Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 30. 8. 2013 22:15

Přípravy na možný vojenský zásah v Sýrii

USA zvažují potrestat syrský režim za údajné použití chemických zbraní krátkým a omezeným útokem. Británie už chystá krizový plán pro vojenskou akci. Podle zahraničního tisku se k zemi stahují vojenské síly spojenců. Sýrie obviňuje Západ ze snahy obejít vyšetřování inspektorů OSN.

12:29
OSN
Jakékoli ozbrojené akci USA musí podle mezinárodního zmocněnce pro Sýrii Lachdara Brahímího předcházet povolení Rady bezpečnosti OSN. "Mezninárodní právo v tomto mluví zcela jasně," řekl novinářům na tiskové konferenci v Ženevě. "Musím říct, že prezident Obama a americká administrativa nejsou impulzivní. Nevím, jak se nakonec rozhodnou, ale mezinárodní právo mluví jasně," dodal.
12:09
OSN
Inspektoři OSN ve středu dorazili do Malajhy. Zkoumají tam farmy v oblasti Ghúta zasažené údajným chemickým útokem. Inspektoři se pohybují v doprovodu povstalců, kteří tuto část území u syrské metropole ovládají.
11:52
Západ
Americký viceprezident Joe Biden si je jistý, že za chemickým útokem stojí syrský režim. "O tom, kdo je zodpovědný za toto ohavné použití chemických zbraní není pochyb. Byl to syrský režim," uvedl Biden.
11:35
Západ
Pokud britská rezoluce v Radě bezpečnosti projde, může být otevřením cesty pro připravovanou vojenskou intervenci. Očekává se však, že Rusko a Čína jako stálí členové rady použijí právo veta, jelikož s intervencí nesouhlasí.
11:23
Západ
Britský premiér David Cameron uvedl, že Velká Británie "později ve středu" předloží Radě bezpečnosti OSN rezoluci odsuzující chemický útok v Sýrii a žádající opatření na ochranu civilistů, informovala agentura Reuters.
11:09
OSN
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun chce vyčkat výsledků odborníků, kteří mají rozhodnout, které síly použily chemické zbraně u Damašku minulý týden. "Je nezbytné prokázat fakta. Jen pár dnů po útoku sbírá tým OSN vzorky a mluví se svědky a oběťmi. Tým teď potřebuje čas, aby udělal svou práci," řekl generální tajemník při svém středečním projevu v Haagu.
10:25
Po ministru zahraničí Íránu se k zahraniční intervenci do Sýrie vyjádřil odmítavě i nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Chameneí. Intervenci Spojených států označil za "katastrofu pro region". "Intervence Ameriky bude katastrofou pro celý region, který je jako skladiště střelného prachu, u něhož nelze předpovídat budoucnost," citovala agentura Reuters jeho vyjádření z íránské tiskové agentury ISNA.
10:18
Protože je situace na Blízkém východě dost komplikovaná politolog Marek Čejka přeložil "jednoduché shrnutí", které publikoval deník Financial Times minulý týden. "Írán podporuje syrského prezidenta Asada. Státy Perského zálivu jsou proti Asadovi. Asad je proti Muslimskému bratrstvu. Muslimské bratrstvo a Barack Obama jsou proti generálu Sisímu (současnému vojenskému de facto vládci Egypta). Avšak státy Perského zálivu podporují Sisího! To tedy znamená, že jsou proti Muslimskému bratrstvu! Írán podporuje Hamás, ale Hamás podporuje Muslimské bratrstvo! Obama podporuje Muslimské bratrstvo, nicméně Hamás je ostře protiamerický! Státy Perského zálivu jsou pro-americké. Ale Turecko je se státy Perského zálivu proti Asadovi; avšak Turecko podporuje Muslimské bratrstvo proti generálu Sisímu. A generála Sisího podporují státy Perského zálivu! Vítejte na Blízkém východě a přejeme vám hezký den," cituje Čejka na svém blogu.
10:09
Západ
Přípravy na odvetu za údajný syrský chemický útok jsou v pokročilém stadiu. Dle NBC News se počítá se třemi dny a možným zahájením ve čtvrtek.
