Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přišel o dceru. Matka s ní utekla do Ruska

  9:17aktualizováno  9:17
Už devět měsíců neviděl Zdeněk Hromádka z Prahy svou čtyřletou dceru Aničku. A šance, že by se mu to v krátké době podařilo, je hodně malá. Dívka žije v Rusku, asi tisíc kilometrů na východ od Moskvy. Je u své matky a otec přesně neví, kde.

Odborníci na lidská práva upozorňují, že v podobných případech může být velmi složité určit, jaké rozhodnutí je v zájmu dítěte. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav Kvíz

České úřady tak musí řešit další případ, kdy manželské rozepře skončily "únosem" dítěte do ciziny jedním z rodičů. Přestože má Zdeněk Hromádka v ruce předběžné opatření soudu, které dceru přiřklo jemu, jen tak ji asi neuvidí.

"Rusko by to rozhodnutí muselo nejdřív uznat. To bude tím komplikovanější, že matka Aničce vyřídila ruské občanství. A Rusko své děti chrání lépe než Česko," zlobí se Hromádka.

Ten ze své situace viní především český soud. "Matka, která je Ruska, dceru už jednou z domova odvezla. Soud jsem upozornil, že tady hrozí únos do Ruska. Opatření, které by matce zakazovalo s dítětem odjet, ale soud odmítl vydat," říká.

Obvodní soud podle něj nezměnil názor ani poté, co matka odvezla Aničku za východní hranice. "Dokonce pak předběžně rozhodl, že dítě má zůstat u matky. Změnil to až odvolací soud, který dceru prozatím svěřil mně," říká Hromádka. A právě tohle rozhodnutí musí Rusko uznat, aby se Anička mohla vrátit k otci do Česka.

Má dítě vychovávat matka?

Hromádka tvrdí, že se stal obětí stereotypu, podle něhož má dítě vychovávat hlavně matka. "Výsledek je, že dceru nemůžu vůbec vídat," zlobí se otec.

Soudkyně první instance Pavla Schütznerová matce odjezd nezakázala, ale teď odmítá, že by něco zanedbala. "Nemám pocit, že bych udělala nějakou chybu. Rozhoduji podle našich zákonů," tvrdí. Kvůli složitosti případu se včera nestihla vyjádřit k podrobnostem.

Odborníci na lidská práva upozorňují, že v podobných případech může být velmi složité určit, jaké rozhodnutí je "v zájmu dítěte". Ten má podle mezinárodních smluv přednost před zájmy rodičů. A nemusí se tedy krýt s tím, kdo z rodičů je podle zákona zrovna v právu.

"Dítě má mít oba rodiče. A v tomhle smyslu teď postupujeme. Ale existují dvě teorie. Podle jedné má dítě vyrůstat s rodičem, který ho vychovává lépe, i za cenu krátkého stresu z násilného odebrání. Ale podle druhé teorie je ten stres mnohem škodlivější, než když dítě vyrůstá v horších podmínkách. A teď si vyberte," říká Gabriela Hostomská ze sociálního odboru Prahy 11, který má případ Aničky na starosti a zastupuje její zájmy u soudu.

Hromádka uznává, že proti němu hraje čas. "Bohužel teď čelím stejným stereotypům, jenom v ruském vydání. Dětský ombudsman k mé žádosti o pomoc řekl, že dívka je zdravá, nikdo ji netýrá, a není tedy důvod ji odvážet z Ruska," uvedl.

Situace je o dost složitější, než kdyby dívka žila třeba v Německu.
"Rusko není signatářem Haagské úmluvy o mezinárodních únosech dětí. Ruské úřady s námi bohužel nespolupracují," vysvětluje Soňa Dostálová z Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně.

Spory o dítě trvají dlouho

Spory mezi Hromádkou a jeho ruskou manželkou trvají už dlouho. Odborníci, kteří případ znají, nechtějí jednoznačně určit, kdo by se o dívku staral lépe.

Hromádka argumentuje posudkem, který nahrává jemu. Důležitější jsou však teď dvě věci: otec se s dívkou nevidí a matka nerespektuje výrok českého soudu. Má ji k tomu přimět žádost o uznání rozhodnutí, již poslalo ministerstvo spravedlnosti ruskému soudu. "Ten musí k řízení v Česku přihlédnout," říká mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová.

Zároveň to však předpokládá, že matka bude respektovat stanovisko ruského soudu. "V zájmu dítěte by bylo, kdyby matka řekla: Teď se rozloučíme s babičkou a odjedeme do Česka. Ale posuďte sami, jak je to pravděpodobné," dodává Gabriela Hostomská.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz