Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Případ ukazuje na mezery v zákoně

  0:01aktualizováno  0:01
Petr Olšan stojí před soudem. Ve svém obchodě prodával věci z války, na kterých byly fašistické symboly. Propagoval nacismus, nebo ne? ptají se odborníci. Jsou helmy německého wehrmachtu či výložky nacistických uniforem předměty, které podporují neonacistická hnutí?

Touto otázkou se ve středu zabýval brněnský městský soud, když posuzoval případ podnikatele Petra Olšana, jenž provozoval takzvaný army shop, tedy obchod s válečnými atributy a relikviemi.

Policie případ odložila, státní zástupce ne
Přestože bylo hlavní líčení odročeno a Petr Olšan bude na rozsudek čekat do začátku února, soud nepřímo upozornil na vágnost zákona, který míru podpory a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv druhých lidí řeší.

Petra Olšana totiž kvůli stejným předmětům, které teď posuzuje soud, již vyšetřovala brněnská policie před čtyřmi lety. Jeho případ tehdy odložila a proti dalšímu prodeji relikvií nic nenamítala.

Později však na Olšana podal trestní oznámení znojemský soudce Petr Slunský. Brněnské státní zastupitelství případ posoudilo jinak než policie před čtyřmi lety a dnes Olšanovi hrozí za stejnou věc, pro kterou byl již jednou vyšetřován, vězení až pět let.

"Nerozumím tomu, proč stojím před soudem za něco, co ostatní mohou normálně dělat," poznamenal Petr Olšan. Soudní znalci na extremismus v této souvislosti upozorňují, že je zákon nedokonalý.

"Jde o právní nejistotu. V jednom okrese se takové věci mohou normálně prodávat, zatímco ve druhém za to chodí lidé k soudu. Například v Praze se takové věci prodávají běžně i na ulici.

Případ obžalování za prodej historických relikvií je úplně stejný, jako by soud obžaloval například redakci časopisu za to, že otiskla fotografii Hitlera, před kterou by pak nějaký neonacista hajloval," popsal situaci jeden z předních českých odborníků na neonacismus, který si však nepřál uvést své jméno.

Podobně hodnotí rozdílný přístup policie k majitelům army shopů i politolog Zdeněk Zbořil, který zboží Petra Olšana posuzoval jako soudní znalec. "Domnívám se, že jeho motivy byly ryze zištné. Podle mého názoru nešlo o propagandu či agitaci, ale o prodej. Soudy v těchto případech nevynášejí jednoznačné výroky," míní Zbořil.

Předměty, kvůli jejichž prodeji stál včera podnikatel před soudem, běžně nabízejí stovky obchodů v zemi. Mnozí z provozovatelů potvrzují, že kvůli vystaveným věcem z druhé světové války problémy s policií nikdy neměli.

"Chodí k nám lidé a říkají, že hajlovat mohou i bez helem wehrmachtu. Zákony jsou postavené na hlavu. Nikdy zde nebyla žádná policejní kontrola. Ale hákové kříže mám radši zakryté, což je vlastně nesmysl," uvedl například prodavač z army shopu v Anglické ulici v Praze.

Mluvčí jihomoravské policie potvrdila, že kontroly army shopů budou v tomto roce pokračovat. "Pokud se případy vystavených věcí s nacistickými symboly dostanou před soud, bude záležet na znaleckých posudcích," uvedla mluvčí Kamila Janíčková.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz