Chlapec se zbraní v jemenském hlavním městě Sanaa během protestů (16. dubna...

Chlapec se zbraní v jemenském hlavním městě Sanaa během protestů (16. dubna 2015). | foto: AP

V Jemenu utichnou zbraně, hlásí OSN. Všechny pokusy o mír zatím selhaly

  • 1
Zvláštní vyslanec OSN pro Jemen prohlásil, že se obě strany krvavého konfliktu domluvily na příměří. Začít by mělo 10. dubna, o týden později se zástupci vlády i šítských povstalců sejdou u jednacího stolu v Kuvajtu. Boje státem zmítají už dva roky, předchozí pokusy o příměří ztroskotaly.

„Strany konfliktu přijaly návrh na příměří v celé zemi, platit začne první minutou 10. dubna,“ prohlásil ve středu Ismáíl šajch Ahmad, zmocněnec OSN pro Jemen. V New Yorku předtím intenzivně jednala mezinárodně uznávaná jemenská vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, šíitští povstalci, některé země Arabského poloostrova, Spojené státy a Francie.

Předchozí pokusy o příměří v Jemenu ztroskotaly. Obě strany se záhy po jeho vstoupení v platnost začaly vzájemně obviňovat z jeho porušování.

Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih.

V sobotu uplyne rok od okamžiku, kdy se na stranu vlády prezidenta Hádího přidala arabská koalice vedená Saúdskou Arábií, která začala pozice šíitských rebelů a jejich spojenců z řad příznivců někdejšího prezidenta Alího Abdalláha Sáliha bombardovat.

Díky koalici se podařilo Hádímu znovu získat kontrolu nad jižní a střední částí země. Boje si vyžádaly nejméně 6 200 obětí a Jemen je podle OSN na pokraji humanitární katastrofy. Celkem 2,4 milionu Jemenců přišlo kvůli bojům o střechu nad hlavou.

Konflikt zostřil také napětí mezi regionálními velmocemi Saúdskou Arábií a Íránem, který údajně vojensky podporuje šíitské povstalce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video