Příklad Sýrie ukazuje, že lidské utrpení nemusí vyburcovat svět k akci

  18:48
Zatímco se Spojené státy a Rusko snaží dojednat konferenci, která může přivést k jednacímu stolu různé strany syrského konfliktu, potenciální západní účastníci by měli přinejmenším přemýšlet o širších důsledcích syrského konfliktu pro diktátory a demokracie po celém světě. Zde jsou dosavadní ponaučení:

Raketomet Asadových jednotek ve městě Kusajr (2. června 2013) | foto: Reuters

Zlosyni pomáhají svým přátelům. Rusové a Íránci jsou ochotni udělat vše, co je potřeba, aby udrželi prezidenta Bašára Asada u moci. Hizballáh zásobovaný Íránem se nyní otevřeně přesunul na bojiště, kde podporuje Asadův režim. Rusko a Írán dál dodávají syrské vládě těžké zbraně a další vojenskou pomoc včetně ruské dodávky moderních protilodních raket s pokročilými radarovými systémy. Tyto rakety pomohou Asadovi nalézt úkryt a odrážet všechny vetřelce v alavitském ministátečku, jenž bude zahrnovat i námořní základnu v Tartúsu, kterou mají v pronájmu Rusové.

Povstalci odpalují raketu na pozice Asadových jednotek ve městě Kusajr (2. června 2013)

Tělo povstalce, který padl v bojích o město Kusajr (2. června 2013)

Diplomacie bez důvěryhodné hrozby síly je prázdným tlacháním. „Hovořte jemně a noste velkou hůl,“ radil Theodore Roosevelt. Prezident Barack Obama si správně přeje hrát vedoucí úlohu v globálních záležitostech spíše prostřednictvím civilní než vojenské síly; chápe, že vojenská řešení zahraničně-politických problémů jsou nesmírně drahá a často i kontraproduktivní, pokud jde o dlouhodobé prosazování americké bezpečnosti a prosperity.

Zdá se však, že Obamova strategie v Sýrii zní spíše „hovořte hlasitě a odhoďte hůl“. Obama dává znovu a znovu jasně najevo (stejně jako generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen), že nemá zájem zasáhnout v Sýrii vojensky. A americká reakce na nejnovější ruskou zásilku raket? Ministr zahraničí John Kerry prohlásil: „Myslím, že jsme dali jasně najevo, že bychom byli raději, kdyby Rusko pomoc neposkytovalo.“

USA odhodily jeden ze svých nejvýznamnějších zahraničně-politických nástrojů a vytvořily pro syrskou vládu a její stoupence pobídku, aby pokračovali v boji tak dlouho, až si vytvoří nejvýhodnější možnou pozici pro vyjednání dohody – tedy pokud vůbec nějakou motivaci k vyjednávání mají. 

Asadovy stíhačky v hangáru nedaleko města Kusajr (2. června 2013)

Jste-li diktátorem, který čelí trvalým politickým protestům, buďte co nejbrutálnější a vyprovokujte sektářské zabíjení. Součástí syrské agonie je sebenaplňující se povaha konfliktu. Od března do prosince 2011 pochodovaly každý pátek ulicemi statisíce Syřanů a usilovaly o stejnou politickou liberalizaci, o jakou v rámci toho, co se optimisticky nazývalo „arabským jarem“, usilovali Tunisané, Egypťané, Jemenci, Bahrajňané, Jordánci a obyvatelé dalších států napříč Blízkým východem a severní Afrikou. Přestože nebyli ozbrojení, pořádková policie a vládní odstřelovači po nich v ulicích stříleli tak dlouho, až nakonec demonstranti začali v zájmu sebeobrany vytvářet malé místní milice – milice, z nichž postupně vyrostlo volné uskupení sil, známé dnes jako Svobodná syrská armáda.

Asad celou tuto dobu označoval násilí za produkt teroristů a sunnitských extremistů usilujících o nadvládu nad menšinovými alavity, drúzy, Kurdy, křesťany a dalšími skupinami. Horlivě pracoval na tom, aby rozdmýchal plameny sektářské občanské války, což se mu podařilo do té míry, že je dnes hlavním důvodem proti intervenci s cílem zastavit zabíjení skutečnost, že v prostředí sektářského násilí nelze tuto intervenci účinně provést.

Dělo syrských povstalců nasazené v bojích o město Kusajr (20. května 2013)

Regionální organizace stále nejsou schopné řešit regionální problémy bez vedení velkých mocností. Turecko vyhrožuje a volá po vojenské akci už 18 měsíců, avšak američtí činitelé tvrdí, že Turci nejsou ve skutečnosti připraveni udělat nic jiného než poskytnout podporu uprchlíkům a opozičním bojovníkům. Katar a Saúdská Arábie také posílají zbraně syrským opozičním skupinám, avšak Liga arabských států a Rada pro spolupráci zemí v oblasti Perského zálivu jsou ochromené. Bez velké mocnosti, která bude ochotna podělit se o vedení a současně tlačit zezadu, se regionální organizace nedokážou ujmout vůdčí role ve vlastním sousedství.

Lidské utrpení nevyburcuje svět k akci, a to ani v mohutném a destabilizujícím měřítku. Během nedávného rozhovoru o Sýrii s několika dobře známými zahraničně-politickými experty naznačil jeden účastník, že současné hranice na Blízkém východě, které byly zakresleny v koloniálních dobách, nemohou přetrvat a musí se překreslit. Poukázala jsem na možnost blízkovýchodního vzplanutí srovnatelného s třicetiletou válkou v Evropě, která podle odhadů zabila v některých účastnických státech polovinu až tři čtvrtiny obyvatelstva. Jeden účastník rozpravy s tím vyjádřil souhlas, ale dodal, že tomu nemůžeme nijak zabránit, protože se zkrátka „nacházíme v takovém dějinném období“.

Kusajr. Oběť bojů mezi povstalci a jednotkami Bašára Asada (2. června 2013)

Navzdory všem zbožným proklamacím světa o tom, že „toto už nikdy“, kterážto mantra vzešla z dob holocaustu, není masové vraždění téměř nikdy podnětem k zahraniční intervenci. Je ohromující, když si představíme, že svět se v roce 1991 okamžitě mobilizoval, aby vytlačil Irák z Kuvajtu, avšak nyní více než dva roky otálí, zatímco desetitisíce Syřanů přišly o život a jejich země, kolébka civilizace, je pustošena.

„Humanitární“ intervence – tedy zásah motivovaný naším zájmem o osud jiných lidských bytostí – bývá často označována za odraz „morálních obav“. Kolik válek je však potřeba k tomu, abychom pochopili, že zabíjení vždy plodí další zabíjení? Lidé, kteří sledují masakrování vlastních dětí a rodičů, znásilňování svých manželek, dcer a sester nebo bohapusté ničení svých domovů a živobytí, nezapomínají. Nosí v srdcích pomstu, přenášejí ji z generace na generaci tak dlouho, dokud není vykonána alespoň nějaká spravedlnost, a ukájejí svou nenávist v zamrzlých konfliktech, které blokují hospodářský růst, brání tvorbě společenského kapitálu a ochromují politické instituce.

Když žádná strana ve válce nemá důvod ukončit boj, nemůže mírová konference uspět. V Sýrii se morální, strategické i politické argumenty sbíhají a všechny hovoří ve prospěch rozhodného zásahu, aby se zastavilo zabíjení a aby se – pokud ne navždy, pak alespoň prozatím – vytvořil prostor pro mír. Kdyby však měla být směrodatná ponaučení z předchozích dvou let, pak se kola násilí budou točit dál.

Anne-Marie Slaughter

Anne-Marie Slaughterová, bývalá ředitelka politického plánování na americkém ministerstvu zahraničí (2009-2011), je profesorkou politiky a mezinárodních záležitostí na Princetonské univerzitě.

Copyright: Project  Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Arizonští poslanci zrušili 160 let starý zákon, který zakazoval potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...