Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připravujeme online reportáž

Migrační krize v Evropě

17:28
Maďarsko
Evropa nečelí uprchlické krizi, ale masové migraci, řekl ve čtvrtek maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v Praze na konferenci o budoucnosti EU. Na akci Prague European Summit (PES) desítky delegátů z unijních institucí a členských zemí EU diskutují o budoucím směřování unie na pozadí migrační krize. Na programu dvoudenní konference bude i situace na Ukrajině, boj proti Islámskému státu (IS) či rozšiřování EU o země západního Balkánu. "Snaha o politickou korektnost a pokrytectví nám brání si přiznat, že toto není uprchlická krize, ale masová migrace," prohlásil šéf maďarské diplomacie. A dodal, že na jih od Evropy - na Blízkém východě a na severu Afriky - je nyní 45 milionů lidí, kteří by se potenciálně mohli kvůli konfliktům či politické situaci přesouvat do Evropy.
16:56
Evropská unie
Vedoucí představitelé EU ve čtvrtek na neformálním summitu ve Vallettě jednají o migrační krizi. Evropští lídři by například měli hodnotit dosavadní přijatá opatření, které mají migrační vlnu zmírnit. Předsedové Evropské komise a unijních summitů Jean-Claude Juncker a Donald Tusk v pozvánce vyzvali státy k rychlejší reakci na tuto krizi. Neformální vrcholná schůzka navazuje na summit o migrační krizi mezi EU a africkými státy. Na jednání by se měly probírat například počty uprchlíků, které jednotlivé členské země přijaly. Zatím totiž vázne evropský plán přerozdělování migrantů, kteří jsou nyní v Řecku a v Itálii, do dalších unijních států.
16:07
Slovensko
Slovenský premiér taktéž okomentoval postoj Německa, které oznámilo, že znovu začne vracet běžence do zemí, kde vstoupili do EU. "Když se Německo začne chovat, jak avizuje, tak budeme mít v Evropě jeden jediný hotspot. Ten hotspot se bude jmenovat Řecko a Řekové si za to mohou sami," řekl Fico. Navazující jednání Evropské rady se podle Fica bude zabývat hlavně dialogem mezi EU a Tureckem, kde jsou nyní dva miliony uprchlíků z válkou zmítané Sýrie. Běženci tudy prchají do Evropy a státy V4 podle Fica budou požadovat zpřísnění kontrol na hranicích. Očekává i kritiku Řecka, protože podle něj nedodržuje na hranicích podmínky, které se od něj očekávají.
15:20
Slovensko
Zajištění finanční pomoci pro africké státy je cestou, jak zadržet migrační vlnu. Za nejdůležitější krok právě skončeného summitu EU a afrických zemí proto slovenský premiér Robert Fico považuje založení fondu, z kterého v první fázi půjde na pomoc 1,8 miliardy eur (48,7 miliardy Kč). Fico to ve čtvrtek řekl novinářům před jednáním lídrů EU, které na maltský summit navazuje. Fico ocenil, že se summit uskutečnil. Africké státy podle něj mohou být velmi nápomocné při řešení migrační krize. "Myslím si, že je relevantní zaangažovat i africké státy," řekl Fico.
14:41
Švédsko
  • Švédská policie shromažďuje migranty, kteří přicestovali vlakem přes most z...

    Švédská policie shromažďuje migranty, kteří přicestovali vlakem přes most z Dánska. Švédsko od čtvrtečního poledne zavedlo dočasné kontroly na svých jižních hranicích v reakci na mohutný příliv uprchlíků do země. / Autor: AP

