Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:38
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v tuto chvíli ukončujeme kontinuální zpravodajství v této on-line reportáži. O dalším vývoji na Ukrajině se dočtete v našem denním zpravodajství. Děkujeme za pozornost.
21:51
Evropská unie v pondělí potvrdí nový seznam sankciovaných lidí bez ohledu na minskou dohodu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na diplomaty.
21:49
Nizozemsko se obává, že amnestie obsažená v minské dohodě se bude vztahovat i na viníky červencového sestřelení letounu Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou. Většinu z 298 obětí tvořili Nizozemci. V pátém článku uzavřené minské dohody se smluvní strany dohodly na zajištění omilostnění a amnestie formou zákona, "který zakáže pronásledování a potrestání osob v souvislosti s událostmi, k nimž došlo v jednotlivých regionech Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny". Nizozemský parlament podle ČTK vyzval k okamžitému vyjasnění záležitosti a k poskytnutí záruky, že nebude bráněno pokračování trestněprávního vyšetřování tragédie.
21:36
Podle německého tisku utrpěla Merkelová v Minsku porážku, píše ČTK. Merkelová nedokázala totiž donutit Američany ani Rusy, aby se vzdali své "kořisti", a výsledkem je rozdělená země. Zodpovědnost ale prý nesou i sami Ukrajinci, napsal Der Spiegel. Podle komentáře uveřejněném na webu listu Die Welt spočívá kancléřčina slabina v tom, že má tendenci "uložit konflikty k ledu" a přeceňuje "léčivou schopnost času". Také noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) hovoří o "zmrazeném konfliktu". Není to sice konečná mírová dohoda, co Merkelová a Hollande z Minska přináší, ale je to dobrý začátek, uzavírá komentář FAZ.
20:58
Jednání v Minsku svojí koláží vtipně komentuje Švéd Anders Östlund, který žije v Kyjevě.
12.února 2015 v 18:21, příspěvek archivován: 12.února 2015 v 20:58

#Minsk II pic.twitter.com/1UNIxXGzwn

20:51
Francouzská média hodnotí minskou dohodu jako nejistou a vratkou. "Dohoda o Ukrajině, urvaná v bolestech ve čtvrtek 12. února v Minsku, je nevyhnutelně nedokonalá a křehká. Ale bez její existence byl další vývoj znám již v předstihu. Pokračování téměř rok trvající skryté války, vedené Ruskem na Ukrajině, s jejími důsledky v podobě každodenních tragédií: stále početnějších civilních obětí, zbořených měst a neustávajícího toku uprchlíků," napsal na svém serveru deník Le Monde. Deník Libération uvádí, že dohoda "otevírá cestu k míru, ale neodstraňuje všechny překážky". Podle týdeníku Le Point je dohoda jen získáním oddechového času.
20:37
Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko si pochvaluje svoji roli na minském jednání. Pro čtyři evropské lídry se stal vnímavým hostitelem, který jim nosil „kyblíky kafe“, více čtěte zde.
19:34
Pokud bude dnešní úmluva i předchozí minská dohoda z loňského září dodržována oběma stranami konfliktu, jsou Spojené státy připraveny sáhnout k uvolnění protiruských sankcí, které Washington v několika vlnách zacílil na přední ruské představitele a významné firmy. "Jak již dlouho říkáme, jsme připraveni zvážit zrušení sankcí proti Rusku... Závazky Ruska a separatistů budeme posuzovat podle jejich činů, nikoli slov," uvedl v dnešním prohlášení šéf americké diplomacie John Kerry.
19:31
Pro osud mírového pokusu bude klíčovým postoj Moskvy. Jejím válečným cílem bylo potrestat Kyjev za jeho příklon k Evropě a poškodit Ukrajinu do té míry, aby musela zapomenout na integraci do západních struktur, píše v komentáři Vladimír Votápek.
18:54
  • Ukrajinský prezident Porošenko (vlevo) a šéf Rady Evropy Tusk na jednání v...

    Ukrajinský prezident Porošenko (vlevo) a šéf Rady Evropy Tusk na jednání v Bruselu (12. února 2015). / Autor: Reuters

18:54
Šéf Evropské rady Donald Tusk, zdůraznil význam jednotného postoje EU pro řešení ukrajinské krize. Poznamenal, že ač země EU mívají různé názory, všechny společně podporují Ukrajinu v jejích snahách o obnovu míru, udržení nezávislosti a územní celistovsti. "Dnes máme naději na mírové řešení, ale skutečným testem bude dodržování příměří," podotkl Tusk a připomněl, že původní dohoda uzavřená v Minsku loni v září respektována nebyla.
18:51
Ukrajina prosazovala na nočním jednání v Minsku okamžité příměří na východě Ukrajiny bez jakýchkoliv podmínek, řekl v Bruselu novinářům ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Druhá strana" podle něj nebyla klidu zbraní nakloněna a žádala nejméně 72 hodin. Jednání nakonec přinesla dohodu o příměří začínajícím o půlnoci ze soboty na neděli.
18:24
Ukrajinský prezident Porošenko podle agentury Ria Novosti řekl, že jednání v Minsku bylo složité a implementace dohody bude velmi komplikovaná.
18:06
Agentura AFP si všímá, že „poslední diktatura Evropy“ - Bělorusko - se nečekaně stala centrem stínové diplomacie a mírových jednání. "Je problém, že evropští lídři jsou nuceni jet do země, která čelí sankcím kvůli problémům v oblasti lidských práv, politických vězňů a nedemokratických voleb," řekl bývalý liberální poslanec a politolog Aljaksandr Dobrovolskyj. Ale ve srovnání s válkou na Ukrajině, se běloruské problémy staly druhotnými, dodává.
17:30
Bílý dům podle agentury Reuters vydal prohlášení, v němž uvedl, že minská dohoda je „potenciálním krokem“ k řešení konfliktu. „Těžké zbraně musí být staženy z východní Ukrajiny a Rusko musí ukončit podporu separatistů a stáhnout své vojáky a vybavení,“ uvedl Bílý dům.
17:00
O postoji českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka si můžete přečíst zde.
16:19
V Bruselu s tříhodinovým zpožděním začal summit EU. Hlavním tématem je boj s terorismem, Řecko a ukrajinská krize, promluví i Porošenko.
15:43
Přečtěte si text nové minské domluvy. Najdete ho zde.
14:58
Podle šéfa Evropské rady Tuska dává dohoda z Minsku o příměří na Ukrajině naději, ale naděje není vše. Připomněl, že minulá dohoda se nesplnila.
14:35
Porošenko doufá v brzké osvobození ukrajinské letkyně Savčenkové, obviněné v Rusku z válečného zločinu. Její advokát však tyto naděje popřel.