Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Případ prvního BSE v ČR skončil

  14:35aktualizováno  14:35
Dušejov - Pod dvoumetrovým příkrovem hlíny v jámě poblíž farmy už jsou skryta všechna v pátek poražená zvířata ze zemědělského družstva v Dušejově. Veterináři u žádného ze zvířat nezjistili přítomnost nemoci šílených krav - případ prvního výskytu BSE v tuzemsku je tím prozatím tedy prakticky uzavřen. "Výsledky vyšetření ukázaly, že se neobjevilo žádné další pozitivní zvíře," řekl ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský.

Skot ze stáje, ze které pocházela první kráva v zemi, u které byla v minulém týdnu poprvé v zemi zjištěna přítomnost BSE, byl poražen proto, aby se zabránilo šíření nebezpečné nemoci. Ta je zřejmě přenosná i na člověka.

Do země musela být zahrabána zdravá zvířata
Zvířata byla zahrabána do země i přesto, že byla podle tesů negativní a jejich maso by tedy mělo být zcela nezávadné. "Pokud se zvířata v rámci likvidace nákazy na základě nějakých zkušeností vytipují jako podezřelá z nakažení, nelze je z legislativních důvodů porážet na jatkách. Umíte si ostatně asi představit, že bychom jen těžko získali souhlas nějakých jatek, aby se tato zvířata u nich porážela. Musí se tedy utratit a beze škody odstranit," odůvodnil postup šéf státní veterinární správy Josef Holejšovský.

Zvířata byla při porážce nejprve omráčena výstřelem z jateční pistole do lebky a poté usmrcena elektrickým proudem. "Snažili jsme se o maximální možnou etiku - zvířata při porážkách netrpí, nebučí, nemají bolesti. Samotné poražení se dělá teprve poté, co zvíře spolehlivě ztratilo vědomí, takže nic necítí," řekl šéf jedné z porážecích čet Vladislav Hartmann, který je ředitelem okresní veterinární správy v Hradci Králové.

V chovu bývá většinou nakaženo jediné zvíře
Pro odborníky v jihlavských veterinárních laboratořích, kteří vzorky tkání z dušejovských krav na přítomnost BSE testovali, nebyl negativní výsledek u všech 134 vzorků přílišným překvapením. "Podle zkušeností ze zemí, kde už došlo k pozitivním nálezům BSE, byly nálezy dalších pozitivních zvířat v chovech výjimečné: maximálně byly vždy nalezeny jeden nebo dva kusy ve stádu," řekl Pavel Barták, vedoucí oddělení virologie jihlavského Státního veterinárního ústavu, pod něž spadá i laboratoř, specializovaná na BSE.

Poslední výsledky testů znali veterináři v sobotu ve tři hodiny ráno. Hned poté začali vojáci za pomoci zemních strojů sedmdesát metrů dlouhou jámu s těly 134 poražených zvířat zahrnovat. Ráno po sedmé hodině už byla jáma zahrnuta.  Začátkem příštího týdne hrob dušejovských krav lidé ze zemědělského družstva oplotí. "Pozemek se pak dodatečně musí přesně zaměřit, aby byl technicky zadokumentován. Poté zřejmě budeme jednat o jeho vynětí z půdního fondu," řekl mluvčí okresního krizového štábu Jiří Marousek.

Zatímco šéf resortu zemědělství Jan Fencl věří, že se zveřejněním informace o negativních výsledků testovaných dušejovských krav uklidní situace na trhu s hovězím masem, v samotném Dušejově zatím přemírou optimismu netrpí. "Nemám důvod k žádným dobrým nebo příjemným pocitům, protože jsme přišli o třetinu zvířat. Zbylý dobytek a provoz v kravíně nám ale zůstal, takže to teď budeme muset všechno co nejdřív zase uvést do normálních kolejí," řekl předseda družstva Zdeněk Bartošík.

Podle zkušeností z Německa experti usuzují, že varianty zavlečení nákazy jsou v podstatě dvě:
1. mohlo dojít k tzv. zkřížené kontaminaci v mísírnách krmiv, kde se připravují krmné směsi pro skot i jiné druhy hospodářských zvířat
2. zdroj nákazy mohl být v mléčných krmných náhražkách.

Jak se dušejovská kráva nakazila?
Úřady stále pátrají, kudy se mohla nákaza k dojnici do Dušejova dostat. Výsledky však dosud nemají. "Závěry ještě nelze dělat," řekl Fencl a dodal, že podle něj bude nyní třeba zvážit, zda se nemoc u zvířete nemohla objevit spontánně, podobně jako v případě výskytu její varianty u lidí.

Veterináři však říkají předem: cílem našich analýz není nikoho konkrétního obviňovat. "Všechny dovážené masokostní moučky byly certifikované jakožto vyrobené za bezpečných parametrů," upozornil šéf státní veterinární správy Holejšovský.

S porážkami začaly porážecí čety z Hradce Králové a z Brna v pátek po osmé hodině ráno, přičemž poslední zvíře bylo zabito  včera po půl páté odpoledne. "Celá akce byla zvládnuta perfektně a profesionálně, v nejkratším možném čase - rád bych osobně poděkoval všem za práci, kterou odvedli," řekl ministr zemědělství.

Dušejov byl od pátku v obklíčení
Obec od pátku obklíčena vojáky a policií, do blízkosti zemědělského družstva se nikdo nemohl dostat. Zpravodaj v pátek během dne hlásil, že jediné, co lze z dálky zahlédnout, jsou mrtvá těla skotu, která veterináři jeřábem přepravují na nákladní vůz.

Novináři o BSE nepřehánějí, míní mluvčí Státní veterinární správy v on-line rozhovoru.

Průzor, kterým bylo vidět na místo porážky, však hasiči zatarasili jeřábem. Zpravodajové a fotografové přítomných médii se proto přesunuli na blízké návrší, z kterého sice neviděli do prostor statku, ale o něco lépe na záhraboviště.

Nad oblastí dvakrát přeletělo sportovní letadlo. Veterináři však vždy na tuto dobu vybíjení přerušili. Nechtěli totiž, aby z porážky byly nějaké fotografie. Velitel akce proto vyzval média, aby se nepokoušela létat nad touto oblastí.

SCÉNÁŘ SMRTI SKOTU
Z DUŠEJOVA

Jak se poráží,
jak pohřbívá

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben k tomu řekl, že veterinární správa byla pro maximální otevřenost. "Ministr zemědělství Fencl to však zakázal medializovat," vysvětlil Duben.

Všichni veterináři, zemědělci i vojáci, kteří se na vybíjení podílejí, projdou po akci zdravotní prohlídkou.

Mezi statkem a záhrabovištěm jezdil oranžový vůz V3S s modrým trojúhelníkem na dveřích (označení záchranného pluku z Jindřichova Hradce), který převážel zabité krávy na cca 150 metrů vzdálené místo, kde byl skot ukládán do jámy.

V Dušejově to začalo vřít poté, co kontrolní test provedený v Německu potvrdil přítomnost BSE v mozku jedné ze zdejších krav. Podrobný článek najdete ZDE.

DÁLE ČTĚTE

BSE snižuje zisky McDonald's

Slováci už svačiny neberou

Rakousko povoluje
jen kilogram jídla

Od sobů k šíleným kravám

Vědci nově umí určit
BSE u člověka

I Rusové nechtějí české hovězí

Budou mít krávy rodné listy?

Není pochyb:
BSE potvrdilo i Německo

Přestanete jíst hovězí maso? Hlasujte v ANKETĚ

On-line rozhovor z 8. června
s ředitelem veterinární správy najdete
ZDE

Celníci už zabavují svačiny
s hovězím

Slováci přestali kupovat
maso na Moravě

Lidská forma BSE zabila Maďara

20 otázek a odpovědí
o nemoci šílených krav

Od čtvrtka byli na místě veterináři z Brna ze Střediska pro likvidaci nákaz, kteří přímo u stáje připravili mobilní jatka. 

Usmrceno bylo celkem 134 krav
Usmrceno bylo 134 krav o rok mladších a o rok starších, než byla pozitivní kráva, dále dvě její dcery a vnuk.

"Záhraboviště bylo vytyčeno necelých 200 metrů od kravína. Jeho šíře je kolem pěti metrů, dlouhé je asi 50 metrů a hluboké tři až čtyři metry," prohlásil tiskový mluvčí krizového štábu okresu Jiří Marousek.

Předem vybrané místo bylo podrobeno hydrogeologickému průzkumu. Při hloubení jámy se jeden z vojenských bagrů porouchal a musel být nahrazen. Proto hloubení jámy neskončilo v původně plánovaných šest, ale v sedm hodin ráno.

"Dobytek určený na nucenou porážku byl ustájen mimo hlavní stáj, odkud byla na linku zvířata postupně přiváděna, aby se jejich stres snížil na minimum. K žádným problémům nedochází," podtrhl mluvčí.

Linky podle mluvčího poskytla Státní veterinární správa ve své režii, stejně tak armáda, pro kterou je zásah speciálním cvičením. Prostor střeží ve třech směnách dalších 50 vojáků z jihlavské posádky a také policie ve své režii. O to budou náklady družstva nižší. Celospolečenskou škodu lze však podle Marouska těžko vyčíslit.

Hasiči jsou připraveni na variantu spálení pozitivních kusů na hranici. Pálení by se uskutečnilo v místě nedaleko od Dušejova, kde se už pálil konfiskát z jatek.

Farma v Dušejově na Jihlavsku, kde byl objeven první případ nemoci šílených krav v České republice, 8. června 2001

Odpad z masokombinátu se pálí na hranicích dřeva, slámy a pneumatik na území mezi jihlavským a pelhřimovským okresem. Hranice stavěli hasiči ve spolupráci se zemědělským družstvem Dušejov a Kosteleckými uzeninami od pátečního rána, 8. června 2001

Veterináři pod dohledem hasičů pálí přibližně tři kilometry od Dušejova na Jihlavsku sedm tun odpadu z masokombinátu Kostelecké uzeniny. Jeho součástí jsou i části těla dojnice z místního družstva, u níž bylo potvrzeno první onemocnění BSE v zemi, 8. června 2001

Nemoc šílených krav je v České republice. Podezřelá kráva z Dušejova na Jihlavsku tedy byla opravdu nemocná. I přesto ale Ústřední nákazová komise ještě nedala pokyn k vybíjení celého chovu. Čeká na další potvrzující testy z Německa, 8. června 2001

Ministr zemědělství Jan Fencl v doprovodu předsedy ZD Dušejov Zdeňka Bartošíka prochází dušejovským kravínem.

Kráva z družstva v Dušejově na Jihlavsku, kde byl objeven první případ BSE v České republice, 14. června 2001

Krávy z Dušejova na Jihlavsku. Laboratoř v německém Tübingenu opakovaně prokázala, že jedna kráva z této farmy trpěla nemocí šílených krav (BSE), 14. června 2001

Krávy z Dušejova na Jihlavsku. Laboratoř v německém Tübingenu opakovaně prokázala, že jedna kráva z této farmy trpěla nemocí šílených krav (BSE), 14. června 2001

V zemědělském družstvu Dušejov začalo 15. června vybíjení 139 kusů dobytka. Tamní dojnice se tak staly prvními oběťmi nemoci šílených krav v České republice.

V zemědělském družstvu Dušejov začalo 15. června vybíjení 139 kusů dobytka. Tamní dojnice se tak staly prvními oběťmi nemoci šílených krav v České republice.

V zemědělském družstvu Dušejov začalo 15. června vybíjení 139 kusů dobytka. Tamní dojnice se tak staly prvními oběťmi nemoci šílených krav v České republice.

V zemědělském družstvu Dušejov začalo 15. června vybíjení 139 kusů dobytka. Tamní dojnice se tak staly prvními oběťmi nemoci šílených krav v České republice.

V zemědělském družstvu Dušejov začalo 15. června vybíjení 139 kusů dobytka. Tamní dojnice se tak staly prvními oběťmi nemoci šílených krav v České republice.

V zemědělském družstvu Dušejov začalo 15. června vybíjení 139 kusů dobytka. Tamní dojnice se tak staly prvními oběťmi nemoci šílených krav v České republice.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Kariérní řád půjde jen obtížně oživit, řekl budoucí ministr Plaga Zemanovi

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Kandidát na ministra školství Robert Plaga navštívil prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Zeman přijal v pondělí...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz