Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor Kasl a vládní zmocněnec Hrubý diskutovali v sídle MF DNES

  11:52aktualizováno  11:52
Vládní zmocněnec pro zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v září v Praze Zdeněk Hrubý a pražský primátor Jan Kasl diskutovali v redakci MF DNES o pořádání tohoto kongresu finančníků. V podstatě jediným jablkem sváru mezi oběma účastníky diskuse se stalo vyčíslení nákladů a hlavně rozdělení jejich úhrady mezi město a stát. V oblasti bezpečnosti se oba vyslovili pro prevenci, která by zmenšila třecí plochy mezi účastníky a organizátory kongresu a mezi opozičními skupinami.
Jaké vidí vládní zmocněnec Zdeněk Hrubý klady zasedání MMF a SB v Praze
1. Dlouhodobě pomůže pověsti republiky. Země se dostane do první ligy těch, kdo měli šanci tak vrcholnou akci pořádat.
2. Rekonstrukce a modernizace Kongresového centra, které hlavní město potřebuje.
3. Příjmy ze služeb spojených s pobytem finančníků v Praze (obchody, hotely, restaurace, doprava)

Jaké vidí pražský primátor Jan Kasl klady zasedání MMF a SB v Praze

1. Organizace jako MMF a SB budou v určité podobě fungovat vždy. "Je dobré být u toho, když se o jejich podobě rozhoduje," řekl.
2. Rekonstrukce Kongresového centra Praze pomůže zvýšit příjmy z kongresové turistiky, která je pro město nejvýnosnější.
3. Reklama. Praha bude na prvních stránkách světových novin a v televizních zprávách.
V úvodu debaty, kterou moderovali redaktoři MF DNES Jiří Nádoba a Miloslav Janík a kterou také snímala televizní agentura TVD, se Kasl i Hrubý shodli na tom, že akce je pro Českou republiku a Prahu přínosem. "Země se tak dostává do první ligy, mezi zhruba dvacet zemí, které měly tu šanci akci podobného významu uspořádat," řekl Hrubý.

"Praha se ocitne na prvních stránkách novin a v televizním zpravodajství. Získá reklamu na trhu světových metropolí," přidal se Kasl. "Pořád ještě většina světa Prahu nenavštívila."

Oba se také shodli, že Praze i celé zemi pomůže modernizace Kongresového centra. "Nebál bych se nabídnout tyto prostory pro zasedání představitelů G 8," prohlásil Kasl. Praha by tak hostila špičky osmi nejvyspělejších zemí světa.

Neshody kolem příjmů
Jan Kasl pouze jednou zavrtěl hlavou, když vládní zmocněnec Hrubý hovořil o tom, že Praha bude mít ze zasedání MMF a SB přímý zisk. “Jaký?” zeptal se Kasl. “Praha nebude mít přímý přínos. V širším rámci ano, ale inkasovat peníze přímo nebude z ničeho,” oponoval.

Zdeněk Hrubý argumentoval tím, že město, v němž se koná kongres finančníků, má příjmy ze služeb a zvýšeného obratu v obchodu. To Kasl zpochybnil a odkázal na nedávno schválený zákon, kterým se přerozdělují daňové výnosy města obcí.

“Už jsem to jednou kritizoval a řekl jsem, že ten zákon je špatný,” prohlásil primátor.

Těsně po schválení zákona, který zřejmě Praze vezme část příjmů a přerozdělí je chudším městům a obcím, dokonce ironicky radil podnikavějším obcím, aby se do nepouštěly do podnikání a akcí, které by přilákaly investory, protože stát je o část výnosů obere.

Zdeněk Hrubý

Jaké byly hlavní neshody mezi vládním zmocněncem Hrubým a primátorem Kaslem
1. Hrubý tvrdí, že Praha bude mít z akce profit. Kasl namítá, že to nebudou příjmy města, protože vinou přerozdělováni půjdou peníze do státní kasy nebo jiným městům.
2. Není zcela vyjasněno, kdo bude platit zvýšené náklady například za úklid nebo na bezpečnostní akce proti demonstrujícím odpůrcům MMF a SB.
rozlišil dva druhy nákladů. První jsou v podstatě v předčasné investice, tedy peníze, které by město nebo stát musely stejně vynaložit, kvůli zasedání finančníků je však musely vydat dříve.

