Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Primátorem Prahy je Igor Němec

  19:34aktualizováno  19:34
Praha - Novým pražským primátorem se podle očekávání stal radní Igor Němec (ODS). Byl totiž jediným kandidátem. Radního pro kulturu, sport a církve podpořilo 31 zastupitelů, 15 bylo proti a 3 hlasovací lístky byly neplatné. Ke zvolení potřeboval první muž na radnici nejméně 28 hlasů. Dlouho očekávaná volba po květnové rezignaci Jana Kasla se tak obešla bez komplikací.

Možné problémy se daly očekávat pouze od koaličních sociálních demokratů, kteří nedostali pokyn, jak mají hlasovat. Koalice ODS a ČSSD má totiž na radnici 30 hlasů.

Pro Němce patrně někdo ze sociální demokracie nehlasoval a podpořili ho zřejmě někteří komunisté. "Jsem matematik, v tajné volbě je to hodně odvážné rčení," řekl po svém zvolení Němec.

Němec dnešní volbou přestal být radním. Městská rada bude v blízké době rozhodovat, jak jeho i primátorovy kompetence rozdělí.

Němec: Pravomoci primátora zůstanou rozděleny mezi radní

Pravomoci a kompetence pražského primátora zůstanou rozděleny mezi pět členů rady, jak bylo stanoveno po Kaslově rezignaci. "Kompetence jsou rozděleny, rada funguje. Zůstanou tak do konce volebního období," řekl nový primátor. Bude ale mít zákonné pravomoci z oblasti krizového řízení města. "Byl to asi jeden z důvodů, proč primátor volen byl," dodal.

Němec představil svůj program, který chce provést ještě do listopadových voleb do zastupitelstva. Město například provede vyhodnocení protikorupčního programu, strážníci se zaměří na případnou distribuci drog před školami. Na řidičské a technické průkazy by lidé měli čekat méně než půlhodinu.

Němec chce vypracovat plán opravy cest ve Stromovce, dokončit řešení taxislužby či jasně stanovit rozsah a způsob opravy Karlova mostu. "Co považuji za klad tohoto dokumentu je to, že nabízím kroky, které jsou jasně měřitelné, které občané, sdělovací prostředky i zastupitelé mohou kontrolovat," uvedl primátor.

Na dotaz, co bude jeho první krok, Němec uvedl, že by si po jednání zastupitelů nejraději lehl. Pak řekl, že se musí podívat, jak vypadá primátorova kancelář, v níž prý už dlouho nebyl. Požádal také o sto hodin hájení. Chtít sto dní by byl nesmysl, poznamenal Němec, který se bude ucházet o post hlavního lídra ODS v podzimních volbách do zastupitelstva.

Kvůli dnešní volbě Němec zrušil dovolenou s rodinou v Řecku. Delší volno si nyní už údajně brát nebude.

Volbu primátora zdržela zejména debata o proceduře volby. "Bylo to blízko frašce a komedii," zhodnotil to předseda komunistických zastupitelů František Hoffman. Němec poté ve své řeči představil desetibodový program na čtyři měsíce své funkce. Týká se například korupce, bezpečnosti, dopravy, pořádku v ulicích a životního prostředí. "To jsou kroky, které se týkají toho, co Pražany nejvíce pálí," prohlásil primátor.

Pravicová opozice však nešetřila kritikou. "Vážím si, že pan Němec předložil program. Je velmi ambiciózní, těžko najde uplatnění v horizontu dvou měsíců," poznamenal šéf US-DEU Michael Hvížďala. Podle předsedy klubu KDU-ČSL Mariána Hoška jde o kontinuální program, který funguje a je navíc nekonkrétní.

Volba bez pochybností
O tom, že prvním mužem na radnici bude Němec, nepochyboval ani exprimátor Jan Kasl. "Myslím si, že mu hlasy dají i komunisté. Pan Němec ovšem jako takový není žádným aktuálním problémem, který by musel zajímat Pražany, nemá cenu se vůbec k němu vyjadřovat," prohlásil Kasl.

Němce nepodpořili pouze opoziční lidovci. Předseda jejich klubu Marian Hošek už před hlasováním tvrdil, že oddalování volby primátora svědčí o tom, že ODS tápala a dlouho nevěděla, jestli má navrhnout někoho do funkce primátora, nebo ne.

Radní Rudolf Blažek (ODS) neviděl v Němcově volbě žádný problém, a to i přes postoj sociální demokracie. "Je to od nich sice poněkud zvláštní, ale i přesto si myslím, že kolega Němec bude primátorem. Tři a půl roku je radním, takže zkušenosti má," dodal.

Nového primátora museli zastupitelé volit proto, že na konci května odstoupil z této funkce Jan Kasl. Podle jeho mínění radní nedělali nic proti korupci a neřešili skutečné problémy města.

"Stále více a více sílí můj pocit, že při rozhodování radních za ODS převažují osobní zájmy nad zájmy občanů," napsal v abdikačním prohlášení Kasl.

Volba primátora má však jen symbolický význam. O Kaslovy pravomoci se podělili zbývající radní a do listopadových komunálních voleb mohlo město fungovat i bez něj. Primátor společně se svým náměstkem podepisuje právní předpisy hlavního města. Může také pozastavit rozhodnutí rady, jestliže je považuje za nesprávné a předat problém k vyřešení zastupitelstvu.

KDO JE IGOR NĚMEC

Narodil se v Praze, kde od té doby žije. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Karlovy univerzity, kde později působil na katedře nukleární medicíny jako matematik-analytik. Před listopadem v roce 1989 pracoval jako vedoucí skupiny v podniku META, jenž se zabýval výrobou software. Tam s ním byli zaměstnáni též disidenti Alexandr Vondra, Martin Palouš a bratr prezidenta Václava Havla Ivan.

Po roce 1990 začíná jeho politická kariéra. Dva roky byl poslancem Federálního shromáždění, v roce 1991 vstoupil do ODS a do roku 1996 byl ministrem státní kontroly v první vládě premiéra Václava Klause.

Od roku 1998 působí v pražském zastupitelstvu. Jako radní má na starosti kulturu, tělovýchovu, výstavnictví a cestovní ruch. Na primátora jej po demisi Jana Kasla navrhl klub zastupitelů ODS.

Dvaačtyřicetiletý Igor Němec je ženatý, má čtyři děti. Jeho o dva roky mladší manželka Renáta je v domácnosti.

Na politické scéně vyvolalo v roce 1995 rozporuplné reakce Němcovo rozhodnutí odvolat z funkce generálního sekretáře Meziresortní protidrogové komise, jíž Němec předsedal, Pavla Béma (nynějšího starostu Prahy 6). Do povědomí veřejnosti se o rok dříve dostal i Němcův bratr Marek, a to v souvislosti s ochrannými známkami známých výrobců, které si tento podnikatel nechal registrovat u Úřadu průmyslového vlastnictví pro své výrobky (například značku Toyota).

Radní Igor Němec (ODS) na zesedání pražského zastupitelstva.

Novým pražským primátorem se podle očekávání stal radní Igor Němec (ODS). Byl totiž jediným kandidátem. (15. července 2002)

Novým pražským primátorem se podle očekávání stal radní Igor Němec (ODS). Byl totiž jediným kandidátem. (15. července 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hasičské tanky tahají trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské vyprošťovací tanky tahají v Praze z Vltavy trosky zřícené trojské lávky. Dosud nasazená technika na to...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz