Přinese pět šťastných maskotů olympiádě neštěstí?

  8:08
Olympijská data a symboly včetně maskotů vypadají nenápadně, ale jen zdánlivě. Protože jsme v Číně, má všechno i nějaký svůj skrytý význam. A Číňané ho berou velmi vážně, jako by na něm záviselo úplně všechno. Podívejme se, co vlastně znamenají a co mohou způsobit.

Fuwa neboli panenky štěstí, maskoti her, na náměstí Nebeského klidu | foto: Reuters

Fuwa neboli panenky štěstí. Tak se říká pěti pekingským olympijským maskotům. Mají kromě očekávaného štěstí představovat úspěch, prosperitu, zdraví či nadšení. Žádné olympijské město v historii nemělo tolik maskotů najednou. Ale v Číně, zemi s tisíciletými tradicemi, kde duchovní svět, různá učení a zvyky pořád hrají významnou roli, není nic jen tak. Ani s kreslenými figurkami fuwa to prý není tak jednoznačné, jak se už nějaký čas učí místní děti na školách.

Co se stalo? Nebo co se ještě může stát? "Každá podobná věc vždy obsahuje pozitivní i negativní prvky," tvrdí americký spisovatel, režisér a dlouholetý odborník na Čínu Laurence Brahm.

A jaké negativní prvky mohou mít roztomilé postavičky?

Maskoti Pekingu byli představeni už tisíc dnů před olympiádou a tvoří je pětice na první pohled rozverných kamarádů, z jejichž veselých pohledů nic varovného nikdo nevyčte. Pokud tedy nejste Číňan.

. Rudý oheň a spol.

Pětici pro OH tvoří modrá ryba Pejpej, černá panda Ťingťing, žlutá antilopa Jingjing, zelená vlaštovka Nini a rudý oheň Chuanchuan. Všechna tato jména mají záměrně obě slabiky stejné, protože to je u čínských dětí způsob, jak vyjádřit city. Když se najednou vysloví všech pět slov, vznikne "Pej Ťing Chuan Jing Ni“. Což dohromady vytvoří pozdrav "Vítejte v Pekingu“.

Pětici pro letní hry tvoří modrá ryba Pejpej, černá panda Ťingťing, žlutá antilopa Jingjing, zelená vlaštovka Nini a doplňuje je rudý oheň Chuanchuan. Všechna tato jména mají záměrně obě slabiky stejné, protože to je u čínských dětí způsob, jak vyjádřit city. Navíc v názvech se skrývá zajímavá slovní hříčka, protože když se najednou vysloví všech pět slov, vznikne "Pej Ťin Chuan Jing Ni". Což dohromady vytvoří pozdrav "Vítejte v Pekingu".

Přestože panenky u někoho vyvolávají i obavy, jsou velmi populární, suvenýry s jejich podobou se skvěle prodávají a hlavně čínské děti si je už dávno oblíbily. Dokonce rodiče po nich pojmenovávají své děti. V zemi, která má oficiálně přes 1,3 miliardy lidí a podle některých zahraničních demografů možná až 1,5 miliardy, neexistují úplně přesná čísla, ale ví se, že po Ťing se jmenuje nejméně 1 300 dětí, po ohni Chuan 1 200, Pej získala kolem tisícovky následovníků, Jing 950 a Ni asi 700. Jen tak mimochodem: Jméno Ao-jun, což v čínštině znamená olympiáda, už nosí 4 tisíce dětí, ale ani to není rekord. Figurky i olympiádu hravě překonává jedna z největších čínských nadějí na zlatou medaili, běžec na 110 metrů překážek Liou Siang, po kterém se jmenuje 20 tisíc malých Číňánků (zvláštní je, že po vynikajícím basketbalistovi, hráči americké NBA a obrovské celebritě čínského sportu, Jao Mingovi, dostalo zatím jméno "jen" šest tisíc dětí).

Ty slavné osmičky
Ale vraťme se k tvrzení, že pět olympijských maskotů přináší i symboly zkázy. Mělo by to souviset s magickými osmičkami, šťastným číslem Číňanů. Právě proto bude olympiáda v Pekingu slavnostně zahájena dnes, tedy 8. 8. 2008 v osm hodin a osm minut zdejšího času.

Co se tedy stalo a co se může s pěti panenkami ještě stát?
Řetěz údajných katastrof začíná u ryby Pejpej, která představuje vodní živel a v oficiálním označení je považována za prosperitu.

Pět velmi vzácných a téměř už vyhynulých jeseterů obrovských (číslo pět mělo představovat počet olympijských kruhů) z veletoku Jang-c’ťiang bylo přepraveno a vystavováno ve vodním parku v Hongkongu. Jenže jednoho z nich smrtelně zranila barakuda a v té době postihla jižní Čínu povodeň. A jak to vše jde dohromady, a navíc souvisí s osmičkami? Poprvé se v Hongkongu mohli návštěvníci na jesetery podívat 20. 6. Takže podle číselné řady to hrozivě vychází: 2 + 0 + 6 = 8.

Olympijský Peking. Vlaštovka Nini, jeden z pěti maskotů her.A aby toho nebylo ještě málo, v určitém smyslu se má ryba Pej podobat tvaru starověkých keramických nádob na pohřební urny dětí, a s nimi je spojil právě expert Laurence Brahm. V nejlidnatější zemi světa totiž již delší dobu řádí smrtelný vir EV71, který stihl zabít mnoho tisíc lidí, převážně dětí. Lékařům se ho zatím nepodařilo nijak výrazně eliminovat. A číselná řada EV71? Je jasná: 7 + 1 = 8.

