Princ Charles přijíždí do Prahy kvůli památkám

Praha - Především osud pražských památek přivádí do České republiky následníka britského trůnu prince Charlese. Hlavním cílem jeho třídenní, několikrát odložené návštěvy, mají být aktivity spojené s nadací Pražský památkový fond (Prague Heritage Fund), kterou princ založil v prosinci 1992 spolu s českým prezidentem Václavem Havlem. Dnes princ Charles zavítá do sídla nadace manželů Havlových Vize 97 v Královské zahradě a poté i do Malostranských zahrad. Společně se pak vydají do kostela sv. Anny na Anenském náměstí. Na odpoledne má Charles naplánovanou návštěvu pražské střední školy The English College v Praze 9 a Senátu.

V úterý odletí Charles na Moravu a navštíví Vojenskou akademii ve Vyškově, kde zahájí svou činnost jednotky Britského vojenského poradního a výcvikového týmu pro střední a východní Evropu.

Podívá se i do brněnského Technologického parku a v Praze v podvečer navštíví domov důstojného stáří Sue Ryderové. Tam se setká s válečnými veterány, kteří bojovali v řadách britského Královského letectva. Ve středu dopoledne odletí na Slovensko.

Následník trůnu měl do Prahy přijet už v září před třemi lety, ale vzhledem k tragické smrti své bývalé manželky princezny Diany návštěvu zrušil. Princ Charles navštívil Českou republiku třikrát, naposledy v roce 1994.
 

Nadace Pražský památkový fond: nadějě pro pražské památky.

Prvním projektem fondu byla rekonstrukce Ledeburské a Pálffyho zahrady Pražského hradu, na kterou fond přispěl 200.000 librami (8,8 miliónu korun) a Charles osobně šekem na 80.000 liber (3,6 miliónu korun).

K dalším projektům fondu patří oprava kostela sv.Bartoloměje v Praze 9 a sochy sv.Luitgardy na Karlově mostě. Letos v létě byly částečně z prostředků fondu opraveny palácové zahrady na terasách pod Pražským hradem.

Praha princi waleskému podle londýnských expertů na život královské rodiny učarovala již při jeho první návštěvě v roce 1991. Velmi ho zajímaly její památky, které jsou podle něj "duchem země a srdcem kultury každého národa" a péče o ně vyjadřuje "pýchu z úspěšné práce řemeslníků minulosti".

Waleský princ tehdy v Praze představil své Podnikatelské fórum, založené v roce 1990. Je to nepolitická organizace sdružující přední podnikatele z celého světa. Přispívá k rozvoji jejich kontaktů s místními podniky a firmami v zemích, kde vyvíjejí svou činnost.

Podnikatelské fórum spolupracuje i se Světovým památkovým fondem na kombinovaném programu, který se soustřeďuje na vazby mezi možnostmi rozvoje turismu a ochranou historických památek. O hlubokém dojmu, který Praha v Charlesovi zanechala, svědčí i jeho večeře na světovém ekonomickém fóru v Davosu v únoru 1992, které se zúčastnili významní podnikatelé z různých zemí. Rozhovory na této večeři se týkaly především tehdejšího Českolovenska.

Další recepci, tentokrát již jménem nově vzniklého Pražského památkového fondu, uspořádal Charles ve svém londýnském sídle v St. James's Palace v dubnu 1994. Před několika sty hostů včetně britského ministra zahraničí Douglase Hurda a několika londýnských celebrit následník britského trůnu hovořil o historickém jádru Prahy jako o unikátní architektonické rezervaci, která se vyznačuje zachovalostí stavebních stylů.

Recepce byla součástí benefičních akcí, jež měly vynést další finanční prostředky na obnovu pražských památek.

Záhy nato při své třetí návštěvě v ČR v červnu 1994 navrhl Charles vytvořit síť podnikatelů, která by koordinovala jejich sponzorskou činnost. V rámci benefičních akcí zhlédl koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod taktovkou legendárního dirigenta Georga Soltiho. Orchestr se zřekl honoráře ve prospěch památkového fondu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video