Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud řeší, zda pár okradl bezdomovce o vyhraných 30 milionů

  16:56aktualizováno  16:56
Městský soud v Praze zahájil líčení s párem, který podle obžaloby připravil bezdomovce o téměř 30 vyhraných milionů. Jana Č. a Miroslav Š. ale tvrdí, že výhra byla jejich. Bezdomovce Františka V. jen pravidelně posílali, aby jim vsadil. Líčení u soudu vyvolalo řadu pochybností.

Jana Černá a Miroslav Šoška u pražského městského soudu. | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Státní zástupkyně viní pár ze zpronevěry velkého rozsahu. Za to hrozí obžalovaným trest pět až deset let vězení. Obžaloba stejně jako policie tvrdí, že poté, co se jim bezdomovec svěřil s bezmála třicetimilionovou výhrou, nabídla mu Jana s Miroslavem pomoc.

Peníze vybrali a Františka V. ubytovali nejprve u sebe v bytě, později v rodinném domě, který z výhry koupili. Nakonec ho ale vyhodili a peníze si přisvojili (více o případu čtěte zde).

Obžalovaní: Františka jsme poslali, aby nám vsadil

Obžalovaní Jana Č.a  Miroslav Š. u soudu popřeli, že by se něco takového stalo. Bezdomovce Františka znali, pomáhal jim kolem jejich stánku u stanice metra Českomoravská a později, když si pořídili cukrárnu, tak i tam. Pomáhal jim s nákupy, se skládáním zboží a podobně. Za to dostával většinou cigarety, nějaký alkohol a jídlo, které se v cukrárně ten den neprodalo. Peníze prý jen výjimečně a pouze drobné.

Mimo jiné ho také posílali vsadit do nedaleké trafiky. Tak to podle nich bylo i s výherním tiketem. František ho šel 7. června i ověřit a vrátil se s tím, že vyhráli. Teprve později prý zjistili, že už před tím v metru vyprávěl, jak vyhrál.

Bezdomovec František V. u soudu se svou právní zástupkyní.

Bezdomovec František V. u soudu se svou právní zástupkyní.

Výhru oslavili a František u nich začal bydlet. Podle Miroslava Š. to bylo proto, že sám František měl obavu o svou bezpečnost. Obžalovaný uvedl, že byl v roce 2003 sám unesen pěticí Rusů a dodnes má psychické problémy. Obavám bezdomovce proto rozuměl. Navíc se oba obžalovaní shodli, že tehdy to brali tak, že jim František přinesl štěstí.

Po výběru zálohy začal pár hledat nové bydlení. Nakonec našel dům v Klánovicích, který koupili, když jim byl vyplacen zbytek výhry. Nastěhovali se tam i s dětmi a také s Františkem. Ten měl v domě pokoj s koupelnou, dostával najíst, Jana Č. mu prala. Za to měl František pomáhat s domem a zahradou.

Oba majitelé domu se shodli, že s pomocí nebyli moc spokojení. Na opakované dotazy soudkyně ale nedokázali vysvětlit, proč u sebe bezdomovce i nadále nechávali.

Ten nakonec odešel sám, což u soudu potvrdil. Všichni tři se shodli na tom, že došlo k hádce, po které se František najedl a zavřel u sebe v pokoji. Ráno odešel a už se nevrátil. František ale navíc tvrdí, že na něho předtím vzal Miroslav Š. násadu od krumpáče.

V médiích se objevily zprávy o týrání bezdomovce, dokonce o elektrošocích. To vše ale František u soudu popřel. A svou verzi líčil místy poněkud zmateně.

Bezdomovec: Tiket jsem koupil za své

Tvrdí, že tiket koupil za své peníze. Sázel prý pravidelně.

"Kolikrát jsem si i nekoupil jídlo, jen abych mohl vsadit," vysvětloval u soudu. V době výhry navíc měl peníze, které si vydělal nějakou pomocí a kamarádka mu vrátila 1 500 korun z osmnácti set, které jí půjčil. Celkem uvedl, že měl v té době 2 100 korun.

