Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Připravit platící nájemníky o teplo a vodu není trestné, rozhodl soud

  9:18aktualizováno  9:18
Překvapivým rozsudkem skončil u libereckého krajského soudu spor nájemníků tří domů v Mimoni, které majitel připravil o teplo a vodu, přestože řádně platili. Soud rozhodl, že to není trestné. Majitel od nájemníků vybíral kromě nájemného i zálohy za vodu a teplo, peníze si ale nechal. Firmy pak nájemníky od dodávek třikrát odpojily.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devatenáct bytů v Mimoni, jejichž nájemníci takto o teplo a vodu přišli, vlastní manželé Bernartovi. Okresní soud nejdřív trestním příkazem rozhodl, že se dopustili trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru.

Manželé ale podali odpor a začalo soudní líčení. V něm už okresní soud majitele obžaloby zprostil, a když se proti tomu státní zástupkyně odvolala, potvrdil osvobozující rozsudek i krajský soud.

"Zabývali jsme se zejména tím, co je podstatou trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru. Je to úmyslný trestný čin. A na straně manželů Bernartových nebyla prokázána subjektivní stránka, nešlo o úmyslné jednání," zdůvodnila rozsudek soudkyně Krajského soudu v Liberci Dagmar Šídová.

Podle ní manželé nebránili nájemníkům v řádném užívání bytů. Vodu ani přívod tepla prý nezavřeli svévolně.

Penězi pravděpodobně platili hypotéku, říká žalobkyně

Státní zástupkyně ale s takovým závěrem nesouhlasí. O tom, že majitelé spáchali trestný čin, je přesvědčená.

"S platbami od nájemníků svévolně nakládali. Z peněz, které se jim na účtě hromadily, platili majitelé pravděpodobně hypotéku. Peníze tedy používali na jiný účel, ale způsobem, který začal ohrožovat nájemníky," je přesvědčená českolipská státní zástupkyně Petra Dušková.

Jak dodala, manželé museli vědět o tom, co lidem hrozí. Přišlo jim několik upomínek. "Museli si být vědomi toho, že nájemníkům hrozí odpojení. Situaci nechali zcela vědomě dojít až do takového konce. Když došlo k odpojení, byli nájemníci rukojmími. S nájemníky se žádné firmy nebaví, komunikují vždy s majitelem," doplnila státní zástupkyně.

Soudům už nevěřím, říká bývalý nájemník

Lidé byli poprvé bez tepla i teplé vody v listopadu 2007. V dubnu následujícího roku zase pro změnu neměli pitnou vodu a město jim muselo přistavit cisterny. Měsíc nato se opět přihlásil ČEZ, který přestal elektřinou zásobovat čerpadla, a nemohla tak téct teplá voda. Tehdy také ztratila trpělivost i společnost Energie holding a téměř na půl roku pozastavila dodávky tepla a teplé vody.

Svědci přitom u soudu dříve vypovídali, že nájemné i zálohy platili majitelům pravidelně. Jeden z poškozených nájemníků dodnes rozhodnutí soudu nechápe.

"Je zajímavé, že soudy takto rozhodly. My jsme platili, majitel ale ne a prošlo mu to. Nechápu to. V soudy nemám žádnou důvěru. I když jsme hlásili změnu adresy, z původních nájemníků už tam nikdo nebydlí, tak nám nebyly doručovány obsílky," uvedl jeden z poškozených Bohumil Ježek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zkomplikoval dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Najdete na iDNES.cz