14:15
Srbsko
Po uzavření základny českých dobrovolníků na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska působí Češi v nedalekém srbském městě Šid. Po dohodě s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a srbským komisariátem bude v Šidu, kde migranti přestupují na vlak do chorvatského města Slavonski Brod, pomáhat dvacetičlenný tým. První posádka je už na místě. Další dobrovolníci jsou i v jihosrbském Preševu, kde je podle nich situace kritická.
13:41
Evropská unie
Za závod s časem označil dnes šéf summitů evropské osmadvacítky Donald Tusk snahu o zachování schengenského prostoru volného pohybu. Na tiskové konferenci po dvoudenním setkání lídrů evropských a afrických zemí k migraci Tusk prohlásil, že základní podmínkou je obnova efektivní kontroly vnější hranice "Schengenu", bez které podle něj schengenská pravidla nepřežijí. "Nynější vývoj v Německu, Švédsku a Slovinsku a v dalších zemí ukazuje naprosto jasně, jak velkému tlaku členské země čelí," prohlásil Tusk, kterého dnes ve Vallettě čeká ještě řízení neformálního jednání prezidentů a premiérů zemí EU právě k migrační problematice.
13:39
Německo
Německá opozice žádá zrušení právních překážek, které brání běžencům získat v Německu práci. Pokud vláda pravidla pro zaměstnávání uprchlíků nezmění, nemůže se podle Zelených a Levice podařit jejich integrace do německé společnosti. Němečtí zaměstnavatelé však upozorňují, že mnoho běženců nemá pro práci v zemi dostatečnou kvalifikaci. "Většina uprchlíků má vysokou motivaci najít si práci. Nechtějí zůstat závislí na našem sociálním systému," řekla poslankyně za Zelené Luise Amtsbergová.
11:57
Česko
Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku pokračují v hladovce, kterou zahájili v úterý. Situace v zařízení je však podle policie oproti posledním dvou dnům znatelně klidnější. Asi čtyři desítky uprchlíků hladovkou protestují proti svému zadržování. Ve většině případů má jít o Íránce. "Uvědomujeme si, že české zákony umožňují naše dlouhodobé věznění, a akceptujeme to. Svou hladovkou však chceme přispět k tomu, abychom byli mírovou cestou propuštěni, přestože nevíme, jakým způsobem je to možné. Pokračujeme v hladovění," uvádějí v prohlášení Razad Fazal a Yasin Beelhaadj.
11:41
Twitter
12.listopadu 2015 v 10:51, příspěvek archivován: 12.listopadu 2015 v 11:40

Aktualni situace #migrace v Evrope - kdo, kolik a kudy. pic.twitter.com/vrpY7NPlpz

11:09
Evropská unie
Mezi Evropou a Afrikou panují rozdílné názory na návratovou politiku, které se řada afrických států brání. Českým novinářům to před pokračováním summitu Evropské unie a některých afrických zemí o migrační krizi ve Valletě řekl premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj jde o citlivé téma, které se musí postupně vyřešit. Je k tomu třeba, aby byly uzavřeny smlouvy s některými státy o vracení běženců. Africké země také musí vytvořit administrativní kapacity, aby mohly běžence přijímat. Podle českého premiéra se řada afrických států brání návratové politice například kvůli tomu, že uprchlíci posílají rodinám peníze do země, odkud pocházejí. Pokud se nevyřeší readmisní smlouvy, které zakotvují podmínky vracení uprchlíků a návratovou politiku, tak podle Sobotky nebude možné migrační problém řešit. "Evropské státy trvají na tom, aby africké státy posílily administrativní kapacity, aby byly schopny přijímat lidi, kteří byli vyhoštěni nebo nedostanou azyl," řekl Sobotka.
10:00
Německo
"Imigrace je setkání naší společnosti s globalizací," prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Situaci podle něj musí EU řešit společně. "Jinak to pro nás všechny může špatně dopadnout. Německo samo o sobě problém nevyřeší, a to ani kontrolami na svých hranicích," řekl ministr. Podle něj hrozí eskalace uprchlické krize, která může EU zasáhnout jako lavina. "Laviny se uvolňují, když nepozorný lyžař vyjede na kopec a pohne jen kouskem sněhu. A my nevíme, jestli už lavina dorazila do údolí, nebo je teprve v horní třetině kopce," dodal Schäuble. Ministerstvo vnitra mezitím přiznalo, že nemá informace o počtu běženců v registračních centrech a neví ani, kolik uprchlíků bylo z těchto center rozděleno mezi jednotlivé obce. Vyjádření ministerstva vyvolalo ostrou kritiku opozice. "Jak se může provádět přiměřená uprchlická politika, když se nedaří získat ani statistické údaje?" reagovala poslankyně za Zelené Renate Künastová. Předseda Zelených Cem Özdemir prohlásil, že kancléřka Angela Merkelová ztratila kontrolu nad děním v uprchlické krizi, stejně jako nad děním ve vlastní konzervativní unii CDU/CSU. Znovu kritizoval rozhodnutí ministra vnitra za CDU Thomase de Maiziéra vrátit se k dublinskému systému a začít posílat syrské běžence do těch zemí, kde poprvé vstoupili na území EU.
09:08
Twitter
12.listopadu 2015 v 09:07, příspěvek archivován: 12.listopadu 2015 v 09:07

