Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přijměte víc žáků, než je kapacita školy, vyzval Bém pražské ředitele

  11:25aktualizováno  11:25
Tři přihlášky místo jedné rovná se trojnásobný nárůst uchazečů. S takovými počty se deváťáci u přijímaček asi nesetkají, ale potýkají se s nimi ředitelé středních škol. Těm pražským se rozhodl pomoci primátor Pavel Bém. V dopise navrhuje, aby přijali více uchazečů, než dovoluje kapacita školy. Ministerstvu školství se Bémova výzva nezamlouvá.

Ilustrační foto | foto: Martin StolařMF DNES

Tři přihlášky v praxi znamenají, že se na školy hlásí až trojnásobný počet žáků. Dvě školy jsou tedy jen zálohou.

"Mám tu dvě třetiny virtuálních přihlášek a už teď vím, že budu mít problém třídy naplnit," řekl iDNES.cz ředitel pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně František Bártl.

BémůV dopis ředitelům pražských škol

Primátor Prahy vyzývá ředitele škol, aby přijali více žáků

Kolik přijatých studentů na školu opravdu chce, se ředitelé dozvědí podle "zápisové lístku", který žáci musí na škole odevzdat. Každý si ale může vzít lístek jednou zpátky a odevzdat ho jinam. Hrozí tedy, že školy budou muset vypisovat další a další kola přijímaček, aby dosáhly požadovaného počtu žáků.

S řešením svízelné situace přišel primátor Pavel Bém. Pražským ředitelům rozeslal dopisy, v nichž je vyzývá, aby zvážili možnost přijmout více uchazečů, než dovoluje kapacita jejich školy.

tři přihlášky místo jedné

Ještě v loňském roce si mohli deváťáci podat na střední školu jen jednu přihlášku, letos už celkem tři. Umožnila jim to novela školského zákona, pro kterou loni zvedla ruku většina poslanců i senátorů. - více o novele čtěte zde

Tím, že by školy nabídly místo více uchazečům, než mají povoleno,  zvýší pravděpodobnost, že zápisový lístek na jejich školu odevzdá víc žáků.

Magistrát zároveň spoléhá na to, že školy celkovou kapacitu nepřekročí, protože část přijatých dětí stejně nastoupí jinam, a poměry se tak vyrovnají.

"Teoreticky se to stát může. Pokud by k tomu došlo, potom bychom museli uvažovat o změně kapacity školy, ale my předpokládáme, že se to nestane," řekl iDNES.cz ředitel odboru školství na pražském magistrátu Pavel Drtina.

Školy nápad využijí, ministerstvu se to nezamlouvá

Primátorovo doporučení si některé z oslovených pražských škol vzaly za své. "Částečně doporučení využiji, bude ale záležet obor od oboru. Když se k nám žáci hlásí, tak jim chci dát možnost. Stejně ale vím, že třídy nenaplním a budu muset vypsat další kolo," uvedl Bártl.

Podobnou strategii zvolila i ředitelka pražské Obchodní akademie Dušní. "Přiznám se, že jsem dopis vzala v úvahu. Je tady v podstatě doporučení vyjít rodičům vstříc a přijmout víc uchazečů, než bychom normálně dělali," řekla ředitelka Jana Maierová s tím, že oproti loňsku přišlo letos na školu jednou tolik přihlášek.

Výzva primátora Béma se ale příliš nezamlouvá ministerstvu školství. "Doporučení primátora Béma ředitelům pražských středních škol, aby zvážili možnost vydávat rozhodnutí o přijetí většímu počtu uchazečů, než je kapacita školy, lze považovat přinejmenším za problematické," řekl iDNES.cz Ondřej Gabriel z tiskového oddělení.

Zvýhodnění pro nadané studenty

"Demokratičtější" přijímačky mají svá úskalí

Ministerstvo upozorňuje, že ředitel školy odpovídá za to, že všichni uchazeči, které škola přijme a kteří odevzdají zápisový lístek, budou ve škole vzděláváni.

"Máme za to, že je velice obtížné, skoro nemožné, zajistit v letošním roce, kdy se poprvé uplatňuje nový systém tří přihlášek a zápisových lístků, takový odhad nevrácených zápisových lístků, který by zajistil nepřekročení kapacity školy," tvrdí Gabriel.

A proč je vlastně stanoven maximální povolený počet dětí ve škole? "Kapacita školy souvisí s prostorovými, bezpečnostními, hygienickými a jinými podmínkami i na jejich základě vydaným rozhodnutím MŠMT o zařazení školy do školského rejstříku," vysvětlil Gabriel.

Chytří si vyberou, průměrní budou mít problémy

Bémovou výzvou se nehodlá řídit Gymnázium Arabská. V prvním kole přijme přesně tolik studentů, kolik jim magistrát schválil. "Do konce ledna jsme měli sdělit kritéria přijímacího řízení a já jsem sdělila, že při přijímacím řízení bude přijato 150 nejlepších uchazečů, a to je vyvěšeno na úřední desce i na webových stránkách, takže já v prvním kole vezmu 150 uchazečů," uvedla ředitelka gymnázia Zdeňka Hamhalterová.

Letos má Arabská na 150 míst celkem 508 přihlášek. Ve zvacím dopise k přijímačkám ředitelka doporučila všem uchazečům, kteří skončí pod čarou, aby si určitě podali odvolání. "Budu čekat a uvidím, kolik žáků se mi přihlásí, a podle toho se rozhodnu, jestli vyhlásím druhé kolo," řekla Hamhalterová.

Tři přihlášky ale nemusí podle ředitelky znamenat potíže jen pro školy. Problém s přijetím totiž můžou mít žáci, kteří nepatří k premiantům. "Problém je to pro žáky průměrné, ne pro ty chytré, ti si budou moct vybrat," míní ředitelka gymnázia.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZPRÁVY: Klíčníci vyzvedli korunovační klenoty. Češi je uvidí od úterý

České korunovační klenoty: svatováclavská koruna z doby Karla IV., které...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vydáme se na Pražský Hrad, kde klíčníci odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu,...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Najdete na iDNES.cz