I po 24 hodinách na Blízkém východě platí klid zbraní.

I po 24 hodinách na Blízkém východě platí klid zbraní. | foto: Reuters

Příměří na Blízkém východě i přes incidenty stále platí

  • 170
Příměří na Blízkém východě trvá, ale objevují se incidenty. Hizballáh podle izraelské armády v noci vypálil asi deset raket, které dopadly na libanonské území. Izrael naopak možná zastřelil tři příslušníky Hizballáhu. Izraelské jednotky se stahují z Libanonu, Hizballáh s odzbrojením nespěchá.

Izraelsko - Libanonský konflikt

ČTĚTE TAKÉ:
Olmert rozčílil poslance tak, že je vyvedla ochranka
Bush: Za válku v Libanonu může Hizballáh

V noci vystřelené rakety nepřelétly přes izraelsko-libanonskou hranici a nikdo nebyl zraněn. Izraelská armáda podle svého prohlášení nehodlá na tento incident reagovat.

Klid zbraní byl vyhlášen od pondělních 07:00 SELČ po 34 dnech ozbrojeného konfliktu. Generální tajemník OSN Kofi Annan v pondělí potvrdil, že příměří bylo až na výjimky dodržováno.

Izrael ale zdůraznil, že si vyhrazuje právo odpovědět na jakékoliv porušení příměří a že bude nadále "kdykoliv a kdekoliv" pronásledovat šíitské hnutí Hizballáh a jeho vůdce.

Tohoto práva už Izrael stihl využít, když možná zastřelil tři ozbrojence Hizballáhu. Podle mluvčí armády reagovali Izraelci střelbou, protože se cítili v ohrožení a není jisté, jestli některý z ozbrojenců Hizballáhu zemřel.

Libanonská armáda do konce tohoto týdne rozmístí na jihu země poblíž řeky Litání 15 tisíc svých vojáků, oznámil večer libanonský ministr obrany Elias Murr.

Izraelský premiér Ehud Olmert na mimořádném zasedání parlamentu obhajoval izraelskou ofenzivu proti Libanonu i její výsledky. V Knessetu čelil ostré kritice pravicové opozice, která napadá zejména způsob vedení války proti Hizballáhu. - více zde

Vůdce Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh pak v televizním projevu prohlásil, že bojovníci hnutí dosáhli historického vítězství nad Izraelem a přislíbil Libanoncům pomoc při obnově jejich zničených domovů.

Hizballáh považuje za vítěznou stranu i syrský prezident Bašár Asad. "Blízký východ, v nějž doufali Američané, se stal iluzí," řekl v Damašku před svazem novinářů.

Izrael začal stahovat svá vojska
Izraelská armáda zahájila stahování části svého vojska z jižního Libanonu. Jednotkám OSN, jejichž předvoj by měl do Libanonu dorazit do dvou dnů, chtějí Izraelci začít předávat jiholibanonské území už ve středu nebo ve čtvrtek.

Jako první odvolává izraelská armáda z Libanonu rezervisty. Stažení vojáků, kteří za měsíc bojů obsadili jižní Libanon až po řeku Litání, má zabránit dalším ztrátám v řadách armády a střetům vojáků s libanonskými civilisty, kteří se vracejí zpátky do svých domovů.

Vojáci jsou nyní, kdy platí příměří, snadným terčem Hizballáhu. Armáda chce všechny jednotky stáhnout do konce příštího týdne. V Libanonu bylo před pondělním nastolením příměří 30 tisíc Izraelců.

Armáda zatím odmítá upřesnit počet stahovaných vojáků. Izraelské sdělovací prostředky hovoří o 2 tisících. Ani jeden izraelský voják už není v Mardž Ujúnu. Toto strategicky výhodné místo obsadily izraelské jednotky minulý čtvrtek. Izraelci ale stále kontrolují mosty přes Litání na jihovýchodě Libanonu, odkud mohou v případě potřeby rychle znovu ovládnout celé území jižně od řeky.

O odzbrojení Hizballáhu se jedná
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která umožnila ukončení bojů, počítá s odzbrojením Hizballáhu. Na jihu Libanonu mají být v budoucnu jedinými ozbrojenými složkami vojáci Libanonu a OSN.

Arabský list Al-Haját ale napsal, že dnes má libanonská vláda rozhodnout, zda přistoupí na kompromis, který umožní Hizballáhu ponechat si ukryté zbraně jižně od Litání. To by ovšem znamenalo porušení rezoluce.

Libanonský ministr obrany Elias Murr řekl, že se libanonští vojáci nebudou pokoušet Hizballáh na území jižně od Litání odzbrojit. Zároveň ale prohlásil, že hnutí při jednáních spolupracuje a že jediné jednotky, které budou na tomto území ozbrojeny, budou jednotky Libanonu a OSN.

Předák Hizballáhu Hasan Nasralláh řekl, že otázka stažení bojovníků z jihu Libanonu a jejich odzbrojení nemůže být "řešena ve spěchu a pod tlakem, nýbrž dialogem mezi Libanonci".

Izraelský list Haarec s odvoláním na zdroje z ministerstva obrany napsal, že předsunutá jednotka sil OSN by měla na místo dorazit do 24 až 48 hodin.

Šéf mírových operací OSN Jean-Marie Guéhenno však prohlásil, že první vojáci nové jednotky dorazí do Libanonu do deseti dnů. Problém prý je váznoucí politické rozhodování v zemích, které mají jednotky vyslat.

Dosavadní velitel jednotek UNIFIL v Libanonu Alain Pellegrini očekává, že rozmístění patnácti tisíců modrých přileb v Libanonu může trvat až rok. "Dívám se na věci s odstupem a obavami. Je třeba, aby příměří vydrželo dostatečně dlouho, což není jisté. Situace je velmi křehká a tak to po určitý čas zůstane. Ještě jsme se z toho nedostali," prohlásil.

Podle rezoluce má kontingent OSN sloužit v jižním Libanonu nejméně do 31. srpna 2007. Bude mít stejně jako libanonský 15 tisíc mužů.

Pomoc pro Libanon
Humanitární pomoc pro Libanon začalo organizovat Švédsko. Na dárcovskou konferenci na 31. srpna ve Stockholmu švédské ministerstvo zahraničí pozvalo na 60 zemí a mezinárodních humanitárních organizací.

Jsou mezi nimi tradičně významné dárcovské země jako Spojené státy, Francie, Německo, Norsko a Japonsko. Pozvání dostaly také státy Perského zálivu, řekla švédská ministryně pro mezinárodní rozvojovou spolupráci Carin Jämtinová. Do Izraele se pozvánka neposílala.

Dárcovská konference by měla získat finance pro obnovu libanonského území, které bylo poničeno válkou mezi Izraelem a hnutím Hizballáh. Ta trvala 34 dnů a v Libanonu při ní zemřelo přes 1100 lidí, většinou civilistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video