Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Připněte si odznáčky, přijel dalajlama

  0:01aktualizováno  0:01
Na dlouhém stole leží desítky nejrůznějších suvenýrů: letáčky, fotografie a odznáčky jsou zdarma, samolepky za desetikorunu. Vlajka nebo tričko po 250 a videokazeta za 280 korun. Vše v červeno-modrožlutých barvách. Trochu jako na fotbalovém stadionu to v neděli vypadlo ve foyer Top Hotelu Praha.

Ale čtyřhvězdičkový hotel nehostil sportovní fanoušky, nýbrž účastníky mezinárodní konference skupin lidí podporujících Tibet.

Hlavní hvězdou byl dalajlama, tibetský duchovní vůdce. Když přicházel ve svém tradičním rouchu, každý si s ním chtěl podat ruku. "Už mi bude brzy sedmdesát, zasloužím si více volného času," vtipkoval.

Prodej suvenýrů s tibetskými symboly nebo obrázků s dalajlamou měl velký úspěch. "Nejvíc jdou jednoznačně na odbyt trička," ukazovala své zboží Alena Vosáhlová.

Každý z delegátů, než vešel do hlavního sálu, se tu alespoň zastavil. A minimálně si na klopu přišpendlil placku nápisem Bojkotujte výrobky z Číny. (Tibet v roce 1950 obsadila čínská armáda.) Dalajlama přicestoval do Česka už popáté - opět na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla.

V neděli dopoledne nejprve zahájil konferenci o Tibetu, odpoledne navštívil setkání zástupců světových církví a večer pak točil televizní rozhovor s Markem Ebenem v pořadu České televize Na plovárně.

Moderátor byl před natáčením nervózní proto si nastudoval historii Tibetu a přečetl o buddhismu: "Sice se pořád ještě trochu bojím, ale zdá se mi, že je vstřícný."

Mezitím ještě našel dalajlama půl hodiny na soukromý rozhovor s Václavem Havlem v jeho pražské kanceláři. Konference o Tibetu měla zvláštní atmosféru. Na jedné straně řečníci mluvili o určitém "oteplení" a ochotě čínské vlády alespoň vyjednávat s tibetským exilem.

Na straně druhé tu byl ostrý protest čínského velvyslance v Praze, který považuje dalajlamovu návštěvu za provokaci - více zde 

"Není vyloučeno, že některé (čínské) autority jsou v tuto chvíli trochu nervózní," reagoval Havel.

Šéf německé Nadace Friedricha Naumanna Otto Lambsdorff dodal, že velvyslancův protest je psán starým jazykem: "Pražská ambasáda je zřejmě daleko od Pekingu a neuvědomila si, že i tam se věci mění," poznamenal.

S nynějším prezidentem Václavem Klausem, který před dvěma týdny navštívil recepci právě u čínského velvyslance, se dalajlama během své víkendové návštěvy Prahy nesešel. "Ale příště se o to pokusím, rád bych se s ním setkal," řekl buddhistický myslitel. Klausův mluvčí Petr Hájek nechtěl na otázku, zda by měl vůbec prezident o schůzku zájem, odpovědět.  Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Najdete na iDNES.cz