Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Připravím návrh, aby záchranáři dostávali odchodné, slíbil Heger

  9:08aktualizováno  9:08
Lidé pracující u zdravotní záchranné služby mají šanci získat určité benefity za práci, kterou dělají. Návrh připraví ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Učinil jsem něco jako veřejný slib, že to ministerstvo zdravotnictví zajistí," řekl iDNES.cz Heger. Ze zdravotní reformy přitom odchodné pro záchranáře na poslední chvíli vypadlo.

ilustrační foto | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Sociální demokracie - konkrétně stínový ministr zdravotnictví David Rath - totiž protestovala, že pozměňovací návrh, který by odchodné pro lidi pracující u záchranky zajistil, nenačetl poslanec VV Jiří Štětina ve správnou chvíli. Koalice nechtěla riskovat, že ČSSD kvůli tomu zákon napadne u soudu, a tak odchodné pro záchranáře sama radši pozdržela.

Heger iDNES.cz řekl, že návrh, který by záchranářům zajistil sociální benefity sepíše a předá ministerstvu práce a sociálních věcí, aby je dalo do svých zákonů. Štětina tento týden v parlamentu mluvil o tom, že vládní koalice ještě doplní odchodné o další výhody, jako je třeba výsluhový příspěvek.

Odchodné pro záchranáře, na němž se koalice už dohodla, ale pak se o něm nehlasovalo, když proti tomu vystartoval David Rath z ČSSD. Bylo nastaveno tak, že by na něj měli nárok lidé odcházející ze záchranky, pokud jim už bylo 50 let a "odkroutili" si alespoň 15 let ve službě. Nejnižší odchodné by byl jeden plat, právě za odpracovaných 15 let, maximální ve výši šestinásobku průměrného platu (za každý rok navíc by se odchodné zvyšovalo o třetinu průměrného výdělku).

"Chceme postavit zdravotnické záchranáře na úroveň policistů nebo hasičů," vysvětloval poslanec VV Jiří Štětina s tím, že jejich práce je minimálně stejně náročná, protože počet výjezdů sanitek převyšuje počet výjezdů ostatních složek integrovaného záchranného systému.

Ministr Heger iDNES.cz řekl, že si není jistý, zda se podaří návrh připravit tak, aby mohl být schválen ještě do konce roku. "Ale budeme se snažit to otevřít, protože zazněl veřejný slib na úrovni koalice, že se to zajistí," uvedl Heger.

Zákon o zdravotnické záchranné službě, který schválili zatím poslanci a který míří do Senátu, určuje, že přivolaná záchranka musí být na místě do dvaceti minut. Dosud jí zákon ukládal přijet do čtvrt hodiny, ale v některých horských oblastech to nebylo realistické. Záchranáři získají také právo automaticky vstupovat na cizí pozemek a do cizích objektů a požadovat osobní i věcnou pomoc od lidí, kteří jsou na místě.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz