Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přijímačky na vysokou: jak se dostat na práva

  0:01aktualizováno  0:01
Ročně se na právnické obory hlásí přes osm tisíc uchazečů, přijata bývá jen čtvrtina z nich. Právní obory se vyučují na 13 vysokých školách - vedle klasického práva můžete studovat i obory správní a veřejnosprávní, další obory jsou zaměřené na komerční právo - vyučují se na veřejných i soukromých školách.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soukromé vysoké školy nabízejí pouze bakalářské právní obory. Přinášíme vám informaci o přijímacím řízení na čtyřech univerzitách, kde se vyučuje klasické právo.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy, Praha

Zkoušky: Přijímací řízení je nahrazeno Národní srovnávací zkouškou (NSZ). Testy budou Obecné studijní předpoklady (OSP) a Základy společenských věd (ZSV). Poplatek je 599 korun fakultě, za každý test se platí 394 korun. Pokus můžete 6krát opakovat a započítává se nejlepší dosažený výsledek. Termíny a místa na www.scio. cz.

Znalosti: test OSP má 105 úloh. Ty jsou rozděleny do tří oddílů: verbální, analytické a kvantitativní myšlení. Na řešení úloh v každém z oddílů je 35 minut. Test ZSV má 60 úloh, obsah zkoušky ze ZSV v rozsahu středoškolského učiva na gymnáziu.

Hodnocení: Výsledky z testů budou přepočteny: Základy společenských věd koeficientem 0,75 a Obecné studijní předpoklady koeficientem 1,25. Body navíc za maturitu s vyznamenáním a za státní a mezinárodně uznávané zkoušky z jazyka. Přijmou 780 uchazečů.

Webové stránky: www.prf.cuni.cz   

Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Brno

Zkoušky: Přihláška na MU stojí 400 korun a lze ji podat jen elektronickou formou na tomto odkazu http://is.muni.cz/prihlaska/. Termíny pro přijímací testy v Brně: 9., 10., 11. května 2009 a v Bratislavě: 9. května 2009.

Povinnou součástí přijímacího řízení je Test studijních předpokladů. Hlásí-li se uchazeč na více oborů či fakult univerzity, bude dělat v daném roce test pouze jednou. Test se skládá ze 70 otázek, na které máte 90 minut. Z pěti nabízených možností je vždy jedna správná.

Znalosti: Verbální myšlení, symbolické myšlení, numerické myšlení, kritické myšlení, analytické myšlení a úsudky, prostorová představivost a kulturní přehled.

Doporučená literatura: Úplné znění všech loňských variant testu a klíče správných odpovědí najdete na adrese: http://www.muni.cz/ study/admission/tsp.

Webové stránky: www.muni.cz/law  

Právnická fakulta Západočeské univerzity, Plzeň

Zkoušky: Přijímací zkouška je pouze písemná a pro obory magisterské studium Právo nebo bakalářské studium Veřejná správa je shodná. Termín přijímací zkoušky: 11., Je toho dost Historie, analytické a kritické myšlení, verbální myšlení, úsudek, představivost a kulturní přehled. To vše musíte zvládat, když chcete jít na práva 12., 15. a 16. června 2009, poplatek za přijímací řízení je 500 korun.

Znalosti: Historie, logika, všeobecný přehled a psychologický test.

Hodnocení: Při hodnocení uchazeče nepřihlížejí ke středoškolskému prospěchu ani k výsledkům maturitní zkoušky. Rovněž nezvýhodňují jazykové znalosti uchazeče a jeho případnou kvalifikaci v oboru.

Doporučená literatura: Fakulta zkouší z nejvíce předmětů a uveřejnila pouze jeden starý přijímací test z roku 2000, který najdete na http://prijimacky.plzen.juristic.cz/.

Webové stránky: www.fpr.zcu.cz

Právnická fakulta Palackého univerzity, Olomouc

Zkoušky: Pro magisterský obor Právo je nově nahrazeno přijímací řízení Národní srovnávací zkouškou. Ostatní bakalářské obory mají přijímací řízení formu dvou písemných testů.

Přihlášky se podávají poštou do 28. února nebo elektronicky https://newportal. upol.cz/wps/portal/prihlaska.

Poplatek je na bakalářské obory 500 korun a pro magisterský obor Právo 300 korun. Termíny přijímacího řízení najdete na http:// www.upol.cz/fakulty/pf/prijimacirizeni/.

Znalosti: Test ze všeobecného rozhledu je složen ze 60 otázek se 4 variantami odpovědí, jedna je správná.

Co bude v praxi: Po studiu práva čekají studenty ještě tři roky praxe. Působí jako advokátní, notářský, exekutorský koncipienti nebo justiční (budoucí soudci) či právní (budoucí státní zástupci) čekatelé. Po tříleté praxi musí složit zkoušku, aby mohli vykonávat své povolání v daném oboru. Po magisterském studiu můžete složit rigorózní zkoušku a získat titul JUDr.

Webové stránky: www.upol.cz

Po dokončení bakalářského studia z právní oblasti najdete uplatnění v právní administrativě - sepisování smluv, vedení právních věcí podniku, v tvorbě vnitřních předpisů nebo zajištění záležitostí u obchodního rejstříku. Studium veřejné správy - uplatnění najdete na úřadech práce, v obecním zastupitelství, na živnostenských úřadech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz