Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman v boji o Hrad dohání Fischera. Posílili i Franz a Fischerová

  12:56aktualizováno  12:56
V průzkumu agentury Median se v popředí prezidentských kandidátů udržují Jan Fischer a Miloš Zeman, který stáhl mezeru mezi nimi na dosavadní minimum. Mírně posílili Vladimír Franz a Táňa Fischerová. Průzkum nabízí první čísla po uzavření kandidatur 6. listopadu, data pro něj nicméně Median sbíral ještě před tímto termínem.

Jan Fischer je podle průzkumu agentury Median v současnosti kandidátem přijatelným pro nejširší skupinu voličů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Fischera by podle průzkumu v prvním kole volilo 32,5 % dotázaných a Zemana 24, 5 % respondentů. Na třetím místě se umístil Karel Schwarzenberg se 7,5 %.

Podpora Miloše Zemana od minulého výzkumu mírně vzrostla. Rozdíl v podpoře byl v říjnu jen osm procent proti čtrnácti v září. "Lze to - zatím jen v omezené míře - přičítat oznámení KSČM, že nenominuje Vladimíra Remka ani jiného kandidáta, které přišlo až v posledním týdnu sběru dat," komentoval to sociolog Daniel Prokop ze společnosti Median.

Diskuse šesti kandidátů

Přímý přenos můžete od 18:00 sledovat na iDNES.cz

Sblížení může podle něho být částečně způsobeno i oscilací v rámci statistické odchylky. "Ta na úrovni Jana Fischera dosahuje cca +/- 3,5 % a na úrovni Zemana cca +/-3 %. Zřejmě je v něm obsaženo i skutečné sblížení jejich podpory, které může být dáno mimo jiné tím, že Fischera více oslabuje vzestup alternativních nestranických kandidátů - Vladimíra Franze či Táni Fischerové," dodal pro iDNES.cz  Prokop.

Posílení podpory Táni Fischerové a Vladimíra Franze lze vysvětlit mimo jiné medializací jejich úspěšného sběru podpisů a zvýšením pravděpodobnosti jejich kandidatury během října.

Dotazovaní v průzkumu mohli vybírat i Kláru Samkovou, Karla Randáka, Vladimíra Remka, Tomáše Vandase, Ladislava Jakla, Petra Cibulku či Jiřího Karase, kteří nakonec sítem podmínek pro kandidaturu neprošli. Tito uchazeči si ve volebním modelu připsali dohromady podporu sedmi procent dotázaných.

V otázce přijatelnosti vedou Fischer, Zeman a Dlouhý

Metodika výběru

Agentura vybírala vzorek respondentů takzvaným "stratifikovaným náhodným adresným výběrem".

Při této metodě výzkumníci náhodně zvolí určité adresy, přičemž dbají na zastoupení lidí podle struktury krajů a velikosti obcí. Tím se výběr liší od tzv. kvótních výzkumů, kdy má tazatel jen předepsáno, kolik lidí z jaké sociální skupiny (podle věku, pohlaví atd.) má sehnat. Kvótní výzkumy jsou snadnější na realizaci a v politických průzkumech v ČR běžnější.

"Naše metodika výrazněji omezuje vliv tazatele na výběr respondenta a můžeme lépe sledovat, kolik lidí nám odpovídá a kolik se odmítá zúčastnit, což výsledky také může ovlivňovat," říká Prokop.

Jan Fischer je v současnosti kandidátem přijatelným pro nejširší skupinu voličů. "Mezi tři nejpřijatelnější ho zařadila více než polovina pravděpodobných voličů," vypočetl Prokop. Na druhém místě v tomto ukazateli, důležitém pro druhé kolo volby, skončil Miloš Zeman.

V otázce širší přijatelnosti je dlouhodobě poměrně úspěšný i Vladimír Dlouhý, kterého stejně jako v září mezi tři nejpřijatelnější kandidáty vybralo 14 % pravděpodobných voličů.

V nabídce kandidátů v říjnovém průzkumu však ještě chyběl Tomio Okamura, který svou kandidaturu podmiňoval výsledkem senátních voleb. "Rozhodl se až v druhé polovině října a v době před začátkem výzkumu nevyvíjel veřejně aktivitu směřující ke splnění kvalifikačních podmínek," vysvětlil Prokop.

Z průzkumu vyplynulo, že k volebním urnám by přišlo 69,5 % respondentů. Volba hlavy státu by tak mohla přilákat více lidí než poslední volby do Sněmovny.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...Najdete na iDNES.cz