Rodiče testy dětem raději koupí, než by riskovali, že jim sníží naději na přijetí. Ilustrační foto.

Rodiče testy dětem raději koupí, než by riskovali, že jim sníží naději na přijetí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přijímačky na střední školy: učit se nestačí, rodiče kupují kurzy za tisíce

  • 8
Do přijímacích zkoušek na střední školy včetně víceletých gymnázií zbývají ještě tři měsíce. Už teď ale stála příprava na ně některé rodiče spoustu času i peněz. Obávají se testů Scia, kterými mnohé školy své zkoušky nahradily. A aby zvýšili šance svých dětí, zaplatili jim kurzy nebo koupili zkušební testy.

"Učitelka nás varovala, že děti naučí vše podle osnov, ale nikoli tak, aby zvládly testovací otázky v přijímačkách od Scia," popsala Kateřina Vacková z Prahy. Uvažuje proto o tom, že své dceři zaplatí on-line kurzy této společnosti, což ji bude stát kolem tří tisíc korun.

Anna Berková, matka jiné uchazečky o středoškolská studia, zatím koupila za několik set korun alespoň sadu testů. "Není to povinné. Ale raději zaplatíte, když vám všichni říkají, že bez těchto testů výrazně snižujete naděje dítěte na přijetí. Učitelé, ostatní rodiče i brožury Scia se shodují, že je potřeba, aby si dítě pořádně prozkoušelo, jakým způsobem budou testy sestaveny a jaký typ otázek může očekávat," popisuje žena.

Vadí jí však, že internetové testy jsou kratší než ty, které pak děti čekají u zkoušek. "Cvičné on-line testy, které nabízíme, jsou pouze jednou z forem přípravy. Děti si v nich mohou vyzkoušet dané typy úloh a témata, délka testu není podstatná," namítá Jiří Simonides ze Scia.

Scio zkoušky

Přijímací zkoušky společnosti Scio používá při testování uchazečů téměř dvě stě středních škol, většinou gymnázií. Jejich počet stoupá. Společnost kromě toho prodává přípravné kurzy a testy, které si rodiče koupit nemusí, ale zvětšují šanci, že se dítě na školu dostane, protože v testech nejde jen o vědomosti, ale i o způsob formulace otázek.

Scio krom toho prodává další typy testů, příruček a kurzů jak pro rodiče, tak pro školy.

Zatímco jeden on-line či papírový test vyjde na třicet korun, kurz připravující na jeden ze tří předmětů (přijímačky se dělají z češtiny, matematiky a všeobecného přehledu) už stojí kolem tisícovky.

Podle šéfa Scia Ondřeje Štefla je však zbytečné, aby je rodiče kupovali. "Stačí, když si dítě vyzkouší z každého předmětu jeden papírový test. Pokud mu to však nestačí, musí si rodiče říci, jaké jsou jejich priority. Když jdete do kina, je to také drahé," uvedl.

Drahé nejsou jen kurzy a testy od Scia, tisíce korun chtějí také gymnázia, která otevírají přípravné kurzy. "Je to problém, protože to znevýhodňuje děti z chudších rodin. O tom, kdo půjde studovat, nadále rozhoduje sociální zázemí, nikoli to, jak je dítě chytré a co se naučí ve škole," řekla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Papírové testy od Scia se dají koupit i na gymnáziích, šest za necelých dvě stě korun. V tomto případě však rodiče navíc platí za něco, co už jednou zaplatil někdo jiný, konkrétně školy. "Ve cvičných sadách, které prodáváme, jsou totiž testy, které byly použity u přijímacích a srovnávacích zkoušek v minulých letech," uvedl Simonides.

Jde to i bez Scia

"Naše škola platí za testování Scio velmi malé sumy, protože máme odpočty za to, že je pro ně zkoušíme, o což mají studenti zájem," řekla ředitelka pražského Gymnázia Budějovická Zdeňka Bednářová. Podle ní je pro školu koupě hotových testů velkou úlevou.

Jinde však přijímačky dokážou zvládnout sami, aniž by si stěžovali na velkou zátěž. "Scio nám své přijímačky nabízí opakovaně, pořád dělají takovou kampaň. Netvrdím, že jsou špatné, ale my jsme v přijímačkách například nechtěli mít takzvané zaškrtávací otázky," řekl Richard Mašek, ředitel Arcibiskupského gymnázia v Praze.

Kolik zkoušek?

Letos se už druhý školní rok po sobě mohou děti hlásit na tři střední školy.

Přihlášky musí poslat do 15. března. Ředitelé středních škol by měli do konce ledna vyhlásit podmínky, za jakých budou uchazeče přijímat. Některé střední školy mohou přijímačky úplně zrušit a brát děti jen na základě výsledků ze základních škol, ale to se dá čekat pouze u škol, o které je menší zájem.

Ve školním roce 2008/09 se na gymnázia hlásilo 36 011 dětí a přijato jich bylo 26 258. Na střední odborné školy a učiliště se hlásilo 103 759 uchazečů, nastoupilo jich 105 831 (berou i neúspěšné uchazeče z gymnázií).

Ministryně školství Miroslava Kopicová uvedla, že by bylo rozumné po loňských zmatcích snížit počet přihlášek na dvě, ale s největší pravděpodobností takový návrh v tomto volebním období už předkládat nebude.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video