Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přijímačky na VŠ: začněte se připravovat už teď

  11:25aktualizováno  11:25
Přijímací zkoušky na vysoké školy sice proběhnou až za několik měsíců, ale správný čas pro přípravu je už teď. Pokud chcete zvýšit pravděpodobnost, že z vás bude vysokoškolák, tak na nic nečekejte a zvolte si včas nejlepší způsob přípravy. Těch je na výběr dost, musíte ale zvážit, co se pro vás nejvíce hodí.

Z čeho budete dělat zkoušky, se dozvíte na webu školy nebo na studijním oddělení. Stejně jako to, jaké přípravné kurzy škola pořádá | foto: Profimedia.cz

"Nejlépe vás na přijímačky připraví tam, kam se hlásíte," tvrdí shodně pedagogové a pracovníci studijních oddělení vysokých škol. Ti také radí, abyste si v první řadě zjistili, co vás u zkoušek bude čekat a jestli vámi vybraná fakulta pořádá nebo doporučuje nějakou přípravu.

Na webových stránkách škol najdete i typové testy z minulých let, podle kterých se dá orientovat.

Najděte si agenturu
Pokud jste se vloni na školu nedostali a budete zkoušet štěstí znovu, mohly by vám pomoci tzv. nulté ročníky. Ty sice začínají už od října, ale v některých agenturách i školách se dá přihlásit i v průběhu výuky (pak vám z ceny odpočítají už proběhlé hodiny) nebo pořádají jednosemestrální výuku. Ta startuje od ledna i února. . Příprava na VŠ

Test z českého jazyka a obecných studijních předpokladů

* Test z českého jazyka - ZDE

* Test studijních předpokladů - ZDE

Testy připravil Institut vzdělávání SOKRATES. Sokrates je organizací, která již 10 let pořádá přípravné kurzy pro přijímací řízení na vysoké školy, jež probíhají v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a ve Zlíně, a to vždy na jednotlivých vysokých školách pod lektorstvím VŠ pedagogů, s úspěšností okolo 80%.

Při výběru kurzu se ptejte na způsob výuky. Například kolik spolužáků budete mít, zda vám vyučující stihne dostatečně vyložit látku a zodpovídat dotazy. Navštěvovat lze dopolední, odpolední i večerní kurzy. Pro větší časovou náročnost jsou "nuláky" určené spíše pro neúspěšné uchazeče o vysokoškolské studium z minulých let.

Agentura Az-smart připravuje nulté ročníky pro zájemce na právnické fakulty, filozoficko-pedagogické obory, lékařské a veterinární fakulty, ekonomické obory a speciálně na Masarykovu univerzitu v Brně. Výuka probíhá čtyři dny v týdnu v Praze a Brně.

Nultý ročník je dvousemestrální a na konci letního i zimního semestru studenti skládají zkoušky a dostávají zápočty. Cena za jeden semestr je 9 490 korun. "Dvacet lidí z našeho kurzu bylo přijato na vysokou školu. Já jsem se dostala na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí, obor ergoterapie," říká absolventka nultého ročníku psychologie a základů společenských věd přes agenturu Az-smart Jana Pertlíková.

. Příprava na VŠ: ptejte se ve škole

Fakulty nabízejí roční i semestrální kurzy, které se většinou pořádají v odpoledních a večerních hodinách nebo o víkendech.

Na pražské Univerzitě Karlově pořádá přípravné kurzy z geografie, chemie a matematiky přírodovědecká fakulta, kurz bude probíhat od ledna do května zpravidla v pátek nebo v sobotu a bude stát 2 000 korun za každý předmět (matematika je za 1 700 korun).

Lékařská fakulta nabízí kurzy pro studium medicíny od října do května, a to buď každé pondělí a úterý (lichý týden se probírá fyzika a chemie, sudý týden biologie a latina) za 5 500 korun, nebo jednou měsíčně v sobotu za 4 000 korun.

Jestli uvažujete o studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze, určitě vás potěší, že škola pravidelně pořádá přípravné kurzy z matematiky. Výuka probíhá jednou týdně dvě hodiny, pro mimopražské zájemce je kurz otevřen jednou za dva týdny v sobotu. Kurz začal 26. listopadu a potrvá do 18. dubna, zahrnuje 40 lekcí matematiky a vyjde vás na 2 856 korun.

Masarykova univerzita v Brně pořádá přípravné kurzy na právnickou a lékařskou fakultu. Přírodovědecká fakulta MU vám podá informace o přípravných kurzech na Dni otevřených dveří 1. prosince nebo 29. ledna. Nabídky všech kurzů Filozofické fakulty MU budou zveřejněny na internetu od 1. prosince.

Institut vzdělávání Sokrates nabízí své kurzy v podobě nultých ročníků v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Zlíně. Kurzy si vybíráte podle zaměření fakulty (právnické, lékařské, pedagogické, filozofické). Můžete také chodit i na stále více žádaný speciální kurz zaměřující se na obecné studijní předpoklady.

V únoru 2008 otevírá semestrální kurzy agentura Amos. Jsou určené pro studenty hlásící se na právo, medicínu, ekonomii, psychologii, humanitní vědy a Policejní akademii ČR.

"Při zkouškách mi hodně pomohl půlroční kurz firmy Tutor na lékařské fakulty. Po celou dobu jsme procvičovali a zkoušeli typově stejné testy, jaké jsem pak opravdu dělal. Díky tomu jsem u přijímaček snadno uspěl," uvádí student Vojtěch Zábranský.

Konkrétní poznatky studentů z přijímaček na různé školy a obory najdete v anketě na stránkách www.studentin.cz.

Když vás trápí matematika
Máte nedostatky v matematice? Potřebujete jednorázově doplnit látku? Například pražská agentura Kurzy matematiky a jazyků nabízí přípravné testy z matematiky na Vysokou školu ekonomickou. Na seminářích s vámi proberou úlohy a seznámí vás se správným řešením.

Testy plně odpovídají testům u přijímacích zkoušek a za jeden zaplatíte 170 korun. Když potřebujete matematiku intenzivně doučovat, pomůžou vám v agentuře Zkoušky nanečisto. Lekce probíhají každé pondělí a úterý navečer v Praze a za každou zaplatíte 140 korun.

Jestli na kurzy nemáte čas a dostatek prostředků, využijte internet. Za jeho pomoci si můžete objednat speciální testy, podobné těm u přijímacích zkoušek. Vypracované testy odešlete, pedagog je opraví a pošle vám správné řešení.

Agentura Zkoušky nanečisto nabízí na svých stránkách on-line přijímačky nanečisto. On-line testy vás přijdou levně, za všechna kola až do zkoušek zaplatíte 200 korun.

Internetovou přípravu najdete i na stranách společnosti Scio, která organizuje přijímací zkoušky na 38 fakult. Více informací o Scio testech najdete ZDE.

Další možností, jak se připravit ke zkouškám, je využít pomoc soukromého učitele. Sehnat ho můžete tak, že se podíváte na www.doucovani.cz, podáte si inzerát s vašimi požadavky například do Annonce nebo na internetové pracovní servery.

Je to vhodná varianta pro hodně časově zaneprázdněné, ale musíte počítat s většími náklady. Dobu, tempo i délku výuky si stanovíte sami. Stejně tak cena lekce závisí na vaší dohodě. Soukromí učitelé si většinou říkají od 150 do 200 korun za 45 nebo 60 minut.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz