Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor bude zase náš, doufá ODS

  9:48aktualizováno  9:48
Pavel Bém, Michael Hvížďala, Jan Kasl. Možná jste si právě přečetli jméno příštího pražského primátora. Vše záleží na tom, jak dopadnou volby do městského zastupitelstva, které začínají v pátek dvě hodiny po poledni. Volební matematika je však složitá a po volbách se může ukázat, že post prvního muže města obsadí někdo úplně jiný z více než tisícovky lidí, kteří usilují o úspěch na kandidátkách pětadvaceti stran nebo hnutí.

Tradičně nejsilnější stranou v městském zastupitelstvu je ODS, jejíž členové si souvisle předávají primátorský řetěz již deset let. I ODS však před volbami změnila taktiku a do čela kandidátky postavila starostu Prahy 6 Pavla Béma, který s radnicí hlavního města nemá doposud zkušenosti.

Bém ve vnitrostranickém boji porazil i nynějšího primátora Igora Němce. "Chci dát Praze novou tvář," hlásá Bém z plakátů i při rozhovorech. "Já netvrdím, že se tady vše dělalo špatně, ale některé věci je třeba změnit. To, co se dříve dělalo třeba osm let, musíme my po volbách zvládnout třeba za čtyři roky. To se týká třeba dopravních staveb," míní.

Bývalý primátor Jan Kasl, který vystoupil z ODS počátkem léta a poté si založil svou vlastní volební stranu postavil předvolební kampaň na boji proti korupci a kritice svých bývalých kolegů z radnice. Tvrdí, že se radní za ODS více starali o své zájmy než o blaho Prahy.

Kandidát Unie svobody Michael Hvížďala měl ze všech komunálních politiků kampaň nejdelší a jeho volební billboardy visely v ulicích města už několik měsíců před volbami. Voliče láká na obdobná hesla jako Jan Kasl, vyzdvihuje své zkušenosti z komunální politiky a svoji neúplatnost.

V dobrý volební výsledek však věří i kandidát ČSSD Jiří Paroubek. "Myslím, že společnost začíná přicházet na chuť konceptům sociální demokracie," soudí Paroubek, který byl čtyři roky náměstkem primátora.

Starosty volí i obvody
V metropoli se urputně bojuje  též o funkce starostů a dalších míst v zastupitelstvech městských částí. V minulých volbách zvítězili ve všech obvodech občanští demokraté. Za nimi následovala většinou ČSSD nebo Unie svobody.

V letošních volbách mají Pražané příležitost projevit s čtyřletou prací radnic uspokojení, či naopak nespokojenost. Mohou posuzovat, co se tehdy zvoleným zastupitelům podařilo uskutečnit a jak naplnili minulé programy.

Voliči mají z čeho vybírat. V komunálních volbách se o jejich přízeň uchází 6294 kandidátů ze 42 zaregistrovaných stran. Zajímavostí je, že pozice zastupitelů se snaží získat na kandidátkách politických subjektů 3279 kandidátů bez politické příslušnosti.

Občanští demokraté vedou v počtu všech kandidátů-straníků, k této straně se jich hlásí 981. Další místa patří KSČM s 858 kandidáty, ČSSD (831), KDU-ČSL (695) a US-DEU (636).

Pro snadnější rozhodování jsme připravili stručný přehled úspěchů i toho, co se kde nepovedlo. Oslovili jsme proto starosty všech dvaadvaceti městských částí, aby zhodnotili své působení v čele radnic v minulém volebním období a svůj názor mohla vyjádřit i opozice.

