Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přijímačky na vysokou: jak se dostat na práva

  0:01aktualizováno  0:01
Ročně se na právnické obory hlásí přes osm tisíc uchazečů, přijata bývá jen čtvrtina z nich. Právní obory se vyučují na 13 vysokých školách - vedle klasického práva můžete studovat i obory správní a veřejnosprávní, další obory jsou zaměřené na komerční právo - vyučují se na veřejných i soukromých školách.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soukromé vysoké školy nabízejí pouze bakalářské právní obory. Přinášíme vám informaci o přijímacím řízení na čtyřech univerzitách, kde se vyučuje klasické právo.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy, Praha

Zkoušky: Přijímací řízení je nahrazeno Národní srovnávací zkouškou (NSZ). Testy budou Obecné studijní předpoklady (OSP) a Základy společenských věd (ZSV). Poplatek je 599 korun fakultě, za každý test se platí 394 korun. Pokus můžete 6krát opakovat a započítává se nejlepší dosažený výsledek. Termíny a místa na www.scio. cz.

Znalosti: test OSP má 105 úloh. Ty jsou rozděleny do tří oddílů: verbální, analytické a kvantitativní myšlení. Na řešení úloh v každém z oddílů je 35 minut. Test ZSV má 60 úloh, obsah zkoušky ze ZSV v rozsahu středoškolského učiva na gymnáziu.

Hodnocení: Výsledky z testů budou přepočteny: Základy společenských věd koeficientem 0,75 a Obecné studijní předpoklady koeficientem 1,25. Body navíc za maturitu s vyznamenáním a za státní a mezinárodně uznávané zkoušky z jazyka. Přijmou 780 uchazečů.

Webové stránky: www.prf.cuni.cz   

Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Brno

Zkoušky: Přihláška na MU stojí 400 korun a lze ji podat jen elektronickou formou na tomto odkazu http://is.muni.cz/prihlaska/. Termíny pro přijímací testy v Brně: 9., 10., 11. května 2009 a v Bratislavě: 9. května 2009.

Povinnou součástí přijímacího řízení je Test studijních předpokladů. Hlásí-li se uchazeč na více oborů či fakult univerzity, bude dělat v daném roce test pouze jednou. Test se skládá ze 70 otázek, na které máte 90 minut. Z pěti nabízených možností je vždy jedna správná.

Znalosti: Verbální myšlení, symbolické myšlení, numerické myšlení, kritické myšlení, analytické myšlení a úsudky, prostorová představivost a kulturní přehled.

Doporučená literatura: Úplné znění všech loňských variant testu a klíče správných odpovědí najdete na adrese: http://www.muni.cz/ study/admission/tsp.

Webové stránky: www.muni.cz/law  

Právnická fakulta Západočeské univerzity, Plzeň

Zkoušky: Přijímací zkouška je pouze písemná a pro obory magisterské studium Právo nebo bakalářské studium Veřejná správa je shodná. Termín přijímací zkoušky: 11., Je toho dost Historie, analytické a kritické myšlení, verbální myšlení, úsudek, představivost a kulturní přehled. To vše musíte zvládat, když chcete jít na práva 12., 15. a 16. června 2009, poplatek za přijímací řízení je 500 korun.

Znalosti: Historie, logika, všeobecný přehled a psychologický test.

Hodnocení: Při hodnocení uchazeče nepřihlížejí ke středoškolskému prospěchu ani k výsledkům maturitní zkoušky. Rovněž nezvýhodňují jazykové znalosti uchazeče a jeho případnou kvalifikaci v oboru.

Doporučená literatura: Fakulta zkouší z nejvíce předmětů a uveřejnila pouze jeden starý přijímací test z roku 2000, který najdete na http://prijimacky.plzen.juristic.cz/.

Webové stránky: www.fpr.zcu.cz

Právnická fakulta Palackého univerzity, Olomouc

Zkoušky: Pro magisterský obor Právo je nově nahrazeno přijímací řízení Národní srovnávací zkouškou. Ostatní bakalářské obory mají přijímací řízení formu dvou písemných testů.

Přihlášky se podávají poštou do 28. února nebo elektronicky https://newportal. upol.cz/wps/portal/prihlaska.

Poplatek je na bakalářské obory 500 korun a pro magisterský obor Právo 300 korun. Termíny přijímacího řízení najdete na http:// www.upol.cz/fakulty/pf/prijimacirizeni/.

Znalosti: Test ze všeobecného rozhledu je složen ze 60 otázek se 4 variantami odpovědí, jedna je správná.

Co bude v praxi: Po studiu práva čekají studenty ještě tři roky praxe. Působí jako advokátní, notářský, exekutorský koncipienti nebo justiční (budoucí soudci) či právní (budoucí státní zástupci) čekatelé. Po tříleté praxi musí složit zkoušku, aby mohli vykonávat své povolání v daném oboru. Po magisterském studiu můžete složit rigorózní zkoušku a získat titul JUDr.

Webové stránky: www.upol.cz

Po dokončení bakalářského studia z právní oblasti najdete uplatnění v právní administrativě - sepisování smluv, vedení právních věcí podniku, v tvorbě vnitřních předpisů nebo zajištění záležitostí u obchodního rejstříku. Studium veřejné správy - uplatnění najdete na úřadech práce, v obecním zastupitelství, na živnostenských úřadech.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

Návrat československé delegace z Moskvy na konci srpna 1968 provázely obavy i očekávání. Podpis potupných Moskevských...

Poslanci odvracejí riziko čtvrtinové spoluúčasti za zdravotnické prostředky

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (16.2.2018).

Poslanci na poslední chvíli odvracejí riziko, že by si lidé od ledna příštího roku museli za zdravotnické prostředky...

ČSSD navrhuje do vlády Petříčka. Babiš kývl, Poche má jít zpět do Bruselu

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček (13. září 2018)

Novým ministrem zahraničí by se mohl stát dosavadní první náměstek na ministerstvu Tomáš Petříček. „Odeslal jsem dopis...Najdete na iDNES.cz