Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Případ pokladních pošty se vrací zpět

  12:41aktualizováno  12:41
Praha - Kauza dvou bývalých pokladních z pošty v Kafkově ulici v Praze - Dejvicích se vrátí k soudu první instance. V odvolacím řízení o tom rozhodl pražský městský soud. Obvodní soud pro Prahu 3 musí znovu posoudit, zda jsou platné výpovědi pro Helenu Baudyšovou a Karla Molodčenka pro porušení předpisů. Toho se měli dopustit, když večer 30. října 1997 nechali při přepočítávání peněz v poštovní budově otevřené okno, což lupičům umožnilo krádež 28 milionů korun.

Vedení pošty zastává názor, že loupež v Kafkově ulici by se nestala, kdyby pokladníci dodržovali pracovní předpisy a neotvírali okno. Bývalí pracovníci pošty ale tvrdí, že odpovědnost nesou řídící pracovníci České pošty, protože v místnostech, kde se manipulovalo s penězi, nezajistili klimatizaci.

V místnosti prý bylo nesnesitelné vedro a zaměstnanci neměli jinou možnost větrání než otevřít okno.

V době, kdy se loupež stala, žádný předpis pošty ani výslovně neuváděl, že se při manipulaci s penězi nesmějí otvírat okna, uvedla Baudyšová. Z vyjádření soudkyně vyplynulo, že říká pravdu.

Loupež na poště v Kafkově ulici 30. října 1997
Ozbrojení muži při loupeži přistavili pod okno v prvním patře nákladní vůz, který měl ve střešní plachtě vyříznutý otvor. Po hliníkovém žebříku vylezli dva pachatelé z korby do místnosti poštovní pokladny. Baudyšovou a Molodčenka, kteří přepočítávali peníze, spoutali. Pak naskládali do přinesených pytlů hotovost z
trezoru a skočili na plachtu nákladního vozu, v němž čekal společník. Zhruba dva měsíce po události obvinili policisté z loupeže tři muže. Vyšetřování však dosud neskončilo.

Soudkyně konstatovala, že při předchozím soudním jednání pošta předložila verzi podnikových předpisů, které vznikly až po loupeži. Tato verze obsahuje ustanovení o zavírání oken na rozdíl od té, která platila před přepadením pošty.

Podezření, zda se někdo z vedení pošty nedopustil záměnou předpisů podvodu, prošetřovala policie. Neprokázala však, že by šlo o úmysl.

Baudyšová řekla, že soudní spory s Českou poštou jí zničily život. "Já jsem skončila v plném invalidním důchodu, musím chodit k psychoterapeutičce. Mám zničené zdraví, mám vysoký cholesterol a jsem úplně zničený člověk," uvedla.

Výsledek soudního řízení v této věci ovlivní také další soudní proces, který s bývalými zaměstnanci Česká pošta rovněž vede. Soud šestého pražského obvodu má totiž rozhodnout o náhradě škody, kterou vedení pošty v souvislosti s loupeží po pokladnících vymáhá.

Vedení pošty vyčíslilo sumu, kterou od Baudyšové a Molodčenka požaduje na 35 miliónů korun. Tato částka představuje ukradené peníze a úroky za čtyři roky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Najdete na iDNES.cz