Jan Kasl v této souvislosti zmínil rekonstrukci stanice metra Vyšehrad za 40 milionů, oprava komunikací v okolí Kongresového centra za 82 milionů, nebo nákup 60 autobusů.

Druhým typem nákladů jsou jednostranné náklady spojené čistě s konáním akce.

“Určitě budeme mít i zvýšené provozní náklady, například na úklid města. Když desetkrát necháme uklidit ulice po dvou a půl milionech korunách, třeba nám budou chybět peníze na úklid na konci roku,” řekl Kasl.

Uvedl, že speciální rezerva v rozpočtu města na tyto náklady neexistuje. “Kolonku s názvem MMF prostě nemáme,” poznamenal.

Na otázku moderátora, zda tyto zvýšené náklady zajímají stát, odpověděl Zdeněk Hrubý: “Samozřejmě”. Jedním dechem však dodal, že akce pro nejvýznamnější finančníky světa musí být připravena na nejvyšší úrovni, a proto není možné šetřit na maličkostech. Konstatoval, že rozpočet na zasedání MMF a SB je zhruba 900 milionů korun.

"Do Kongresového centra bychom mohli pozvat na zasedání špičky osmi nejvyspělejších zemí G8."

Pražský primátor Jan Kasl

Upozornil také, že Praze se zvýšené náklady vyplatí. “Drtivá většina nákladů není jednorázová. Oprava metra, Kongresového centra nebo nákup autobusů jsou věci, které budou sloužit dlouhodobě,” prohlásil Hrubý.

Demonstranti jsou velkou neznámou
Ve druhé části se diskuse točila hlavně kolem bezpečnosti. Oba častníci se shodli, že je nemožné přesněji odhadnout počet demonstrantů. "Myslím, že přesnější údaje budeme znát na konci srpna, počátku září," řekl Zdeněk Hrubý.

Obavy z akcí demonstrantů začaly organizátory zaměstnávat po řádění v americkém Seattlu v loňském roce. Při odhadech jejich počtu se bere v úvahu jak tato akce, tak i ohlasy z oponentských skupin a jejich zájem do Prahy přijet.

Pomoci by monotoringem mohla i tajná služba, Jan Kasl i Zdeněk Hrubý očekávají, že se takovou problematikou zabývá. Přesné informace však nemají. "Praha není s tajnými službami v kontaktu," řekl Jan Kasl.

"Většina z demonstrantů nemá zájem na konfliktech. Opoziční scéna je strašně diverzifikovaná. Od lidí kteří nechtějí ani demonstrovat, ale pouze diskutovat, až po skupiny, které nezajímá nic jiného než výtržnosti. Kolik procent ze všech demonstrantů do poslední skupiny patří lze těžko odhadnout," řekl Zdeněk Hrubý.

"Proto se s nimi snažíme jednat a odstranit třecí plochy, které by odstranily napětí a informační bariéry," dodal.

K problematice ubytování demonstrantů na Strahově se vyjádřil Jan Kasl."Z hlediska bezpečnostních složek je lepší mít 20 tisíc účastníků na jednom místě, než hlídat dvacet tisícihlavých davů. Přitom zajištění ubytování, občerstvení, toalet, sprch by bylo na komerční bázi. S tím nemá Praha ani organizační výbor nic společného."

"Seattle je  odstrašující případ na všechny strany, nezvládly to ani opoziční skupiny, nebyla zvládnuta ani represe," zdůvodňoval příčinu tehdejšího kolapsu Zdeněk Hrubý.

"Očekávám, že policie pdvede profesionální práci. Pokud by se z její strany objevily nějaké emoce, pak rouzpoutá násilnosti i těch, kteří ani nedemonstrovali," řekl Jan Kasl.

"Nechceme v žádném případě hrozit pendrekem, ale dáme jasně najevo, že proti těm, kteří budou páchat násilnosti, zakročíme," dodal.

Zároveň ovšem primátor vyjádřil skepsi."Leccos napovídá konání Global Street Party 30. června. Pátek, poslední den školního roku bude Praha už tak na pokraji kolapsu. Já to vidím jako provokaci."

"Nejde asi o většinový proud, ale o skupiny, které mají zájem situaci vyhrocovat," shodli se se Zdeňkem Hrubým.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

První den pro novou vládu. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...Najdete na iDNES.cz