Reportáž skončila 30. 8. 2013 22:15

Přípravy na možný vojenský zásah v Sýrii

USA zvažují potrestat syrský režim za údajné použití chemických zbraní krátkým a omezeným útokem. Británie už chystá krizový plán pro vojenskou akci. Podle zahraničního tisku se k zemi stahují vojenské síly spojenců. Sýrie obviňuje Západ ze snahy obejít vyšetřování inspektorů OSN.

17:35
Západ
David Cameron dnes také prohlásil, že mu nejde o změnu režimu v Sýrii a že si nemůže být "stoprocentně" jistý, že chemický útok před týdnem spáchal syrský režim, ale je o tom přesvědčen.
17:15
Západ
Premiérovi Velké Británie Davidu Cameronovi, který prosazuje vojenský zásah v Sýrii, oponuje britská labouristická opozice. Její šéf Ed Miliband ve svém vystoupení v parlamentu řekl, že zbrojní inspektoři OSN jsou uprostřed práce, a proto by Dolní sněmovna neměla rozhodovat o vojenské akci dnes. Důkazy by měly předcházet rozhodnutím, ne opačně, řekl Miliband. Několikrát opakoval, že není v principu proti vojenské akci, ale jeho labouristé budou hlasovat proti vládnímu návrhu, protože ten podle něj stále podporuje vojenskou intervenci. Podle britských médií je proti intervenci i řada poslanců menší vládní strany, liberálních demokratů vicepremiéra Nicka Clegga.
16:42
Berlín očekává, že Rada bezpečnosti OSN zareaguje na krizi v Sýrii rychle a jednomyslně a že konflikt bude vyřešen politicky. Německá kancléřka Angela Merkelová to prohlásila během dnešního telefonického rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, napsala agentura DPA. Oba státníci se shodli v tom, že mezinárodní společenství musí pokračovat ve svém úsilí uspořádat mezinárodní konferenci o Sýrii.
16:12
Předseda vlády Jiří Rusnok se dnes také vyjádřil k případné vojenské intervenci v Sýrii. „Pro nás je Sýrie zemí velmi citlivou, máme s ní dlouholeté vztahy, ten konflikt nás netěší, ale nevěříme příliš tomu, že by tato ojedinělá akce mohla něco vyřešit. Naše skepse trvá,“ řekl premiér během své návštěvy Moravskoslezského kraje.
15:55
Západ
David Cameron se právě snaží přesvědčit Dolní sněmovnu Spojeného království o nutnosti invaze do Sýrie, přičemž se snaží dokázat, že výsledky vyšetřování by neměly být jedinou legální obhajobou invaze. "Na konci vyšetřování nebude stoprocentní jistota, kdo použil chemické zbraně, ale jisté je, že pachatel je nyní může použít znovu a znovu. My se musíme rozhodnout, jestli jednat nebo ne, nikoliv kdo je za to odpovědný," řekl při projevu. Na otázku, proč podle něj režim použil zbraně právě teď, odpověděl, že podle něj Asad "testoval hranice". Premiér však nechce prosazovat vojenský útok proti Sýrii, pokud by proti němu byla rozsáhlá opozice v Radě bezpečnosti 0SN.
15:56
Odmítavý postoj vůči vojenskému zásahu dnes zopakoval český prezident Miloš Zeman. "Myslím si, že v Sýrii je na jedné straně sekulární diktátor a na druhé straně náboženští fanatici vedení Al-Káidou, a z tohoto důvodu nevidím vojenský zásah v Sýrii jako přiměřený, protože to není žádná válka mezi dobrem a zlem, ale válka mezi dvěma zly," řekl.
15:31
Egypt silně odporuje vojenské invazi do Sýrie, řekl to dnes jeho ministr zahraničí Nabil Fahmy. "Egypt odsuzuje použití chemických zbraní v syrské občanské válce, ať už je použila kterákoliv strana, a žádá mezinárodní společenství, aby pachatelé byli předvedeni před soud, až OSN zveřejní výsledky vyšetřování, " napsal Fahmy v oficiálním prohlášení.
14:51
Západ
Prezident Barack Obama přesvědčuje Američany, že vojenský zásah proti syrské vládě je v jejich zájmu, ačkoliv vše nyní nasvědčuje tomu, že úder bude odložen přinejmenším o několik dní, informovala agentura Reuters. Obama si spolu se zákonodárci chce také stěžovat, že s nimi nebyla dostatečně konzultována oficiální reakce Kongresu na chemické útoky.
14:47
Mezinárodní červený kříž hlásí zhoršenou humanitární situaci v Sýrii. V mnoha oblastech je akutní nedostatek vybavení, vody a potravin. Podle červeného kříže umírají lidé v rozsáhlých venkovských oblastech kvůli nedostatku zdravotnického personálu a zásob. "Další eskalace jen spustí další přesuny obyvatel a zvýší humanitární potřeby, které jsou nesmírné už teď," uvedl ředitel delegace červeného kříže v Sýrii Magne Barth.
