Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Primáři kritizovali šéfa nemocnice v Hradišti, teď přišli o posty

  11:50aktualizováno  11:50
Tři primáři nemocnice v Uherském Hradišti přišli o své pozice. Končí přitom právě tři lékaři, kteří nejvíce kritizovali ředitele ústavu Antonína Karáska. Ten rozhodl, že osm dosavadních primářů musí své posty obhájit ve výběrových řízeních a jeho kritici posléze neuspěli.

Antonín Karásek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Mezi primáři Uherskohradišťské nemocnice byli tito lékaři nejvýraznějšími osobnostmi, vedli velmi důležitá oddělení a zároveň patřili k těm, kteří kritizovali práci ředitele Antonína Karáska.

Teď všichni tři jako primáři končí - Stanislav Zemek už není primářem interny, Petr Kavalec už nešéfuje chirurgii a Irena Šnajdrová už nestojí v čele ARO. "Od 1. října místo nich jmenoval pan ředitel nové primáře," potvrdil mluvčí nemocnice Jan Karásek s tím, že dalších pět primářů ředitel v jejich funkcích potvrdil.

Je to náhoda, nebo skutečně zrovna tato trojice neměla už na vedení svých oddělení?

Odchod primářů je skandál, míní profesor Dufek

Profesor ortopedie Pavel Dufek je přesvědčený, že toto rozhodnutí nemocnici a pacienty poškozuje. "Odchod těchto tří primářů klíčových oddělení považuji za velký skandál. Jsou to vysoce kvalifikovaní lékaři s mimořádnými schopnostmi budovat kvalifikovaný tým," míní.

Dufek sice pracuje v Německu, ale Uherskohradišťskou nemocnici dobře zná. Z pozice šéflékaře a ředitele nemocnice Schön Klinik v Neustadtu s jejími lékaři spolupracuje, jeho otec tady zakládal ortopedii a on v době povodní daroval nemocnici vybavení za půl milionu marek.

"Řešení situace v nemocnici je absurdní, jsou odvoláni vedoucí lékaři, kteří upozornili na postup ředitele. Primáři jednali v zájmu svých lékařů a zdraví pacientů. Jak toto může veřejnost a politika mlčky sledovat, je nepochopitelné," prohlašuje Dufek.

Končící primářka: Jen jsme se zastali našich lékařů

I mezi zaměstnanci nemocnice přinesl konec tří primářů překvapení a kritiku, nikdo z nich ale nechce veřejně mluvit. K Dufkovi se tak přidal Petr Vysloužil, dnes už bývalý zaměstnanec nemocnice, který v ní ještě letos vedl lékařské odbory.

"Jediná věc, která mi přichází na mysl s koncem primářů, je to, že byli iniciátory podpisové akce za odvolání ředitele Karáska. Ředitel dal tímto jasně najevo, že všichni jeho kritici budou nemilosrdně perzekvováni a likvidováni," tvrdí Vysloužil.

Ze tří primářů promluvila Irena Šnajdrová, která nepochybuje, že výběrové řízení nebylo spravedlivé. "Nic jsme neudělali špatně, jen jsme se v minulosti zastali našich lékařů," řekla.

Komise vybrala ty nejlepší, odmítá kritiku ředitel

Po právní stránce ovšem nelze proti výměně tří primářů nic namítnout. Vedení Zlínského kraje totiž letos uložilo představenstvům nemocnic průběžně vypisovat výběrová řízení na všechna místa primářů ve čtyřech nemocnicích, která pod kraj spadají - včetně Uherskohradišťské nemocnice.

Radní pro zdravotnictví Hana Příleská, která seděla ve výběrové komisi, navíc změnu na postech zmiňovaných primářů hájí.

"Samozřejmě, jestliže tito tři primáři byli kritici ředitele, nabízí se odpověď, že udělal všechno pro jejich odchod. To se ale nedomnívám," reaguje Příleská. "Komise vybrala ty nejlepší," přidává se ředitel Karásek.

Ten může počítat i s podporou dozorčí rady nemocnice, byť její předseda Ladislav Kryštof o odcházejících primářích říká: "Byli velmi výkonní a kvalitní. Nové zatím neznám. Podle názoru některých členů komise ale noví primáři budou lepší," uvedl.

Podle informací MF DNES dva noví primáři přicházejí "zvenčí", jeden z ostravské nemocnice, druhý ze Slovenska. Třetí primariát povede lékařka, která v Hradišti pracuje na ARO.

O situaci v nemocnici bude jednat její dozorčí rada v pátek. Nic nového a překvapivého však nelze očekávat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz