Tradičně největší zájem se očekává na uměleckých, výtvarných a grafických školách a gymnáziích

Tradičně největší zájem se očekává na uměleckých, výtvarných a grafických školách a gymnáziích | foto: Profimedia.cz

Přijímačky na SŠ: Vyberte si vhodný způsob učení

Volte způsob přípravy s rozmyslem. Nemá totiž cenu, aby se dítě mořilo s něčím, co u přijímacích zkoušek vůbec nepoužije. Nezapomeňte také při výběru přihlédnout k finančním nákladům a časové náročnosti přípravy. Některé kurzy jdou do tisíců korun a dlouhé dojíždění může potomkovi zabrat i několik hodin.

Každému vyhovuje jiný způsob učení. Čtěte, jaké VÝHODY a NEVÝHODY mají jednotlivé typy kurzů, případně doučování.

Příprava přímo ve škole, na kterou se dítě hlásí

+ Kurzy jsou přesně přizpůsobené požadavkům, které škola má. Děti pak u zkoušek nečeká žádné dramatické překvapení, ale typově podobné příklady či diktáty, které probíraly při přípravě. To přijde vhod zejména nervóznějším typům. Některé školy si už předem podle výsledků zadávaných testů vybírají budoucí studenty, takže se můžete daleko dříve dozvědět, že dítě bude přijaté.

Větší časová náročnost. Musíte se přizpůsobit termínům, které škola stanoví. Kurzy bývají ve všední dny odpoledne, jednou až dvakrát týdně. Za hodinu se platí od 100 do 150 korun za hodinu.

Doučování na základní škole, kam dítě chodí

+ Učitel dobře zná nedostatky dítěte a přípravu může přesně zacílit. Proto nemusí premiant z češtiny zbytečně ztrácet čas testy z látky, kterou ovládá. Plusem je i to, že doučování většinou navazuje na vyučování, děti nemusí nikam dojíždět a vy nemusíte řešit jejich převážení nebo doprovod.

Příprava může být trochu moc obecná, a tudíž i nedostatečná, protože děti se hlásí na různé školy a čekají je různé typy přijímaček. Nelze tedy spoléhat na to, že se učitel strefí zrovna do toho, co budete potřebovat vy.

Specializované přípravné kurzy

+ Z nabídky si můžete vybrat přesně to, co budete ke zkouškám potřebovat, třeba jen problematické partie učiva, například matematické slovní úlohy. Plusem je, když je příprava dělaná formou testů s následným výkladem správného postupu. Dítě si zvykne na atmosféru, která ho u skutečných zkoušek bude čekat, odbourá stres, získá jistotu a uklidní se. Zároveň získáte srovnání s ostatními dětmi a uvidíte, jaké asi šance váš syn či dcera budou mít.

Děti může stresovat neznámé prostředí nebo odlišný způsob výuky, než na jaký je zvyklé ze své školy. Kurzy jsou placené a je třeba počítat s tisícem korun měsíčně. Termíny jsou pevně stanovené a musíte se jim přizpůsobit.

Individuální doučování

+ Nejméně časově náročné pro rodiče. Učitel, kterého si sami vyberete, většinou dojíždí k vám domů. Vhodné pro děti s potížemi soustředění. Výuka se dá přizpůsobit přesně podle schopností dítěte.

Dítě by si s lektorem, kterého vybíráte, mělo "sednout", aby výuka byla účelná. Musíte počítat se 120 až 150 korunami za hodinu výuky.

Učení s rodiči

+ Dobu přípravy si přizpůsobíte vlastním časovým možnostem. Můžete využít každou volnou chvíli.

Mnohdy situace na zabití pro obě strany, nelze doporučit! Pouze snad klidným rodičům na dílčí procvičení některého jevu. Odborníci j upozorňují na to, že rodiče bývají ke svým dětem přespříliš kritičtí, nároční a přísnější, než je třeba. Děti si výtky berou moc osobně.

Učení z internetu, knížek

+ Časově výhodné, dítě se může učit, kdykoliv se mu to hodí. Pokud neprobírá placené internetové kurzy, je výuka zdarma. Publikace s přijímačkovými testy prodávají v každém větším knihkupectví a stojí od 100 korun. V některých knihách najdete i testy z konkrétních škol.

Nedostatečná kontrola výsledků a pokroků v učení. U internetu hrozí rozptylování „nevýukovými weby“. jj Dítě snadno překlikne na hry, což vy ani nemusíte zjistit. U posledních tří způsobů také nemáte srovnání s ostatními dětmi.

Rada MF DNES: Nemáte možnost chodit na kurzy? Zařiďte si výuku přes internet. Na www.scio.cz nebo na www.zkousky-nanecisto.cz najdete placenou přípravu.

Rozhovor: "Už za 7 týdnů se dost zlepšíte"

Budete v dubnu zkoušet přijímačky na střední školu? Tak máte nejvyšší čas začít zjišťovat, jak na tom jste a kolik času budete muset věnovat přípravě, radí učitel matematiky a majitel agentury Zkoušky nanečisto Petr Husar.

* Není začátkem listopadu trochu brzy na přemýšlení nad dubnovými zkouškami?
To určitě není, protože školy jako jedno z měřítek úrovně zájemců posuzují jeho vysvědčení z konce předešlého školního roku a pololetí tohoto. Takže o přípravě na střední školu by se mělo přemýšlet o mnoho dřív. Navíc je také určitě lepší věnovat se učení pozvolna a včas než všechno honit na poslední chvíli.

* Kdy je tedy ideální začít?
Soustavnou přípravu je třeba přizpůsobit tomu, jaké vědomosti a znalosti budoucí student má. Proto by si děti měly nejpozději během listopadu vyzkoušet, jak na tom jsou a jak by v testech, které je čekají, uspěly. Srovnávací testy, které jsou sestavovány podle skutečných požadavků škol při přijímačkách, se dají najít na internetu, v učebnicích, novinách nebo je poskytují specializované agentury.

* A co dál, když rodiče zjistí, že jejich potomek má rezervy?
Teď je ještě spousta času na klidnou a pozvolnou přípravu. Připravovat na přijímačky se dá různými způsoby a je nutné zvolit ten pro dítě i rodiče nejvhodnější. Také záleží, na jakou školu se dítě chce hlásit a jaké zkoušky je vlastně čekají. Pokud si tohle všechno rodiče s dětmi ujasní, můžou si podle možností vybrat ideální způsob učení.

* Vy pořádáte každý týden speciální přípravné kurzy. Kdo se jich může zúčastnit?
S našimi zkouškami nanečisto začínáme už od října a opakujeme je každý víkend až do dubnových přijímaček. Jsou pro všechny zájemce o studium na jakékoliv střední škole nebo gymnáziu. Děti si při nich nejen procvičí znalosti, ale zároveň si vyzkoušejí, co je čeká, odbourají nervozitu a stres.

* Jak takové zkoušky nanečisto probíhají?
Každý pátek odpoledne a v sobotu jsou pro všechny budoucí středoškoláky připraveny kurzy. V pátek odpoledne a v sobotu dopoledne jsou určené pro deváťáky. V sobotu odpoledne chodí páťáci a sedmáci. Děti si napíší testy z matematiky, češtiny a všeobecných znalostí.

Také si mohou vybrat pouze jeden předmět, když jsou si v ostatních jistí. Po napsání úloh s nimi všechna zadání rozebereme a ukážeme jim správné řešení. Na cokoliv, co jim není jasné, se mohou zeptat. Testy potom vyhodnotíme, opravíme a i s rozborem chyb je všem pošleme.

* Kolik kurzy stojí?
Jednorázové napsání tří testů i s výkladem a opravou přijde na 350 korun. Při předplatném je to 275 korun za jedno kolo. Můžete si předplatit pět, deset nebo dvacet kol. Maximálně lze předplatit 20 kurzů. To znamená, že kompletní příprava od října do dubna stojí 5 500 korun.

Pokud si někdo stejné kurzy objedná na internetu a přes internet je také zpracovává, vyjde ho 20 lekcí na 2 400 korun. Internetová příprava je určena hlavně mimopražským zájemcům, kteří by měli problémy s pravidelným dojížděním.

* Jak se dá na kurzy přihlásit?
Přihlašovat se nikdo předem nemusí, stačí přijít a dostane se na všechny. Někomu stačí pouze jedna návštěva a zjistí, že je na zkoušky připravený dost. Ale nejčastěji se k nám žáci vracejí a chodí pravidelně. Podle našich zkušeností se po absolvování sedmi až deseti kol i z velmi slabých výsledků dokážou vyšvihnout na jedničky a správně vyřeší většinu úloh.

Je třeba počítat s tím, že napsání tří testů zabere zhruba tři hodiny. Deváťákům nabízíme ještě možnost vyzkoušení testu obecných studijních předpokladů a angličtiny, pro páťáky a sedmáky máme jako čtvrtý test angličtinu.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video