BOJ O PRAŽSKÉ RADNICE

Praha 1
Staré Město, Josefov, části Nového Města, Malé Strany a Hradčan
Starosta:
Jan Bürgermeister (ODS) znovu nekandiduje
Povedlo se: Výstavba Památníku obětem komunismu na Újezdě, oprava důležitých ulic, (Dlouhá, Karmelitská, Karlova), rozběhlý způsob prodeje bytů, díky němuž je radnice finančně aktivní.
Nepodařilo se: rekonstrukce horní části Václavského náměstí, výstavba podzemních garáží na Klárově, regulační plány pro Petrské náměstí, Masarykovo nádraží a náměstí Republiky.
Praha 2
Vyšehrad, část Nového Města, Vinohrad a Nuslí
Starosta:
Michal Basch (ODS) znovu kandiduje
Povedlo se: Dobře strukturovat školství a vyvážit náklady na něj. Zlepšila se činnost centra sociálních služeb, novou podobu má Náměstí míru a obnovují se Havlíčkovy sady.
Nepodařilo se: Zefektivnit správu městského majetku, která je příliš nákladná. Radnice podle svých kritiků nehospodárně uvolňovala z rozpočtu peníze na obnovu parků a zeleně, přitom je v nich třeba řadu rostlin a stromů omladit.
Praha 3
Žižkov, část Vinohrad, Vysočan a Strašnic
Starosta:
Milan Český (ODS) znovu nekandiduje
Povedlo se: Rekonstruovat panelové domy ze sedmdesátých let, zařídit rekonstrukci hřiště Viktorie, vybudovat kamerový systém v deseti lokalitách a rozšířit spolupráci s policejními složkami. Díky tomu se staly části Vinohrad a Žižkova bezpečnějšími. Pořádá se tu proslulé vinobraní a masopust.
Nepovedlo se: Doprodat třicet podílových domů a vyřešit špatnou dopravu s častými zácpami.
Praha 4
Nusle, Krč, části Michle, Braníka a Podolí
Starosta:
Zdeněk Hovorka (ODS) znovu kandiduje
Podařilo se: Hospodařit bez dluhů, úspěšně se pokračuje v privatizaci bytového fondu. V novém bude hrát divadlo Sklep, Kulturní centrum Novodvorská prošlo zásadní opravou. Některé školy mají nové prostory, například ZŠ Táborská a Nedvědovo náměstí, dokončila se rekonstrukce sportovišť u ZŠ Mendíků, nyní se totéž děje v ZŠ Jeremenkova a ZŠ Jitřní.
Nepodařilo se: Zvýšit počet parkovacích míst.
Praha 5
Smíchov, Košíře, Barrandov, Hlubočepy
Starosta:
Miroslav Škaloud (ODS) znovu nekandiduje
Povedlo se: Zbudovat první část pěší zóny u křižovatky Anděl a zavést okruh, který zlepšuje dopravní situaci. Uvést do provozu Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Na Neklance, rekonstruovat park Sacre Couer mezi Holečkovou a Kartouzskou ulicí a park na Arbesově náměstí, přestavět dětský ostrov. Přibyla fontána na náměstí Kinských.
Nepodařilo se: Stále chybí místa k parkování.
Praha 6
Dejvice, Bubeneč, Střešovice, Břevnov, Veleslavín, Vokovice, Liboc, Ruzyně, část Hradčan
Starosta:
Pavel Bém (ODS) znovu nekandiduje
Povedlo se: Obnovit veřejnou zeleň, vybudovat nové parky, dětská hřiště, školy, opravit zapomenuté památky jako Břevnovský klášter, kostely sv. Norberta a sv. Matěje či poutní kaple z Lorety do Hájku. Vznikl moderní Dům s pečovatelskou službou v Šolínově ulici.
Nepodařilo se: Jsou stále přeplněné ulice a není dostatek míst na parkování. Kvalita silnic a chodníků není dobrá.
Praha 7
Holešovice, Bubeneč, Letná, část Troji
Starosta:
Tomáš Dub (ODS) znovu nekandiduje
Povedlo se: Privatizace bytového fondu bez regulace, podle které si městské části musely ponechat dvacet procent bytového fondu. Podařilo se prosadit privatizaci v takovém rozsahu, který je již víceméně nezastavitelný. Městská část se oddlužila od velkých komunistických pohledávek.
Nepodařilo se: Vybudovat pěší zónu na Strossmayerově náměstí, zajistit dostatečnou čistotu ulic.
Praha 8
Bohnice, Kobylisy, Čimice, Karlín a část Libně, Troji, Střížkova
Starosta:
Josef Nosek (ODS), opět kandiduje
Povedlo se: Zahájit výstavbu prodloužené trasy metra C do Kobylis a Ďáblic. Dokončené zateplování panelových domů. Vybudování a rekonstrukce několika dětských hřišť. Vedení radnice si cení, že při letošních povodních nikdo nezahynul.