V4 společně navýší příspěvek do fondu pro Afriku o 400 tisíc eur a poskytne navíc 300 lidí do FRONTEX a EASO

08:22
Irák
  • Kouř stoupá z místa zásahu spojeneckých náletů ve městě Sindžár. Letecké útoky...

    Kouř stoupá z místa zásahu spojeneckých náletů ve městě Sindžár. Letecké útoky mají podpořit pozemní ofenzivu iráckých Kurdů, kteří se snaží město dobýt. / Autor: Ari Jalal Reuters

07:36
Turecko
Turecká policie zadržela v Istanbulu jedenáct lidí, podezřelých ze spolupráce s teroristickým hnutím Islámský stát. V turecké Antalyi přitom již za tři dny začne dvoudenní mezinárodní summit představitelů zemí G20.
07:26
Twitter
Rozhořčený dav včera přinesl rakve sedmi lidí, popravených islamistickými militanty, před prezidentský palác v Kábulu. Afghánská vláda podle protestujících občanů selhává při obraně civilistů před radikály z hnutí Islámský stát. Příslušníci bezpečnostních sil se snažili rozehnat dav střelbou do vzduchu. Odražené projektily a prchající demonstranti přitom způsobili zranění sedmi lidem.
12.listopadu 2015 v 03:48, příspěvek archivován: 12.listopadu 2015 v 07:18

Protesters storm Afghan presidential palace carrying coffins of civilians beheaded by #ISIS: https://t.co/t7vHCkJ2oy pic.twitter.com/UMyWEodSio

06:50
Irák
Jednotky iráckých Kurdů zahájily operaci, jejímž cílem je dobytí města Sindžár, které ovládá Islámský stát. Kurdy ze vzduchu svými nálety na pozice islamistů podpořila i koalice vedená USA. (Celý článek čtěte zde.)
06:16
Německo
S rostoucím počtem přicházejících migrantů klesá ochota obyvatel Německa jim pomáhat. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění ústavu YouGov, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura DPA. Na otázku, co by udělali, aby podpořili uprchlíky v Německu, odpovědělo v listopadu 38 procent dotázaných "nic", což je o šest procentních bodů více než před dvěma měsíci. Počet lidí, kteří již běžencům nějakým způsobem pomohli, se podle ankety od počátku září do počátku listopadu sice mírně zvýšil z 18 na 21 procent, do budoucna má ale v plánu uprchlíkům pomáhat již jen 17 procent Němců. Ještě před dvěma měsíci se přitom chystalo nějakým způsobem příchozí podporovat 23 procent oslovených. Vůbec pomáhat se naopak nechystá 62 procent lidí, což je o tři procentní body více než při zářijovém průzkumu. Výrazně méně lidí si také dokáže představit, že by uprchlíkům pomohli peněžitým darem (13 procent místo zářijových 18). Mezi lidmi, kteří pro běžence zatím nic neudělali, si také stále více lidí myslí, že stát už migranty podporuje dostatečně (31 procent místo zářijových 27). Z dotázaných, kteří nějak uprchlíkům již pomohli, darovala valná většina oblečení či hračky. Další se nabídli jako doprovod při vyřizování dokumentů na úřadech nebo ve školách.
06:11
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, redakce iDNES.cz pro vás i nadále sleduje migrační krizi v Evropě. Online reportáž z předchozích dnů najdete zde.
22:57
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online reportáž z migrační krize pro dnešek končí. Pokračovat budeme opět zítra.