14:36
Poradce bývalého prezidenta Václava Klause Jiří Weigl se vyjádřil proti podpoře rebelů."Americké rakety budou de facto nasazeny na podporu sil, které jsou nám více než deset let líčeny jako hlavní hrozba světovému míru a bezpečnosti – ve prospěch sunnitských islámských extrémistů, kteří bojují za vytvoření islámského státu na syrském území," napsal Weigl ve svém komentáři na stránkách Václava Klause.
14:03
Západ
Británie tvrdí, že je právně možné vést vojenskou akci proti Sýrii i bez povolení Rady bezpečnosti OSN. "I když bude rada bezpečnosti rezoluci blokovat, Spojené království bude stejně moct podle mezinárodního práva udělat mimořádná opatření v zájmu zmírnění rozsahu humanitární katastrofy a odvrácení dalšího použití chemických zbraní syrským režimem," uvádí oficiální stránky britské vlády.
13:35
Papež František se během čtvrtečního setkání shodl s jordánským králem Abdalláhem II., že dialog mezi válčícími stranami společně s podporou mezinárodního společenství je jedinou možností k ukončení konfliktu v Sýrii. Král Abdalláh odletěl do Vatikánu probrat s papežem krizi na Blízkém východě.
13:26
Asad
"Hrozby přímé agrese proti Sýrii akorát zvýší naše závazky k hluboce zakořeněným principům a svobodě našich lidí. Sýrie se bude bránit proti agresi," řekl podle syrské státní televize Bašár Asad jemenské delegaci. Listu Al-Achbár prezident řekl, že Sýrie vyjde z konfrontace s USA jako vítěz. "Od začátku krize čekáme na chvíli, kdy se objeví náš skutečný nepřítel," citoval list slova, která prý Asad pronesl před syrskými představiteli.
13:11
Někteří ruští experti tvrdí, že Západ vojenský úder v Sýrii neprovede před vrcholnou schůzkou skupiny G20, která se bude konat 5. a 6. září v Petrohradu.
12:47
Vlivný bratr vůdce Bašára Asada Máhir je v podezření kvůli útokům chemickými zbraněmi. Podle zdroje z OSN, může být použití chemických zbraní spíše drzou akcí Máhira nežli strategickým rozhodnutím prezidenta, uvedl serveru Bloomberg. Máhir Asad je velitelem čtvrté obrněné divize, která podle Bloombergu útok ve východní Ghoutě minulou středu provedla.
12:29
Americká burza ožila po zprávách o odložení invaze do Sýrie na příští týden. Po dvou dnech ztrát, kdy akcie zaznamenaly nejprudší pokles od letošního června, přišel růst Dow Jones indexu o 0,3 procenta. K růstu přispěl i další růst cen ropy, která je nejdražší za více než dva roky.
11:54
Západ
Británie vysílá šest stíhaček Typhoon na Kypr. Stíhačky mají být na ostrově umístěny jako "obranný štít" chránící před útoky syrských letounů, uvedl deník The Telegraph. "Můžeme potvrdit, že jako součást probíhajícího pohotovostního plánu odlétlo dnes ráno šest obranných letounů do Akrotiri na Kypru," ohlásil mluvčí vojenského letectva britských ozbrojených sil.
11:45
Západ
Francouzský prezident François Hollande chce aby se konflikt Sýrie vyřešil politicky, ale toho podle něj nelze dosáhnout, dokud se mezinárodní společenství nezaměří na zastavení zabíjení a lepší podporu opozice v boji proti Bašáru Asadovi. "Dosáhneme toho jedině tehdy, když mezinárodní společenství dočasně zastaví eskalaci násilí, jehož je chemický útok jen jedním symptomem," uvádí Hollandovo vyjádření po setkání s vůdcem Syrské národní koalice Ahmedem Džarbou Reuters.
11:34
Čínský tisk dnes vyzval k mezinárodní mobilizaci proti ohlašovanému vojenskému zásahu v Sýrii, který se snaží iniciovat některé západní mocnosti v čele se Spojenými státy, uvedla agentura AFP. "Mezinárodní společenství by mělo být trpělivější a nenechat se balamutit americkými zpravodajskými službami," napsal pod titulkem Žádná omluva pro údery deník China Daily.Peking spolu s Moskvou od začátku syrské krize blokuje v Radě bezpečnosti OSN zvyšování tlaku proti Damašku.
11:15
OSN
Inspektoři OSN dorazili do města Douma, které je asi deset kilometrů východně od Damašku.Toto území je v držení rebelů. Pro inspektory je to již třetí den vyšetřování důkazů použití chemických zbraní minulý týden.