Firma Julius Meinl v Česku na konci roku 2005 skončila, na její hříchy se ale nezapomnělo

Firma Julius Meinl v Česku na konci roku 2005 skončila, na její hříchy se ale nezapomnělo | foto: Radek Cihla, MF DNES

Případ plesnivých potravin z Meinla se vrátí k soudu

  • 13
Zkaženými potravinami z českobudějovického obchodu Julius Meinl se bude znovu zabývat soud. Existuje totiž podezření, že prodavači, které nadřízení nutili "oživovat" závadné sýry a salámy, mohli být také vydíráni. Policisté tento týden dokončili výslechy svědků.

Do konce června by spis mohlo dostat státní zastupitelství. "Očekávám, že tento měsíc policisté případ uzavřou," uvedla státní zástupkyně Milena Benková.

Začátkem roku nařídila policii, aby se dva roky starým případem znovu zabývala. Kromě trestného činu ohrožování závadnými potravinami má podezření, že tři vedoucí pracovníci řetězce své podřízené vydírali a nutili je, aby zkažené potraviny upravovali do prodeje. V takovém případě by jim hrozilo až osm let vězení.

Právě proto museli kriminalisté vyhledat bývalé prodavačky a zjistit, podle jakých pokynů upravovaly prošlé potraviny. Firma Julius Meinl v Česku na konci roku 2005 skončila, některé zaměstnance převzal Ahold.

Na prodej závadných potravin v oddělení lahůdek českobudějovické prodejny Julius Meinl na Lannově třídě přišla v září 2005 zemědělská a potravinářská inspekce po upozornění lidí.

Policisté následně zjistili, že tamní vedoucí nařizovala prodavačkám, aby odřezávaly ze sýrů plísně a salámy omývaly v octové vodě a potíraly je olejem. Podle odborníků jen zázrakem nikdo ze zákazníků nehlásil zdravotní potíže.

Šestadvacetiletou vedoucí lahůdek a dva manažery firmy už jednou policisté stíhali, soud ale ohodnotil jejich počínání jen jako přestupek. S rozsudkem nesouhlasila jak žalobkyně i stíhaní pracovníci Meinlu.


Video