S tiketem se přišel pochlubit obžalovaným, znal je a byli blízko. Od chlapů z hospody se navíc dozvěděl, že pro vybrání sázky jsou prý nutné dva doklady. On měl ale jen občanský průkaz. O nutnosti dvou platných dokladů prý mluvila i Jana Č. a nabídla se, že mu pomůže výhru vybrat.

František na dotazy soudkyně nedokázal vysvětlit, jak si představoval, že mu žena peníze předá. Žádná domluva mezi nimi podle něj neexistovala.

Stejně tak neexistovala v případě koupě domu. Bezdomovec prý doufal, že bude napsán na něj. Nijak se ale nebránil, když se jako kupující představili obžalovaní a o něm se mluvilo jako o zahradníkovi. Už tehdy si prý uvědomil, že dům napíší na sebe. "Držel jsem prostě hubu," opakoval na dotazy soudkyně.

Obžalovaní tvrdí, že se různými výhrami František po hospodách v minulosti chlubil často. On sám připustil, že jednou mluvil o 90 milionech korun.

"Do lahve v lese jsem chodil jako do banky"

Navíc soud překvapil tvrzením, že už v minulosti jednou vyhrál. Někdy v roce 2006 nebo 2007 měl získat 480 tisíc korun. Tehdy prý o tom ale moc nemluvil.

"Bylo to málo, nebyly to miliony," vysvětloval soudu, proč na rozdíl od projednávané výhry tehdy mlčel.

Nadále prý ale žil jako bezdomovec a statisíce měl schované v lese za pařezem v lahvi od okurek. "Chodil jsem tam jak do banky," smál se. Vyhrál prý někdy na jaře a do zimy peníze utratil.

Advokáta zprostředkoval známý policista

"Ukradená výhra" se podle Františka začala řešit, až když ho legitimoval známý policista a ptal se ho na jeho miliony. Pak ho vzali na stanici na Palmovce a sepsali s ním výpověď.

U soudu bezdomovec připustil, že právě přes policisty z Palmovky se k němu dostal první advokát. Byl u něho v kanceláři, kde byl přítomný navíc ještě exekutor. Podepsal jim směnku. Chtěli prý 12 milionů korun za pomoc při získání výhry zpět. 

"To mi přišlo moc, tak jsem to ukončil," řekl František. Po několika dotazech uvedl, že za advokátem prostě přestal chodit. Směnka podle něj ale zřejmě leží někde u notáře.

On sám je v současné době opět na ulici, přespává venku. Na dotaz, jak platí současného právního zástupce, nejprve neodpověděl. Později připustil, že to asi není zadarmo a že zřejmě advokáti dostanou nějaké procento z výhry. 

Soud bude pokračovat i v dalších dnech výslechy svědků. Zřejmě bude předvolán i advokát, který si údajně účtoval 12 milionů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Řidič zůstal s autobusem na kolejích a vrazil do něj vlak, dostal podmínku

U Lužan na Plzeňsku se srazil osobní vlak s autobusem. (20. září 2016)

Podmíněný osmiměsíční trest vyměřila samosoudkyně Okresního soudu Plzeň-jih sedmačtyřicetiletému šoférovi, který loni v...

Hasiči v Krkonoších hledali ztraceného muže, pomohly stopy ve sněhu

Hasiči předávají podchlazeného muže do rukou záchranářů (11.12.2017).

Hasiči a policisté pátrali v noci na pondělí ve východních Krkonoších po muži, který sešel z cesty a ztratil se. Muž...

Zmanipuloval jsem Bingo, přiznal se soudu muž, který byl 22 let na útěku

Pavel Fantyš u Městského soudu v Praze (11. prosince 2017).

Pavel Fantyš, který se 22 let skrýval před spravedlností v zahraničí, v pondělí u soudu přiznal, že v roce 1995...Najdete na iDNES.cz