Přijímací řízení trvá měsíce

Zatímco ještě před dvěma lety mohli pracovníci studijních oddělení vysokých škol uzavřít přijímací řízení už v polovině července, letošní přijímačky stále neberou konce. Může za to nový, necelé dva roky platný vysokoškolský zákon. Ten výrazně prodloužil dobu, po kterou může neúspěšný uchazeč o studium podat odvolání. Zatímco dříve se musel rozhodnout do osmi dnů, nyní má na rozmyšlenou celý měsíc.
Nový zákon zároveň nařizuje doručit uchazeči zprávu o přijetí či nepřijetí do vlastních rukou. Proto ti, kdo nečekali na výsledky a odjeli na prázdniny, podávají odvolání až nyní.

"Třicetidenní odvolací lhůta nám komplikuje život celé prázdniny. Dříve jsme byli už v první polovině července se vším hotovi. Letos bude odvolací komise zasedat až nyní, v polovině srpna," řekla vedoucí studijního oddělení Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jarmila Kinclová a dodala, že nervózní nejsou jen úředníci, kteří si nemohou plánovat dovolenou, ale hlavně studenti. "Studenti nám stále volají a chtějí znát výsledky svých odvolání," vysvětlila Kinclová.

Kritika se ozývá například i z Olomouce. Povinnost doručit uchazeči rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení do vlastních rukou a měsíční odvolací lhůtu i tam považují za slabiny nového zákona. "Protože rozhodnutí nemůže vyzvednout nikdo z rodiny, pendlují některé dopisy mezi námi a poštovními úřady.

Některá odvolání nám proto chodí až nyní a to prodlužuje celé řízení. Uchazeči skládají zkoušky začátkem června, a my jsme schopni uzavřít přijímací řízení až za tři měsíce," uvedla vedoucí studijního oddělení Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Alena Klegová.

Proděkanka Ludmila Lochmanová z olomoucké právnické fakulty tvrdí, že do největších potíží se dostávají fakulty, o něž je největší zájem. "Třicetidenní lhůta na odvolání nám působí komplikace zvláště letos. Střední školy sice opustilo méně absolventů, ale celkový počet uchazečů o studium na vysokých školách nebyl nižší než v minulých letech. To znamená, že jejich rozvrstvení po vysokých školách bylo daleko větší než kdykoli dříve.

Uchazeči, kteří se dostali i na tři vysoké školy, nyní volají, že k nám nenastoupí, a my neustále přijímáme nové lidi. Ještě nikdy neodpadlo tolik uchazečů hned v prvním kole jako letos," tvrdí Lochmanová.

Po zkušenostech z loňska jsou už mnohé fakulty na podobné problémy připraveny. Některé zavedly takzvané předběžné zápisy. Například olomoucká lékařská fakulta předem odhaduje, kolik přijatých uchazečů nenastoupí ke studiu. "Pokud například zjistíme, že jsme přijali třicet vynikajících uchazečů z Brna, předem počítáme s tím, že budou raději studovat v místě svého bydliště. Prostě si tipneme a přijmeme rovnou namísto sto šedesáti i sto devadesát uchazečů. Zatím se nám tento odhad vždy vyplatil," popsal zkušenosti lékařské fakulty její proděkan Jan Hálek.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video