09:34
Al-Káida hrozí syrské vládě "Vulkánem pomsty" za zatím nepotvrzené použití chemických zbraní minulou středu u Damašku. "Schůze rozhodla vést vulkán pomsty v odpovědi na vládní masakry proti našim lidem ve východní Ghoutě," citovala jejich vyjádření organizace pro monitorování teroristických aktivit (SITE). Asadovi vyhrožují útokem na vládní bezpečnostní a vojenské základny.
09:18
OSN
Odborníci OSN po denní pauze obnovili práci v Sýrii a vyjeli k místu údajného chemického útoku u Damašku. Je to už druhé místo, které v zemi prozkoumávají.
22:40
Vážení čtenáři, vážené čtenářky, náš úterní online přenos z příprav na možný vojenský zásah v Sýrii končí. Opět se přihlásíme ve středu ráno.
22:25
"Země, které stojí za Asadem, čímž myslím zejména Rusko a Čínu, očividně nemají tak velké slovo, aby se situací v Sýrii něco udělaly. Největší vliv tak má nyní Írán a ten už se vyjádřil, že mu současná situace v podstatě nevadí," okomentoval v ČT současné děni v Sýrii politický geograf Michael Romancov
22:21
Americké akcie se v úterý prudce propadly a zaznamenaly podle agentury Reuters nejhorší den od června. Reagovaly tak na rostoucí nejistotu kvůli možnému vojenskému úderu proti Sýrii.
21:57
Západ
Na webu televizní stanice CNN nabízí expert na Blízký východ Peter Bergen zajímavý pohled na Obamovu taktiku v řešení syrského konfliktu. Podle Bergena se svět nemůže divit, že Obama s intervencí již několik týdnů váhá. "Sýrie se v podstatě rozpadla mezi džihádistické emiráty a torzo alávitského státu. Je svědkem války mezi skupinami Al-Káidy, podporovanými Saúdskou Arábií a Katarem, a Hizballáhem, podporovaným Íránem. Ať z toho vyjde vítězně kdokoliv, těžko bude spojencem USA. Je to nepořádek, proti kterému i situace v Iráku v roce 2006 vypadá jako zcela přehledná," uvedl Bergen.
21:37
Západ
Barack Obama řešil následující postup případného vojenského zásahu v Sýrii i s kanadským premiérem Stephenem Harperem. Oba státníci se shodli, že "viníci chemického útoku musejí počítat s účinnou, včasnou a pevnou reakcí světového společenství".
21:11
Obavy z možného vojenského zásahu proti Sýrii způsobily nejprudší pokles evropských akcií za poslední dva měsíce. Tyto obavy přiměly investory k přesunu peněz z akcií do méně rizikových aktiv, například do německých a amerických vládních dluhopisů.
20:41
Západ
Britský list Daily Telegraph zaspekuloval, jak by mohly vypadat následující dny v rovině vyjednávání zemí o zásahu v Sýrii. Podle listu předloží USA, Velká Británie a Francie návrh rezoluci Radě bezpečnosti OSN. Ta bude založena ma ostrém odsouzení chemických útoků v Sýrii, za jejichž strůjce označí režim Bašára Asada. Tyto velmoci budou navrhovat použití síly. Při hlasování však bude tato rezoluce odmítnuta Čínou a Ruskem, které se v minulosti již několikrát postavily za Asada. Spojené státy a jejich spojenci však následně využijí doktrínu, kterou OSN přijala v roce 2005. Ta umožňuje členským státům OSN intevenovat kvůli ochraně obyvatel, kteří jsou ohroženi genocidou, zločiny proti lidskosti nebo válečnými zločiny. Spojené státy podle britského listu tímto způsobem mohou získat legislativní oporu pro intervenci v Sýrii.
20:14
Pro vojenské řešení situace v Sýrii se zatím opatrně vyjádřily Spojené státy, Velká Británie a Francie. Proti je naopak Rusko, Čína a Írán (více o stanoviscích jednotlivých zemí k útoku na režim Bašára Asada čtěte zde)
20:09
Západ
Carney také uvedl, že Spojené státy mají stále více možností, jak reagovat na dění v Sýrii, nejen vojenskou. Zdůraznil, že prezident zatím neučinil konečné rozhodnutí. "Až bude mít co oznámit, udělá to," sdělil.