Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připravujeme online reportáž

Migrační krize v Evropě

17:57
Česko
Dvoudenní setkání zástupců státní správy s českými ambasadory označil Sobotka za unikátní poradu. Informace z jednání využije ve středu a ve čtvrtek na migračním summitu EU-Afrika na Maltě. „Není ale důvod, abychom měnili svůj přístup k této krizi. Od začátku klademe důraz na ochranu vnější hranice EU a na tom jsme se shodli i dnes,“ uvedl premiér.
17:56
Česko
Podle premiéra Bohuslava Sobotky by ambasády měly realisticky informovat o poměrech, které jsou v Evropě. „My se setkáváme s tím, že lidé, kteří obchodují s migrací, poskytují lidem v uprchlických táborech zkreslené informace o skutečných poměrech, tak jak v Evropě jsou. To znamená, nadsazuje se sociální zabezpečení, nadsazuje se řešení bydlení, řešení zaměstnání, vytvářejí se iluze, které potom jsou vystřídány deziluzí,“ řekl premiér. Kampaň by podle něj měla být celoevropská. „Je potřeba také vrátit lidem z těchto zemí perspektivu, aby ji nehledali jinde,“ uvedl Sobotka.
17:40
Česko
V zemích, odkud do Evropy míří nejvíce migrantů, je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka potřeba organizovat informační kampaň, aby počet uprchlíků dále tolik nerostl. Zaorálek to uvedl v Praze po jednání s 22 českými velvyslanci ze zdrojových, tranzitních i cílových zemí současné migrační vlny. Ze schůzky vyplynulo, že v zemích, odkud migranti pocházejí a přes které putují, se šíří zpráva, že Evropa může přijmout až tři miliony uprchlíků.
15:34
Řecko
  • Afghánská uprchlice čeká společně s dalšími běženci v centru Athén na další...

    Afghánská uprchlice čeká společně s dalšími běženci v centru Athén na další příležitost dostat se dále na sever. Starší Řek na lavičce si mezitím čte noviny. (10. listopadu 2015) / Autor: AP

14:38
Slovinsko
Slovinský premiér Miro Cerar v úterý řekl, že Slovinsko postaví "dočasné technické překážky" na hranice s Chorvatskem, aby tak zkorigovalo příliv dalších migrantů. Hranice však nebudou uzavřeny úplně.
13:10
Slovensko
Slovensko plánuje v připravované žalobě proti rozhodnutí o rozmístění uprchlíků v EU na základě povinných kvót zpochybnit pravomoc členských států unie přijmout takové rozhodnutí na základě většinového hlasování. Vyplývá to z dnešního prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica. "Máme pochybnosti, zda většinové rozhodnutí bylo vůbec možné o tomto tématu. Budeme zpochybňovat právo ministrů vnitra rozhodnout o přerozdělení konkrétních lidí na území konkrétního státu," řekl Fico v rámci přednášky studentům bratislavské Panevropské vysoké školy.
12:34
Česko
Česko je připraveno nést svůj díl odpovědnosti za řešení uprchlické krize v Evropské unii. Očekává však, že své závazky splní i ostatní členské země, posílí se ochrana vnějších hranic osmadvacítky a začnou fungovat registrační centra v Řecku a v Itálii. Řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček, který na Berlínském fóru o zahraniční politice diskutoval o problematice s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem a s Jeanem Asselbornem, šéfem diplomacie Lucemburska, které nyní EU předsedá. Hamáček zopakoval, že Česko mělo jiný názor než většina zemí EU v otázce rozdělení 120 tisíc běženců mezi členské státy, které nakonec schválili unijní ministři vnitra. Praha však podle něj bude většinové rozhodnutí ministrů respektovat.
12:01
Nové potyčky vypukly v noci na úterý v blízkosti severofrancouzského přístavního města Calais mezi policií a asi 250 uprchlíky, kteří se pokoušeli ukrýt v nákladních vozidlech jedoucích do Británie (více zde).
11:20
Velká Británie
Britský premiér David Cameron v úterý vyzval k omezení volného pohybu osob uvnitř Evropské unie a k omezení sociálních dávek pro občany EU přicházející do Británie. Podle něj je zapotřebí omezit nejen příliv migrantů do Evropské unie, ale i pohyb osob uvnitř bloku (více zde).
10:06
Twitter
Podle dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky připlulo v tomto roce do Evropy 788 tisíc migrantů a 3440 plavbu přes Středozemní moře nepřežilo. Celkově byli uprchlíci z 65 procent muži, 14 procent ženy a zbylých 20 procent tvořily děti.
10.listopadu 2015 v 09:58, příspěvek archivován: 10.listopadu 2015 v 10:04

Arrivals by sea in 2015: 788,007 #Refugees Dead / missing in 2015: 3,440 people 65% Men 14% Women 20% Children https://t.co/7W78S8rRUy

09:28
  • Migranti připlouvající do Turecka (9. listopad 2015)

    Migranti připlouvající do Turecka (9. listopad 2015) / Autor: AP

08:37
Řecko
Měsíční počty uprchlíků, kteří připluli do Řecka přes Středozemní moře. Nejvyšší číslo je za říjen, celkově za tento rok připlulo do Řecka již 643 tisíc lidí.
09.listopadu 2015 v 17:24, příspěvek archivován: 10.listopadu 2015 v 08:35

Monthly sea arrivals to Greece via the Mediterranean have reached - 643k in 2015 https://t.co/pXndy0aw9T pic.twitter.com/2WPpm2fyFv

07:37
Německo
Evropská budoucnost záleží na velikosti podpory Německa ve vypořádávání se s uprchlickou krizí. Ostatní státy by měly projevit více solidarity a přijmout tuto historickou výzvu v podobě jejího řešení, řekl to v pondělí předseda Evropské rady Donald Tusk. Více solidarity opakovaně žádala od evropských států také německá kancléřka Angela Merkelová.
09.listopadu 2015 v 20:11, příspěvek archivován: 10.listopadu 2015 v 07:35

Europe should show solidarity to Germany. And Germany must believe that it is co-responsible for whole political community of Europeans.

06:34
Maďarsko
Maďarsko posílá do Slovinska 50 policistů, kteří budou Lublani pomáhat zvládnout příliv migrantů do této balkánské země. Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér v pondělí při ceremonii u příležitosti jejich odjezdu prohlásil, že ochranou slovinské hranice policisté chrání i Maďarsko a Evropu
06:10
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, i dnes pokračujeme v online reportáži z migrační krize v Evropě.
22:59
  • Uprchlický tábor u chorvatského města Slavonski Brod (9. listopadu 2015).

    Uprchlický tábor u chorvatského města Slavonski Brod (9. listopadu 2015). / Autor: Dan MaternaMAFRA

22:06
Afghánistán
Národnostní složení běženců, kteří využívají takzvanou severní trasu přes norsko-ruskou hranici, se výrazně změnilo. Dříve cestu podnikali takřka výhradně Syřané, nově je nahradili Afghánci. Nyní se snaží do Norska dostat zejména mladí muži, zatímco Syřané přecházeli hranice společně s celou rodinou, informuje agentura TASS. Severní trasa je údajně bezpečnější a levnější alternativou nebezpečné přeplavby Středozemního moře. Jediným problémem přechodu rusko-norského pomezí je fakt, že Rusové přes hranice nepouštějí pěší. Hranici, ke které přijedou taxíkem, proto přejíždějí migranti na kolech.
21:26
  • Švýcarská prezidentka Simonetta Sommaruga, lucemburský ministr zahraničí Jean...

    Švýcarská prezidentka Simonetta Sommaruga, lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn a německý ministr vnitra Thomas de Maiziére během jednání o migrační krizi v Bruselu (9. listopadu 2015). / Autor: Reuters

20:45
Evropská unie
"V zemích na hranici EU je třeba, aby se hotspoty rozjely naplno," zdůraznil dnes Asselborn. Závěry dnešní ministerské schůzky Řecko a Itálii vyzývají k zesílení práce na jejich vzniku tak, aby byly funkční do konce tohoto měsíce. Například podle českého ministra vnitra Milana Chovance je ale podobný požadavek nerealistický. Na dnešní ministerské schůzce na nefunkčnost středisek upozornila řada členských zemí, včetně ministrů z České republiky a Slovenska.
20:42
Evropská unie
V současnosti není od Řecka možné čekat, že dokáže registrovat až 10 tisíc migrantů, kteří se nyní každý den na jeho území dostávají, upozornil ministr Lucemburska pro zahraničí a migraci Jean Asselborn. "Měla by existovat střediska v dalších zemích, kde se budou zabývat braním otisků prstů, registrací a kde vyslechnou jejich příběhy, aby bylo jasné, zda splňují podmínky," vysvětlil Asselborn. Hotspoty by tak mohly být zřízeny i v nečlenských státech EU na balkánské migrační trase.