Panda Ťing má zase symbolizovat dřevěné prvky (logicky kvůli prostředí, v němž pobývá), které jsou všeobecně označovány za štěstí. Pandy jsou také neodmyslitelně spojené s provincií S'-čchuan, kde jsou (či byly) největší přírodní rezervace na světě pro pandy žijící ve volné přírodě. Jenže tato provincie byla postižena letos katastrofálním zemětřesením, při kterém zahynulo na 90 tisíc lidí. A kdy se první otřesy půdy objevily? 12. 5. Výsledek už tušíte: 1 + 2 + 5 = 8.

Chuan pak představuje olympijskou pochodeň a oheň je prvek, který je považován za vášeň. Jenže vášně, které ovládly například Paříž, Londýn či San Francisco, když na jejich území zavítala olympijská pochodeň, pekingskou vládu i organizátory her na jaře naprosto šokovaly. Čína se ocitla ve velkých rozpacích. Mnozí to považovali za další přízrak možného neštěstí, či alespoň nesnází.

Antilopa Jing má pak mít předlohu ve zvířeti žijícím v Tibetu a symbolizovat "zdraví". Tato část Číny (toto tvrzení mnoho Tibeťanů odmítá, protože považují svoji zemi za okupovanou) údajně nebyla vybrána náhodně, ale mělo to posloužit jako další důkaz "harmonického spolužití" všech národností totalitního státu. Kdy však vypukly letošní nepokoje v tibetském hlavním městě Lhase? 14. 3. Magie čísel proto funguje i v tom případě dokonale: 1 + 4 + 3 = 8.

Vlaštovčí metropole
A co vlaštovka Nini? Starý název Pekingu zněl Jan-ťing. Znamená to "vlaštovčí metropole". Nini pak symbolizuje nebe – což není prvek ze symboliky tradičního taoismu. Odborníci na feng-šuej (čínská geomancie, která obsahuje učení, že vhodná dispozice budovy či vnitřních prostor, například umístění dveří, ale i postele, ovlivňuje všeobecnou duševní pohodu obyvatel domu) dokonce říkají, že Nini tím rozrušuje tradiční struktury a že narušení přirozeného pořadí prvků povede nakonec ke katastrofě.

. Maskoti

Prvním maskotem byl lyžař Schuss, který se objevil na zimní olympiádě v Grenoblu roku 1968. Prvním velkým maskotem byl jezevčík Waldi, který patřil k letní olympiádě v Mnichově roku 1972. A prvním, kdo dokázal celosvětově prodat maskota, byli kupodivu Rusové. Šlo o Míšu z her v roce 1980.

Oficiálně označují čínské úřady Nini za symbol "velkého štěstí". A mohla by se i ona vymanit ze šťastného kruhu po vzoru předcházejících maskotů a přinést neštěstí? Je něco takového možné? Po pravdě řečeno nevíme. Ale uvidíme například dnes odpoledne našeho času. Olympiáda bude zahájena v osm večer a bude přece toho 8. 8. 2008. Ani podobná odpověď někdy nestačí, protože negativní vlivy údajně působí i delší dobu.

Celá konstrukce se šťastnými a současně nešťastnými maskoty, osmičkami či silami feng-šuej může připadat nám Evropanům jako potrhlá či bláznivá. Jenže v Číně i dalších místech Asie nic takového nikdo nepodceňuje. Zvyky, pověry, nejrůznější učení, věštění budoucnosti, odkazy na kosmické energie a síly ovlivňující lidský život vždy k říši středu neodmyslitelně patřily.

Poté, co se komunisté na podzim 1949 chopili moci, s podobnými učeními, stejně jako třeba s tisíciletým tradičním konfucianismem, rychle zatočili. Nic však netrvá věčně. Čína v posledních třiceti letech přijala sice racionální velkoobchodní logiku – jinak by se nemohla tak rychle hospodářsky rozvíjet na celosvětové úrovni – ale zcela vyprázdnit hlavy lidí od toho, co bylo do nich vtloukáno mnoha generacemi, nešlo a nejde.

Proto se v Číně objevil postupný návrat k náboženství (počet křesťanů se odhaduje na 130 milionů), rozkvetl nově konfucianismus, taoismus i buddhismus a ke slovu se dostaly zcela logickou cestou i staré zvyky a pověry.

Proto když se objevila možnost "prozkoumat" olympijské maskoty a pohrát si s osmičkovými řadami, okamžitě toho bylo využito. Zda však podobné výpočty platí, je stejně jisté jako se záhadami ve známém americkém seriálu Věřte nevěřte.

Když minulý týden bylo pozorovatelné v části Číny zatmění Slunce, nejenom v odlehlých vesničkách, ale i v nejserióznějším zpravodajství všech médií se objevila tvrzení, že to znamená štěstí. Pro koho? No samozřejmě pro pořádání olympiády! A ateistická moc komunismu jen tiše předla na znamení souhlasu. Nebo že by zasáhla svými kouzly přece jenom vlaštovka Nini a něco zkazila? Počkejme si.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:25

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  11:11

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Kdo je Matěj Ondřej Havel? Skaut a učitel dějepisu může nahradit Langšádlovou

26. dubna 2024  10:37

Za jeho životopis by se nemusel stydět ani Mirek Dušín z legendárních Rychlých šípů. Nástupcem...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...