Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přijde velká koalice a krize potrvá čtyři roky, věští expremiér Zeman

  9:44aktualizováno  10:21
Půtky politiků o předčasné volby považuje bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman za zbytečné. "Má smysl je dělat dejme tomu v polovině funkčního období, a ne tři čtvrtě roku před termínem řádných voleb," říká v rozhovoru pro MF DNES Zeman, který nedávno stanovil tři podmínky svého návratu do politiky.

„Nejpravděpodobnější je velká koalice ČSSD a ODS, což znamená, že budou podvedeni voliči obou stran a nebude reálný program pro řešení krize,“ říká Zeman. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Bývalý premiér Miloš Zeman odhaduje, že se po volbách domluví ČSSD a ODS a že v příští volbě prezidenta se utkají Jiří Paroubek a šéf Senátu Přemysl Sobotka. Přímé volby prezidenta by se ale zúčastnil i on, pokud by petici za jeho kandidaturu podepsalo dost lidí.

Jste prognostik. Jakou vládu podle vás můžeme čekat po volbách?
Nejpravděpodobnější variantou je velká koalice ČSSD a ODS, což znamená, že budou podvedeni voliči obou stran a nebude reálný program pro řešení krize, protože programy těchto stran se navzájem vyruší a ekonomická krize se prohloubí.

Proč jste takový pesimista?
Jsou ekonomové, kteří jsou optimisté, a jiní, kteří jsou pesimisté. A platí to i o nositelích Nobelovy ceny i o politicích. Zastávám názor, že ekonomická krize bude trvat ještě zhruba čtyři roky. Nejpravděpodobnější je to, čím prošla i japonská ekonomika, kdy po krizi zůstanete určitou dobu dole a připomíná to tvar písmene L.

Velká koalice a pokračování krize, to jsou shodou okolností podmínky, které jste si dal, abyste se plně vrátil do politiky. Takže to teď avizujete.
Právě proto jsem dal pro jistotu ještě třetí podmínku a tou je přímá volba prezidenta, neboť jsem přesvědčen, že nebude, protože si poslanci a senátoři nedají tuto kompetenci vzít. O můj návrat usilují, a bohužel stále intenzivněji, mí přátelé. Já jsem si říkal, že se na mě po letech zapomene a bude to dobře. Bohužel se to nestalo.

Miloš Zeman

Věřil byste si v přímé volbě?
Záleželo by to v prvé řadě na tom, kolik lidí by podepsalo petici za moji kandidaturu, a podle toho bych se rozhodoval. Stejně jako v roce 2003, když jsem trval na tom, že před výběrem kandidáta musí v sociální demokracii proběhnout referendum. Myslím, že pak by asi nebylo fér se na tyhle lidi vykašlat.

Vnímáte, že volby, které se blíží, už výrazně ovlivní aritmetiku pro budoucí volby hlavy státu?
Odhlédnu teď od toho, že by do té doby mohly být další předčasné volby. Skutečně by tak měli být nyní zvoleni poslanci, kteří rozhodnou o příští volbě prezidenta. ČSSD i ODS přitom budou tvrdit, že si přejí přímou volbu, ale budou to spojovat s různými podmínkami, na nichž se to pak zadrhne. V takovém případě budou proti sobě stát dva silní kandidáti: jedním z nich podle mě bude Přemysl Sobotka z ODS, druhý Jiří Paroubek za ČSSD.

V poslední době je tu jakási móda zakládání nových stran. Vidíte šanci pro novou levicovou stranu?
Nevylučoval bych to za předpokladu, že současné vedení ČSSD spíše z "korytářských" důvodů přijme po volbách velkou koalici.

Už s vámi lidé, které ČSSD odstavila z kandidátek nebo je dala na nevolitelná místa - jako jsou poslanci Šplíchal či Čurdová, diskutují o vzniku takové strany?
Zásadně nekomentuji návštěvy na Vysočině, ani nesděluji, kdo sem přijíždí a proč.

