Přijímačky na vysokou: jak se dostat na práva

  0:01aktualizováno  0:01
Ročně se na právnické obory hlásí přes osm tisíc uchazečů, přijata bývá jen čtvrtina z nich. Právní obory se vyučují na 13 vysokých školách - vedle klasického práva můžete studovat i obory správní a veřejnosprávní, další obory jsou zaměřené na komerční právo - vyučují se na veřejných i soukromých školách.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soukromé vysoké školy nabízejí pouze bakalářské právní obory. Přinášíme vám informaci o přijímacím řízení na čtyřech univerzitách, kde se vyučuje klasické právo.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy, Praha

Zkoušky: Přijímací řízení je nahrazeno Národní srovnávací zkouškou (NSZ). Testy budou Obecné studijní předpoklady (OSP) a Základy společenských věd (ZSV). Poplatek je 599 korun fakultě, za každý test se platí 394 korun. Pokus můžete 6krát opakovat a započítává se nejlepší dosažený výsledek. Termíny a místa na www.scio. cz.

Znalosti: test OSP má 105 úloh. Ty jsou rozděleny do tří oddílů: verbální, analytické a kvantitativní myšlení. Na řešení úloh v každém z oddílů je 35 minut. Test ZSV má 60 úloh, obsah zkoušky ze ZSV v rozsahu středoškolského učiva na gymnáziu.

Hodnocení: Výsledky z testů budou přepočteny: Základy společenských věd koeficientem 0,75 a Obecné studijní předpoklady koeficientem 1,25. Body navíc za maturitu s vyznamenáním a za státní a mezinárodně uznávané zkoušky z jazyka. Přijmou 780 uchazečů.

Webové stránky: www.prf.cuni.cz   

Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Brno

Zkoušky: Přihláška na MU stojí 400 korun a lze ji podat jen elektronickou formou na tomto odkazu http://is.muni.cz/prihlaska/. Termíny pro přijímací testy v Brně: 9., 10., 11. května 2009 a v Bratislavě: 9. května 2009.

Povinnou součástí přijímacího řízení je Test studijních předpokladů. Hlásí-li se uchazeč na více oborů či fakult univerzity, bude dělat v daném roce test pouze jednou. Test se skládá ze 70 otázek, na které máte 90 minut. Z pěti nabízených možností je vždy jedna správná.

Znalosti: Verbální myšlení, symbolické myšlení, numerické myšlení, kritické myšlení, analytické myšlení a úsudky, prostorová představivost a kulturní přehled.

Doporučená literatura: Úplné znění všech loňských variant testu a klíče správných odpovědí najdete na adrese: http://www.muni.cz/ study/admission/tsp.

Webové stránky: www.muni.cz/law  

Právnická fakulta Západočeské univerzity, Plzeň

Zkoušky: Přijímací zkouška je pouze písemná a pro obory magisterské studium Právo nebo bakalářské studium Veřejná správa je shodná. Termín přijímací zkoušky: 11., Je toho dost Historie, analytické a kritické myšlení, verbální myšlení, úsudek, představivost a kulturní přehled. To vše musíte zvládat, když chcete jít na práva 12., 15. a 16. června 2009, poplatek za přijímací řízení je 500 korun.

Znalosti: Historie, logika, všeobecný přehled a psychologický test.

Hodnocení: Při hodnocení uchazeče nepřihlížejí ke středoškolskému prospěchu ani k výsledkům maturitní zkoušky. Rovněž nezvýhodňují jazykové znalosti uchazeče a jeho případnou kvalifikaci v oboru.

Doporučená literatura: Fakulta zkouší z nejvíce předmětů a uveřejnila pouze jeden starý přijímací test z roku 2000, který najdete na http://prijimacky.plzen.juristic.cz/.

Webové stránky: www.fpr.zcu.cz

Právnická fakulta Palackého univerzity, Olomouc

Zkoušky: Pro magisterský obor Právo je nově nahrazeno přijímací řízení Národní srovnávací zkouškou. Ostatní bakalářské obory mají přijímací řízení formu dvou písemných testů.

Přihlášky se podávají poštou do 28. února nebo elektronicky https://newportal. upol.cz/wps/portal/prihlaska.

Poplatek je na bakalářské obory 500 korun a pro magisterský obor Právo 300 korun. Termíny přijímacího řízení najdete na http:// www.upol.cz/fakulty/pf/prijimacirizeni/.

Znalosti: Test ze všeobecného rozhledu je složen ze 60 otázek se 4 variantami odpovědí, jedna je správná.

Co bude v praxi: Po studiu práva čekají studenty ještě tři roky praxe. Působí jako advokátní, notářský, exekutorský koncipienti nebo justiční (budoucí soudci) či právní (budoucí státní zástupci) čekatelé. Po tříleté praxi musí složit zkoušku, aby mohli vykonávat své povolání v daném oboru. Po magisterském studiu můžete složit rigorózní zkoušku a získat titul JUDr.

Webové stránky: www.upol.cz

Po dokončení bakalářského studia z právní oblasti najdete uplatnění v právní administrativě - sepisování smluv, vedení právních věcí podniku, v tvorbě vnitřních předpisů nebo zajištění záležitostí u obchodního rejstříku. Studium veřejné správy - uplatnění najdete na úřadech práce, v obecním zastupitelství, na živnostenských úřadech.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Obrana spouští mamutí zakázku za 50 miliard. Vybere pásové obrněnce

Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé

Ministerstvo obrany spouští historicky největší armádní zakázku v hodnotě až 50 miliard korun. Začíná s výběrem...

Češi chodí do politiky hlavně z prospěchářství, myslí si většina dotázaných

Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek)

Lidé vstupují do politiky spíš kvůli osobním zájmům než ve prospěch celé společnosti. Vyplývá to z listopadového...

U Dobříše havaroval při přistání záchranářský vrtulník, zlomil vrtule

V Dobříši havaroval záchranářský vrtulník (15.12.2018)

Nedaleko středočeské Dobříše na Příbramsku nad ránem havaroval záchranářský vrtulník. Podle informací iDNES.cz se tak...

Najdete na iDNES.cz