Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Primářka skončila. Je podezřelá, že urychlila smrt

  1:32aktualizováno  1:32
Před třemi týdny měla zkušená primářka oddělení ARO chrudimské nemocnice Vlasta Dostálová víkendovou službu. Za podivných okolností při ní zemřela pětaosmdesátiletá pacientka. Policie nyní vyšetřuje podezření, že primářka anesteziologicko-resuscitačního oddělení zanedbala její péči.

V sobotu přišli příbuzní na návštěvu za pětaosmdesátiletou ženou. Dozvěděli se, že zemřela. Ilustrační foto. | foto: Václav Hubata-Vacek

Ředitel nemocnice se s lékařkou dohodl, že Dostálová z nemocnice okamžitě odejde. A podal na ni trestní oznámení.

"Myslím si, že to je selhání jednotlivce, které si nedovedu žádným rozumným způsobem vysvětlit. Je to o to nepříjemnější, že jde stále jen o podezření," uvedl šéf nemocnice Vojtěch Němeček.

Na chybu primářky upozornili její podřízení
V sobotu 23. června přišli příbuzní na návštěvu za pětaosmdesátiletou ženou. Dozvěděli se, že zemřela. "Paní primářka jim ale v sobotu večer telefonovala, že to byl omyl," uvedl Němeček.

Jenže o pár hodin později už byla pacientka mrtvá. Zemřela v noci na neděli.

A lékaři z oddělení v pondělí ráno upozornili ředitele, že za to může primářka. Policie nyní šetří podezření, že primářka pacientku předčasně odpojila od lékařských přístrojů a nasadila léky, které urychlily její smrt.

"Samozřejmě prověřujeme i možnost, že šlo o zabití. Důležitý je znalecký posudek patologů ze soudního lékařství. Výsledky trvají tak měsíc, ale obávám se, že vzhledem k dovoleným se to může protáhnout," uvedl zástupce ředitele chrudimské policie Jan Janeček.

Nemocnice se omluvila
"Nechci mluvit o podrobnostech. Celý komplex léčby byl podezřelý," řekl ředitel nemocnice Němeček. Podle něj žena byla ve vážném stavu.

"Musím říct, že to byla starší paní, vážně nemocná a trpěla větším počtem různých závažných chorob, takže je otázka, jaká by byla její prognóza do budoucna," uvedl Němeček.

Nemocnice se příbuzným ženy omluvila. Radní Pardubického kraje odpovědný za zdravotnictví Josef Janeček si myslí, že nemocnice neudělala žádnou chybu.

Aktivní až horlivá
"Ředitel zvolil podle mne jediné možné řešení, během několika hodin podal trestní oznámení, dokumentaci předal orgánům činným v trestním řízení a rozvázal s lékařkou pracovní poměr dohodou," řekl Janeček.

"Počkám si na výsledek šetření policie, žádné plošné opatření v našich nemocnicích do té doby dělat nebudeme. Selhání jednotlivého lékaře navíc nelze žádným pokynem vyloučit," dodal.

Bývalá primářka chrudimské nemocnice Vlasta Dostálová měla včera celý den vypnutý mobilní telefon. V nemocnici měla pověst velmi aktivní až horlivé lékařky.

Své jednání nevysvětlila
"U nás musí poskytnout první pomoc každý, od doktora po poslední uklízečku. Takže celý personál byl proškolený," řekla letos v únoru v rozhovoru s MF DNES Dostálová.

Byla tak zaneprázdněná, že si na rozhovor o fungování svého oddělení udělala čas v deset hodin večer. Působila až neobvykle vstřícně a sympaticky. Pochvalovalo si ji i vedení nemocnice. "Byla to druhoatestovaná primářka, nikdy žádný problém, nikdy žádné pochybení," uvedl krajský radní Josef Janeček.

Primářka Dostálová řediteli nemocnice své jednání nevysvětlila. "Snažila se říci, že všechno bylo v pořádku, že se žádné chyby dle svého názoru nedopustila. Po tom pohovoru paní doktorka sama nabídla, že odejde," uvedl Němeček.

Nějaká kontrola bude
Zaměstnanci nemocnice se o tragédii bojí mluvit. "V nemocnici koluje více verzí. Nevíme, jak to bylo doopravdy. Celá záležitost se držela dost dlouho pod pokličkou," uvedl zaměstnanec chrudimské nemocnice.

Ředitel nemocnice si nepřipouští možnost, že by podezřelých úmrtí na anesteziologicko-resuscitačním oddělení mohlo být víc. "Myslím si, že ty mechanismy, které následovaly, svědčí o tom, že oddělení šlape dobře. Kdyby to tak nebylo, asi bych se nedozvěděl nic," řekl Němeček.

Nemocnice zatím úmrtí na tomto oddělení neprověřovala, nyní s tím však možná začne. "Namátkově určitě nějaká kontrola bude," uvedl Němeček.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

Policie obvinila pět lidí z dotačního podvodu při stavbě centra v Hluboké

Relaxační a regenerační centrum v Hluboké nad Vltavou zahájilo provoz v roce...

Policisté obvinili pět lidí z dotačního podvodu při stavbě Relaxačního a regeneračního centra v Hluboké nad Vltavou....

VIDEO: Po honičce kolem města museli řidiče z auta dolovat policisté

Řidič odmítal vystoupil, policisté museli obuškem prorazit okno.

Ve zběsilou honičku se proměnila běžná policejní kontrola řidiče volva ve Vysokém Mýtě. Po osmikilometrové jízdě se...

Najdete na iDNES.cz