Nepodařilo se: Neprosadila se varianta obchvatu Severního Města. Špatná komunikace radnice s obyvateli Karlína při povodních.
Praha 9
Vysočany, Prosek, Střížkov, Hloubětín, Hrdlořezy a část Libně
Starosta:
Vladimír Řihák (ODS), opět kandiduje
Povedlo se: Prosadit výstavbu nové hokejové haly do areálu bývalého ČKD. Dále příprava a asanace pozemků pro novou výstavbu v dalších bývalých průmyslových areálech. Dokončení kanalizace a plynofikace ve zbývající části Hrdlořez.
Nepodařilo se: Prosadit urychlené zadání urbanistické studie Vysočan a odstranit některé zdroje znečištění.
Praha 10
Vršovice, Strašnice, Malešice, Zahradní Město, část Záběhlic, Michle a Vinohrad
Starosta:
Po náhlém úmrtí Karla Výruta (ČSSD) zůstalo křeslo volné.
Povedlo se: Postavení Domu s pečovatelskou službou Zvonková. Hotov je street areál při ZŠ Gutova. Zrychlilo a zefektivnilo se přidělování volných bytů, byly zvýšeny finanční příspěvky školám.
Nepodařilo se: Za hlavní nedostatek opozice považuje zastavení privatizace bytového fondu, což znevýhodnilo některé občany.
Praha 11
Háje, Chodov
Starosta:
Petr Jirava (Sdruž. nezávislých) opět kandiduje
Povedlo se: U všech škol vybudovat víceúčelová sportoviště. Na Jižním Městě se úspěšně pokračuje v regeneraci bytových domů, naposledy panelový dům s téměř dvěma sty byty v Bajkonurské ulici. Daří se stavět nové kruhové objezdy, přibývá zelených ploch. Podařilo se také přitáhnout spoustu velkých investorů a firem, které zase nabídnou pracovní příležitosti.
Nepodařilo se: Pokročit v budování cyklostezek.
Praha 12
Modřany, Komořany, Kamýk, Točná, Cholupice
Starosta:
Petr Hána (ODS) znovu kandiduje
Podařilo se: Všechny základní školy jsou připojeny k internetu. Vzniklo několik nových kruhových objezdů a světelných křižovatek. Radnice zavedla poskytování grantů v oblasti kultury, sportu a volného času a v oblasti sociální. Pokračuje se v budování kanalizace.
Nepodařilo se: Prodloužit tramvajovou trať do Libuše a dobudovat povrch na některých doposud nezpevněných komunikacích.
Praha 13
Jihozápadní Město
Starosta:
Petr Bratský (ODS) již nekandiduje
Povedlo se: Celková oprava osmačtyřiceti dětských hřišť. Všechny školy byly připojeny k internetu. Výrazně se pokročilo v budování Centrálního parku Prahy 13. Městská část také se státní podporou dokončuje 270 nových bytů.
Nepodařilo se: Vyřešit nedostavěná obchodní centra z dob socialismu. Teprve letos se podařilo poslední z nich prodat soukromému investorovi. V nedohlednu je projekt Aquaparku, kde investor přecenil své síly.
Praha 14
Kyje, Hostavice, Černý Most a část Hloubětína
Starosta:
Miroslav Froněk (ODS), opět kandiduje
Povedlo se: Otevřít radnici v Praze Praha 14 a zvýšit informovanost občanů. Otevřít dům sociální péče v Bojčenkově ulici. Výstavba inženýrských sítí v Kyjích v místě zvaném Na Hutích. Přestavba problematické křižovatky Broumarská Ocelkova.
Nepodařilo se: Rekonstruovat komunikace na Jahodnici ani rozšířit Broumarskou ulici. Nepovedlo se také zvýšit zájem občanů o jednání zastupitelstva.
Praha 15
Horní Měcholupy, Hostivař
Starosta:
Jan Nádvorník (ODS) opět kandiduje
Povedlo se: Zdejší radnice se prý stala prvním úřadem v tuzemsku, který zavedl elektronickou podatelnu. Zprivatizovalo se 2700 bytových jednotek v hodnotě 770 milionů korun a v rámci investičních akcí se podařilo vybudovat celkem 38 nových bytových jednotek.
Nepodařilo se: Postavit novou lávku přes železniční trať v Hostivaři, zlepšit dopravní dostupnost sídliště Košík, vybudovat větší počet hlídaných parkovišť a kruhových objezdů.
Praha 16
Radotín
Starosta:
Jiří Holub (ODS) znovu nekandiduje
Povedlo se: Byl postaven dům s pečovatelskou službou pro třicet starších spoluobčanů a další dům s třiceti malometrážními byty. Sportovní hřiště ZŠ má nový umělý povrch. Za úspěch vedení radnice považuje také to, že se daří opravovat sítě v ulicích naráz, aby ulice byly rozkopány pouze jednou, ne vícekrát.
Nepodařilo se: Převod pozemků pod bytovými domy, které již patří družstvům vlastníků, na jejich nové majitele.
Praha 17
Řepy
Starosta:
Vlastislav Fencl (ODS) znovu kandiduje
Povedlo se: Za největší úspěch radní považují, že bylo nástavbou patra na jednom z panelových domů postaveno dvacet malometrážních bytů, od garsonek až po dvoupokojové s kuchyňským koutem. Původně to měly být startovací byty pro mladé rodiny, ale nyní je dostanou lidé, kteří přišli o bydlení při povodních.
Nepodařilo se: Dokončit opravu hřiště u Základní školy generála Peřiny. Chybí šest milionů korun na umělý povrch.
Praha 18
Letňany
Starosta:
Josef Dobrý (ČSSD) kandiduje znovu
Povedlo se: Postaven byl plavecký areál, kde obyvatelé Letňan platí pouze polovinu vstupného, i hokejová hala. Projektově je připravena regenerace letňanského sídliště a mimoúrovňová křižovatka Beranových Tupolevova. Obyvatelé mají možnost nahlédnout do dokladů týkajících se hospodaření s obecním majetkem.
Nepodařilo se: Vyřešit parkování automobilů ulice zdejšího sídliště jsou krátké, mají se zde stavět patrové garáže.
Praha 19
Kbely
Starosta:
Pavel Žďárský (ODS) kandiduje znovu
Povedlo se: Podařilo se zahájit komplexní obnovu bytového fondu. Dále rekonstruovat Lidový dům Kbely včetně tělocvičny, opravit a dostavět dům s pečovatelskou službou s 36 bezbariérovými byty. Mnoho chodníků má nový povrch ze zámkové dlažby.
Nepodařilo se: Opozice vyčítá, že se radnici nepodařilo prosadit propojovací komunikaci Mladoboleslavská – Toužimská z důvodu složitých vlastnických vztahů k pozemkům.
Praha 20
Horní Počernice
Starosta:
Ivan Liška (ODS) znovu kandiduje
Povedlo se: Podle vedení radnice se z Horních Počernic podařilo udělat dobrou adresu. Byla postavena nová škola ve Chvalech, kde byly také dokončeny inženýrské sítě včetně úpravy ulic a chodníků. Je upravené centrum starých Horních Počernic, plynofikovaly se Čertousy a vznikla cyklistická stezka do Klánovic.
Nepodařilo se: Stále chybí kanalizace ve Svépravicích a asi 300 milionů bude nutné investovat do úpravy prašných ulic.
Praha 21
Újezd nad Lesy
Starosta:
Jan Slezák (ČSSD) znovu kandiduje
Povedlo se: Radnice zprivatizovala svůj bytový fond. Postavilo se 51 nových obecních bytů. Až na čtyři případy byly staré panelové domy zatepleny, okna vyměněna za plastová. Postavena byla nová budova školy, stará prošla rekonstrukcí. Opraveno bylo i 75 % komunikací, buduje se fotbalové hřiště pro děti.
Nepodařilo se: Zahájit plánovanou výstavbu domova pro důchodce a výstavbu garáží na sídlišti Rohožník.
Praha 22
Uhříněves
Starosta:
Milan Coller (ODS) opět kandiduje
Povedlo se: Velké prostředky investovala radnice do výstavby infrastruktury a rekonstrukcí komunikací. Postavila se moderní školní jídelna a tělocvična, zrekonstruovalo se Nové náměstí. Byla zahájena výstavba domu s pečovatelskou službou a před kolaudací je budova uhříněveského muzea. Občané Pitkovic a Hájku se dočkali plynofikace.
Nepodařilo se: Vyřešit stavbu obchvatu Uhříněvsi, kde se dopravní situace stále zhoršuje.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si v pátek připomnělo památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a...

Muž, který naváděl dceru, aby pálkou zbila Romy a muslimy, dostal podmínku

Výřez z videa kolujícího na sociálních sítích.

Případ videa, na kterém nezletilá dívka buší baseballovou pálkou do polštáře a podle otce si má představovat, že se...

Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení, navrhuje ministerstvo

Ilustrační snímek

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje rozšířit výčet činů, jejichž neoznámení či nepřekažení je trestné, o různé...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.