Maturity 2007

Maturity 2007 | foto: ČTK

Příprava k maturitě: jak úspěšně zdolat zkoušku dospělosti

  • 3
Přemýšlíte, jak strávit poslední den a noc před maturitou? Máte opakovat, nechat učení být, vzít si prášek na spaní, nebo bdít? Nevíte, jak se chovat před komisí a co si připravit na potítku? Přečtěte si návod, jak v sedmi krocích maturitu úspěšně zdolat.

1. Odpočívejte, ale krátké opakování také nevadí
Všichni psychologové radí, abyste se poslední den před zkouškou už nic neučili a udělali si příjemný odpočinkový program podle vlastního gusta. Procházky, sport, plavání, kino, návštěvy, prostě to, co vás baví. Ale specialista na přípravu ke zkouškám a učitel matematiky Petr Husar připouští, že některé typy studentů se nejlépe naučí pod tlakem:

"Mnoho lidí je zvyklých učit se na poslední chvíli, den před zkouškou. Takže pokud máte pocit, že si potřebujete ještě zopakovat problematické téma, klidně si pár hodin na učení vyhraďte, abyste byli klidnější. To záleží na vašich zvycích.

. Taháky k maturitě

Tahák z českého jazyka

Tahák z angličtiny

Tahák z matematiky


2. Pořádně se vyspěte
Poslední noc před maturitou byste se rozhodně měli dobře vyspat a pořádně si odpočinout. Nevyspalí a s kruhy pod očima snadněji podlehnete nervozitě a na komisi také nezapůsobíte.

"Rozhodně zapomeňte na večerní zapíjení nervozity alkoholem. Oslavy si nechte na později. Jenom by vás to oslabilo," varuje psycholožka Jitka Nováčková z Pedagogicko-psychologické poradny v Praze 5. Když už máte pocit, že opravdu nějaký dopink potřebujete, běžte se těsně před spaním projít, uvařte si meduňkový čaj nebo vypijte sklenici teplého mléka.

"S prášky na spaní nebo uklidnění raději neexperimentujte. Mohlo by se vám stát, že útlum přijde v nejméně vhodnou chvíli," doplňuje psycholožka.

3. Snídejte, potřebujete energii
Nezapomeňte si nechat dostatečnou časovou rezervu a ráno si raději přivstat. Měli byste se totiž dobře nasnídat a získat energii. Což znamená například celozrnný chléb se sýrem nebo šunkou a trocha zeleniny.

Pokud jste spíše na sladké, dejte si ovoce, müsli a jogurt. Do školy si s sebou vezměte i zásobu pití. Když do sebe nervozitou nevpravíte ani sousto, alespoň se pořádně napijte a zkuste třeba kousek čokolády.
Oblečte se pohodlně a slušně.

Do plánů zahrňte i dopravu a počítejte se zdržením v ranní špičce. Dobíhání na poslední chvíli vám na klidu nepřidá a může na učitele působit jako lehkomyslnost.

4. Zažeňte nervozitu dechovým cvičením
Třesoucím se rukám a staženému žaludku pomůžete speciálními antistresovými cviky. Uvědomte si, že určitá míra trémy je normální. Posaďte se a v klidu napočítejte do deseti. Stejně jako pomůže zahnat vztek, platí tato pomůcka i na nervozitu.

"Vědomě, to znamená s pevnými rameny a do břicha, zhluboka a pravidelně dýchám. Zatínám a uvolňuji svaly, tlačím do země palce u nohou. Tím prý odchází z těla stres," popisuje triky proti nervozitě moderátorka Štěpánka Duchková.

Uklidnit vás může trochu i to, když budete vědět, na koho u zkoušek narazíte. Neznáte-li všechny učitele, které budete mít v komisi, informujte se na ně u spolužáků, kteří s nimi mají zkušenosti. Poptejte se na všechny členy zkušební komise. Tedy i na předsedu, kterého znát nebudete. Výhodou je, když je specialistou na jiný předmět, než ze kterého vy maturujete.

5. Vezměte si k maturitě doprovod
Zkuste se naladit pozitivně. V duchu si projděte dosavadní studium, přípravu, zhodnoťte svoje výsledky. "Udělejte si osobní rekapitulaci, vzpomínejte zpětně, co se vám povedlo, co jste udělali dobře. Ne to, co jste pokazili," radí psycholožka Jitka Nováčková.

A když bude nejhůř a strach vás opravdu přemůže, je dobré mít po ruce někoho, kdo s vámi třeba ráno do školy půjde, kdo vás doprovodí. "Ve dvou se nejistota lépe snáší. Situaci s vámi může sdílet kamarád ze školy, ze sportovního klubu, z domu, někdo snese i rodiče," pokračuje psycholožka.

Pokud jste zvyklí na pomoc talismanů, určitě nenechte svého maskota doma. Vezměte si pouze něco nenápadného a drobného. Plyšový medvěd v životní velikosti se nehodí.

6. Na potítku si připravte osnovu odpovědi
Na potítku nezmatkujte, v každém případě si zapište některé možné odpovědi na papír. Snažte se vzpomenout si na kostru odpovědi, podle které jste se otázku učili. Na knihu, film nebo divadelní představení autora, o kterém máte mluvit.

"Není nic horšího než student s prázdným papírem, který vaří evidentně z vody. Když se nevzdáte a pustíte se i do zdánlivě ztraceného boje, někdo z komise vám určitě pomůže," mluví z letité zkušenosti středoškolský profesor Petr Husar.

Naučte se dokonale zacházet s pomůckami, které máte na potítku k dispozici. S tabulkami a kalkulačkou, atlasy, přístroji, pravidly pravopisu, slovníky atd., abyste je mohli v případě nouze využít.

7. Před komisí, hlava prázdná
Jakmile nastane zkoušení, nezapomeňte mluvit srozumitelně a aspoň trochu spisovně. Usmívejte se, dívejte se zkoušejícímu do očí, mluvte přiměřeně hlasitě. Využijte vlastní zkušenosti, nebojte se, že budete muset říct: "Scott mne nezaujal, ale z období romantismu jsem přečetl celého Viktora Huga, líbilo se mi zejména..."

V krizové situaci aspoň předstírejte, že něco umíte. I to bude oceněno. "Navíc předseda, který vás nezná, získá dojem, že jste jen obyčejně nervózní," říká Petr Husar. Může se stát, že krizi zamezí sám zkoušející a nechá vás přejít na pevnější půdu. Buďte tedy stále ve střehu a pozorně poslouchejte, co vám říká. Nikdy situaci předčasně nevzdávejte.

O přestávce mezi zkoušením neposlouchejte katastrofické zkazky spolužáků, pouze vás zbytečně vynervují. Zvláště třídní šprtka určitě bude plakat, jak neuspěla, i když o vytažené otázce věděla ještě víc než zkoušející.

Pokud vás nervozita úplně ochromí, přiznejte se k ní. Nebojte se pojmenovat, co se děje. "Klidně řekněte učiteli, že máte trému a bojíte se, že nevydáte ani hlásku," doporučují svorně zkušení učitelé a psychologové. Netajte, že se bojíte, to vás může ještě více zablokovat. "Budete pak myslet jen na to, abyste se netřásli a neklepali, že už nebudete mít kapacitu na nic jiného," popisuje Nováčková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video