Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přilepšit rodičům penězi se Čechům nechce, raději pomohou slovy a činy

  3:41aktualizováno  3:41
Přispívat rodičům penězi, jak navrhuje vláda v rámci důchodové reformy, není v Česku příliš oblíbený způsob pomoci. Z řady výzkumů vyplývá, že lidé častěji vypomůžou tak, že obstarají větší domácí práce, těžký nákup nebo si s rodiči popovídají o jejich problémech.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

S běžnými výdaji pomáhá rodičům méně než pětina Čechů, uvádí průzkum Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Lucie Vidovićová z Institutu pro výzkum reprodukce a integrace společnosti Masarykovy univerzity zmiňuje jiný průzkum, kde se k finanční pomoci hlásí zhruba 40 procent lidí, polovina z nich to však činí výjimečně.

Podle Kamily Svobodové z VÚPSV ovšem tato čísla neznamenají, že by lidé seniorům nechtěli pomáhat. Jen prý upřednostňují emocionální a fyzickou pomoc. "Zkoumali jsme typy podpory a nejčastěji spolu probírají věci, radí se, pomáhají s chodem domácnosti, s nákupy nebo doprovodí k lékaři," popisuje.

"Tato forma podpory se sice běžně v korunách nesleduje, ale pro stát znamená výraznou úsporu, na službách, které by jinak opuštěným či bezdětným seniorům musel poskytovat," doplňuje Vidovićová.

V obecné rovině přitom lidé s finančním podporováním svých stárnoucích rodičů souhlasí. "V jednom výzkumu jsme měli otázku, zda by děti měly poskytovat finanční pomoc rodičům, kteří se dostanou do finančních potíží. Téměř tři pětiny respondentů odpověděly ano," říká Svobodová.

Vláda navrhla, aby lidé v produktivním věku měli možnost převést jedno procento ze svých odvodů rodičům na důchod.

Reakce veřejnosti je vlažná. Podle průzkumu agentury Millward Brown pro Lidové noviny nechce rodičům přispívat na penzi 64 procent lidí. Určitě pro je 7 procent, dalších 21 procent se k tomu přiklání. Ministři si slabou odezvu vysvětlovali tím, že lidé důchodovou reformu nepochopili. Přiznávají však, že ji málo vysvětlili.

Peníze spíše posílají senioři "mladým"

Zatím je častější, že jsou to naopak důchodci, kdo svým dětem a vnoučatům přispívá. "V Česku je to do jisté míry tradičnější představa, ale například na jihu Evropy jsou očekávání přesně opačná. Děti tam podporují rodiče, i když to třeba nijak nutně nepotřebují," líčí Vidovićová.

Ve zmíněném průzkumu VÚPSV necelá třetina dotázaných nad 60 let uvedla, že dětem pomáhá s rodinnou kasou. "Z tohoto výzkumu, kterého se zúčastnilo přes tisíc respondentů, vyplynulo, že pokud v rodině dochází k finanční podpoře, tak směřuje častěji od rodičů k dětem," říká Svobodová.

V průzkumu, z kterého cituje Vidovićová, se k více či méně časté finanční výpomoci svým dětem přihlásilo 56 % dotázaných seniorů. Podle ní je pro ně velice důležitý pocit zachování autonomie, samostatnosti a užitečnosti. "Finanční výpomoc může být jedna z forem, jak to vyjádřit," tvrdí Vidovićová. Další, a velmi častou, je pak pomoc při výchově vnoučat.

Jiná sonda VÚPSV zjistila, že lidé střední generace (od 45 do 60 let) posílají peníze podstatně více svým osamostatněným dětem než rodičům.

"Myslím, že mezigenerační solidarita a vazby v rodině jsou u nás i přes veškeré společenské změny a individualizaci poměrně silné," míní Svobodová. Z výzkumů podle ní stále vyplývá, že lidé jsou přesvědčení, že by se rodinní příslušníci měli podporovat napříč generacemi. "Proto bych v tom byla optimistická," dodává.

Skepsi nepropadá ani Vidovićová. "U nás jsme zvláštně citliví na mezigenerační otázku. Třeba nad problémy věkové diskriminace se dlouhodobě pozastavujeme nejvíce ze zemí EU. Nemyslím si ale, že by vztahy byly nutně horší než v zahraničí," myslí si odbornice.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...Najdete na iDNES.cz