikoliv lež. Zatímco to, co pronese instalatér, je celkem jedno, důležité je, jestli spraví kohoutek.
Má právo očekávat od politiků, že budou vždy říkat stoprocentně pravdu, ovšem takoví politici neexistují.

Je pravda, že pro věřícího politika je největší hrůza, když se ho někdo zeptá, zda dodržuje Desatero?
Pro věřícího politika je na to jednoduchá odpověď.

Ta vaše - je to příliš intimní?
Například v církvi, ke které patřím, její členové každou neděli při bohoslužbě říkají: Přiznávám, že často hřeším. Myšlenkou, slovy i skutky. Říkají to všichni a říkají to každý týden. Já to tady klidně zopakuji.

Neměli bychom od politiků přece jen čekat něco víc? Zastupujete nás v důležitých věcech, jako je rozdělování našich peněz, navrhování a schvalování zákonů, podle kterých se budeme chovat. Vy někam směřujete tu zemi.
Samozřejmě jsou zaměstnání, kde se opravdu kladou daleko větší nároky. Například i žurnalistika. Protože žurnalista, když lže, tak politika staví do trochu jiného světla.

Vy máte pocit, že o vás novináři lžou?
Řada žurnalistů o mně říkala buď úplné nesmysly, nebo neříkala pravdu celou. Jsem přesvědčen, že bída české politiky jde ruku v ruce s bídou české žurnalistiky.

Platí váš plán, že do kampaně máte v úmyslu investovat 35 milionů korun?
Myslím, že ti, kdo nám přislíbili své dary, dodrží své slovo v takovém počtu a množství, že bude možné realizovat kampaň kolem třiceti milionů korun.

Je mezi těmi, kteří vám nabídli pomoc, také pan Bakala?
Ne, není. To byla virtuální realita.

Takže kdo je mezi dárci?
To vám řeknu v okamžiku, až ty peníze dorazí na účet.

Máte nějaké embargo na určité typy firem, od kterých byste peníze nechtěli?
Budeme rozlišovat na základě přesvědčení - nás i dárců, že ty dary jsou zcela nezištné, na podporu společnosti a prostředí rovných šancí, nikoliv prostředí větších šancí pro některé. Zveřejníme seznam všech dárců nikoliv v termínu, kdy to zákon vyžaduje, ale budeme je zveřejňovat průběžně. A zkuste pak nad tím seznamem přemýšlet, co by která firma mohla chtít, a přijít s tím. A já vám pak odpovím.

Platí, že si od svého přítele Richarda Hávy nevezmete ani korunu?
S lítostí to platí. On by samozřejmě velmi rád přispěl.

Ale nebude kvůli tomu plakat? Jak tu špatnou zprávu přijal?
Plakat nebude, ale mrzí ho to.

Kdyby vážně chtěl, myslíte, že by pro něj bylo složité to zařídit nějak jinak? Třeba převést peníze na jinou firmu, která bude sponzorem? Je to sci-fi?
Nevím, ale myslím si, že to je sci-fi. Proč by to ta jiná firma dělala?

Miroslav Kalousek

Narodil se 17. prosince 1960 v Táboře. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou. Je ženatý, má dvě děti. V letech 1993 až 1998 působil na ministerstvu obrany, od roku 1998 je poslancem za KDU-ČSL. Od roku 2003 do roku 2006 šéfoval lidovcům. V letech 2007 až 2009 působil jako ministr financí v Topolánkově vládě. Na konci května oznámil, že opouští KDU-ČSL a chystá se jít do voleb s novou stranou TOP 09, do níž získal i bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Hrál tenis, teď je však zraněný a potýká se s artrózou. Zajímá se o literaturu a historii.

Třeba za to, že by si část těch peněz nechala.
Ale prosím vás pěkně, opravdu si myslíte, že těch peněz na kampaň je tolik, aby jich člověk část ztrácel tím, že bude někoho uplácet jako falešného dárce? To je opravdu sci-fi. Á propos, můžete vyloučit, že za tyto veřejně vyjádřené pochybnosti nejste uplacena mou politickou konkurencí? To je spekulace na stejné úrovni.

