V letech 2005 až 2010 získal od přerovské radnice (na snímku její budova) nejvíc malířských zakázek v celkové hodnotě téměř dvou milionů korun zeť primátora a senátora Jiřího Lajtocha.

V letech 2005 až 2010 získal od přerovské radnice (na snímku její budova) nejvíc malířských zakázek v celkové hodnotě téměř dvou milionů korun zeť primátora a senátora Jiřího Lajtocha. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Primátorův zeť získal od přerovské radnice nejvíc malířských zakázek

  • 13
Většina peněz, které letech 2005 až 2010 zaplatila radnice v Přerově když potřebovala malířské a natěračské práce, zůstala takříkajíc v rodině primátora a senátora Jiřího Lajtocha. Nejčastějším vítězem těchto zakázek byl totiž manžel jeho dcery. Senátor ale odmítá, že by zetě jakkoliv zvýhodňoval.

Z materiálů přerovské radnice, které si vyžádala zdejší opozice, je patrné, že Lajtochův zeť, který je malíř a natěrač, získal v letech 2005 až 2010 od magistrátu zakázky za necelé dva miliony.

Na druhém místě v získávání zakázek je pak s milionem korun firma Přerovská stavební. Dalších 17 malířů či malířských firem si ve stejném období dělilo zakázky od desítek tisíc korun do půl milionu.

Právníci z Transparency International, kteří se zabývají korupcí ve státní správě, poukázali na to, že samotný fakt, že příbuzný politika získá zakázku od úřadu, na němž působí, není nezákonný. Obratem ale dodávají, že v podobných případech je vždy podezření ze střetu zájmu.

"Město by si přidělení takové zakázky mělo umět velmi dobře obhájit, aby nevznikaly pochybnosti," říká Radka Pavlišová z Transparency International.

"Nechápeme, jak může tolik zakázek v jednom oboru vyhrát jeden jediný člověk, navíc příbuzný primátora, když je v Přerově přes třicet malířských firem," diví se předseda přerovského klubu Věcí veřejných Jiří Kohout.

Lajtoch namítá, že o zakázkách nerozhodoval, a hájí se tím, že jeho zeť se pokaždé musel přihlásit do výběrového řízení. "Zakázky do půl milionu jsou v kompetenci šéfů odborů. Můj zeť je šikovný malíř, který nabízí zajímavé ceny, a to je jediný důvod, proč tolikrát uspěl. To, že to opozice vytahuje, je součástí honu na mou osobu," míní Lajtoch.

Naráží na to, že jej policie spolu s bývalými radními chce stíhat. Podezřívají ho ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci úřední osoby (více čtěte zde). Navíc teď čelí kritice i za to, že v roce 2008 zatajil v majetkovém přiznání bazén za zhruba půl milionu korun (čtěte také Senátor „zapomněl“ na bazén za půl milionu).

Opozice: Zakázky vyhrává zeť a policií vyšetřovaná firma

Lajtochův zeť, Josef Rygal, říká, že se za něj jeho tchán nikdy nepřimlouval. "Chápu, že je pod drobnohledem, takže jsem letos ani o žádnou městskou zakázku neusiloval," uvedl Rygal.

Navíc namítá, že dva miliony za pět let nejsou pro malíře tak velkým obratem. "Když mám zakázku v objemu 170 tisíc, 60 až 80 tisíc z toho vždycky stojí materiál. Pokud to rozpočtete na každý rok, nedělá to zase tolik," podotkl.

Obvinění senátora Lajtocha

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality obvinil nedávno primátora Přerova Jiřího Lajtocha, bývalé radní a dva úředníky z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby.

To vše kvůli dvěma sporným zakázkám na přestavbu domova pro seniory a zimního stadionu. Většina členů bývalé městské rady (někteří v ní sedí dodnes) si již usnesení převzala. Lajtoch vinu odmítá.

Jiří Kohout z opozičních VV si to ale nemyslí. "Tady je evidentní, že objem zakázek pro pana Rygala je nadprůměrný. Sekundovat mu může pouze Přerovská stavební, o kterou se policisté zajímají v souvislosti se spornými zakázkami v Přerově," řekl.

"My se snažíme upozornit, že jak tato firma, tak pan Rygal mají těsné vazby na pana primátora, a výsledek těchto vazeb je znát i na objemu zadaných zakázek. O letitých kontaktech společnosti na naše radní není potřeba mluvit," dodal Kohout.

Taková argumentace se nelíbí Drahomíru Šigutovi z Přerovské stavební. "Zaráží mě tvrzení, že zakázky získáváme díky vazbám s panem primátorem. To tedy znamená, že zákon o zadávání veřejných zakázek je tak špatný, že umožňuje manipulování výběrovým řízením?" diví se.

"Získat zakázku pro magistrát by snad mohl i známý pana primátora či jeho příbuzný. Tím, že se stane někdo primátorem, ještě neznamená, že musí zavrhnout všechny lidi kolem sebe," míní Šigut.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video