Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka | foto: Dan Materna, MAFRA

Přijmout uprchlíky, ale bez kvót, takový mandát dala vláda Sobotkovi

  • 519
Dokázat přijmout uprchlíky, na jejichž území se bojuje, jsou v ohrožení života a potřebují naši pomoc, takový dostal mandát od vlády premiér Bohuslav Sobotka. Řekl to v průběhu jednání vlády státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Do konce léta by mělo být podle něj jasnější, odkud přesně by Česko mohlo uprchlíky přijmout.

Již ráno, před jednáním vlády, uvedl Český rozhlas 1 - Radiožurnál, že Sobotka vyrazí na páteční a sobotní zasedání Evropské rady s návrhem, podle nějž Česko přijme stovky uprchlíků z táborů v Itálii a v Řecku a další běžence z táborů mimo Evropu. Potvrdil to i po jednání vlády.

„Česká republika vždycky přijímala uprchlíky, máme řadu let fungující národní program, který přijímá uprchlíky, máme na co navazovat a v čem pokračovat,“ prohlásil Prouza. Česká republika je schopna přijímat řádově stovky uprchlíků, uvedl státní tajemník. Přesné číslo podle něj stanoveno nebylo a ani na jednání Evropské rady nebude.

„Bude mluvit o tom, že Česká republika je schopna být solidární, sama a dobrovolně,“ řekl Prouza k tomu, s čím na jednání Evropské rady vystoupí premiér. „Bezpečnostní prověrka, je vždy prvním kritériem při rozhodování koho na české území přijmout,“ zdůraznil.

Do konce léta vláda podle státního tajemníka prověří, kolik uprchlíků může naše země přijmout. Další bodem mandátu pro předsedu vlády je „boj s mafiemi, které profitují z toho, že dovážejí do Evropy uprchlíky“.

„V minulosti jsme vždy přijímali uprchlíky na dobrovolné bázi na základě pravidel schengenské unie a na základě naší národní legislativy. Chceme, aby to tak zůstalo i do budoucna, aby to byla vláda, která rozhodne o tom, koho přijmeme, kdy přijmeme, aby to byla vláda, která bude schopna posoudit všechna bezpečnostní a sociální rizika. Aby tady nebyl nastavený automatický mechanismus, který by rozhodoval o nás fakticky bez nás na úrovni Evropské komise,“ řekl už ráno Radiožurnálu Sobotka.

Nechceme uzavírat hranice, řekl státní tajemník Prouza

Státy takzvané Visegrádské čtyřky - kromě Česka ještě Polsko, Slovensko a Maďarsko - představují hlavní skupinu oponentů kvót na příjem běženců. Maďarsko, v němž je běženců řádově víc než například v České republice, plánuje dokonce postavit plot na hranici se Srbskem a omezilo pravidla pro příjem běženců (více zde).

Česká vláda podle státního tajemníka Prouzy nepočítá s tím, že by se měly uzavírat hranice. „Chápu snahu Maďarska bránit se, zároveň to vnímám jako věc dočasnou. Nejsme v situaci, kdy bychom chtěli uzavírat hranice,“ zdůraznil Prouza.

Pokud by řešení, jež zvolilo Maďarsko, které nehodlá brát zpět na své území uprchlíky, kteří vstoupili do Schengenského prostoru přes Maďarsko, bylo trvalé, znamenalo by to, že se Schengen začne rozpadat. „Základním zájmem je Schengen udržet. Důležitá je efektivní ochrana vnější hranice,“ řekl Prouza..

Premiér Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že by Česko bylo ochotné finančně přispívat na záchytná zařízení pro běžence na severoafrickém pobřeží tak, jako přispívá na uprchlické tábory v Jordánsku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video