K možné koalici s ČSSD jste na iDNES.cz řekl: "... naším nejlogičtějším partnerem je ODS. Nicméně karty rozdá volič, a pokud je rozdá způsobem, kdy nebude možná koalice nesocialistických stran, tak povinností politických profesionálů je najít nějaké politické řešení. Tak ho určitě budeme hledat." To je dost vágní formulace, znamená to, že kdyby to jinak nešlo, tak byste ke koalici s ČSSD byli ochotni, nebo ne?
Toto byla vágní formulace člena přípravného výboru. Autoritativní výrok přísluší jednomu jedinému člověku, předsedovi strany. A ten se vyjádřil jasně: Koalice se sociální demokracií by mohla být pouze v případě, že by se sociální demokracie výrazně změnila. A já s tím naprosto souzním.

Vy jste už v roce 2006 začal za lidovce vyjednávat tu nešťastnou koalici s ČSSD za podpory KSČM…
Proč nešťastnou?

Stálo vás to flek šéfa strany.
To mě nestálo flek šéfa strany. Flek šéfa strany mě stála situace, kdy byla k podpisu připravena smlouva o velké koalici nebo pakt Tvrdík - Dalík, říkejte tomu, jak chcete. To byla situace, kterou jsem nechtěl připustit ani za cenu kroků, které jsem udělal. Jsem rád, že jsem to udělal. Věděl jsem, že za to zaplatím odstoupením, a udělal jsem to dřív, než byl zvednut ten hlas na členské základně.

Bylo by něco takového možné zopakovat s TOP 09? Napadlo by vás to vůbec?
Zaprvé - nejsem předseda TOP. A jinak mám na tuto otázku jedinou odpověď: až vyhrajeme volby, pozveme do vlády ODS.

Všichni teď znovu připomínají vaši minulost na ministerstvu obrany. Nic se neprokázalo…
Ne, prokázalo se, že to jsou všechno drby. Sem tam byl někdo odsouzen za pomluvu, sem tam se někdo musel veřejně omluvit, nicméně přesto si česká žurnalistika libuje v tom, že ty drby pořád a pořád opakuje.

Je pravda, že v době, kdy jste byl náměstkem ministra obrany, došlo k velmi problematickým nákupům, jako byly nefunkční padáky, prošlé rakety?
Ano, v té době skutečně došlo k těmto operacím. Bylo tisíckrát prokázáno, že to, co mi bylo kladeno za vinu, nespadalo do mých pravomocí ani do možnosti to jakýmkoliv způsobem kontrolovat.

Čili náměstek pro akvizice nebyl zodpovědný za akvizice?
Byl jsem odpovědný za plnění obchodního případu, nikoliv za technickou specifikaci těch či oněch věcí. Vy chcete, aby to znovu zasmrdělo. Smrďte dál.

Nebudeme se tady napadat z toho, kdo smrdí, to je trošku pod naši úroveň.
Nemyslel jsem to osobně. Přestože my, kteří se o to zajímáme, víme, jak to všechno dopadlo, tak někteří mají chuť to čas od času vytahovat jako něco, co není dořešeno. Což já pokládám za sprosté.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Mynář v Rozstřelu pohovoří o cestě do Ruska i Zemanově zdraví

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář

Prezident Miloš Zeman v pondělí odlétá na návštěvu Ruska. Součástí delegace bude kromě podnikatelů také jeho kancléř...

Stejná antibiotika za 82, ale i 820 Kč. Nemocnice nakupovaly bez soutěže

Ilustrační foto

Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice Plzeň nakoupily během tří let léčiva za 5,5...

Běhounek připustil zájem vést ČSSD. Chce zpět Zimolu, Tejce i Haška

Jiří Běhounek.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek připustil, že by se mohl ucházet o post šéfa sociálních demokratů. Na jednání ústředního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.