Miloš Zeman

Zůstávám věrný přátelům. Možná je to nevýhoda

Před eurovolbami jste podporoval Stranu důstojného života bývalé členky ČSSD Jany Volfové. Podpoříte teď nějakou jinou stranu?
Podporuji pořád tuto stranu. Možná je moje nevýhoda, že zůstávám věrný svým přátelům.

Jak vás asi jako nejznámějšího důchodce v zemi, který za pár dní oslaví pětašedesátiny, zaujal slib ČSSD, že penzistům po vítězství ve volbách vyplatí třinácté důchody?
Daleko víc bych uvítal, kdyby ty prostředky byly věnovány například na výstavbu domů s pečovatelskou službou, protože to by byla investice, zatímco třináctý důchod je spotřeba. Jsem pro to, abychom se v době krize orientovali na investice, a ne na spotřebu.

I po Novém Veselí, kde bydlíte, visí volební plakáty, na nichž ČSSD porovnává, co slibuje ona a co ODS. Jak se vám líbí, když sociální demokracie láká třeba na vyšší daně pro lidi s nejvyššími příjmy či na různé sociální dávky?
Byl jsem vždy odpůrcem rovné daně. Například baltské země, které mají rovnou daň, jsou teď v hluboké ekonomické krizi. Čili jsem pro zrušení rovné daně, jsem pro daňovou progresi, což samozřejmě zahrnuje i vyšší zdanění vysokopříjmových skupin.

Na druhé straně si myslím, že vyšší přídavky na děti a další opatření, která byla zavedena v euforii před minulými volbami za podpory všech stran, jsou zbytečná. Potřebujeme investice do vzdělání, ne zvyšovat počet obyvatel, protože těch deset milionů tady úplně stačí.

Janotův balíček by politici měli přijmout

Co říkáte úspornému balíčku ministra financí Eduarda Janoty? Myslíte, že by ho politici měli přijmout, třeba i v nějaké upravené podobě?
V zásadě ano. S tím, že bych to doplnil o zrušení rovné daně a zavedení progresivní daně.

Když ČSSD odmítá zvýšení daně z přidané hodnoty s tím, že by to zvýšilo cenu potravin a léků, je to argument, který by měl být rozhodující?
Musíme si položit otázku, o kolik by ty ceny stouply. Jestliže by se nižší sazba DPH zvýšila o dvě procenta a základní sazba o jedno procento, není to dramatické zdražení a u nejslabších sociálních skupin se to dá kompenzovat úlevami.

Jak vnímáte verdikt Ústavního soudu, který vyťal políček politikům kvůli jejich snaze o předčasné volby způsobem, který byl podle soudu protiústavní?
Rozhodnutí Ústavního soudu jako občan i bývalý politik respektuji, i když o něm mám své pochybnosti. Ty pochybnosti jsou založeny na tom, že Ústavní soud nemá kompetenci posuzovat ústavní zákony, které jsou přijímány kvalifikovanou, nikoli prostou většinou hlasů.

VŠE O VOLBÁCH A ÚSTAVNÍ KRIZI

Ale soudci logicky argumentují, že pak by se tu mohl objevit někdo s diktátorskými sklony, a sežene-li ústavní většinu, tak si odhlasuje prakticky cokoli, a tomu přece musí ústavní soudci bránit.
S touto námitkou bych souhlasil, kdyby ústavní zákon znamenal třeba prodloužení volebního období. Jenže poslanci si ho chtěli zkrátit. Dodal bych ale jednu věc. Vůbec nehájím předčasné volby. Jsem přesvědčen, že jsou zbytečné, protože je má smysl dělat dejme tomu v polovině funkčního období, a ne tři čtvrtě roku před termínem řádných voleb.

Kdyby se nechala Topolánkova vláda dovládnout do konce června, kdy končilo evropské předsednictví, tak pak mohla nastoupit úřednická vláda na rok do řádných voleb, to by byl normální postup.

Paroubek nedodržel slovo

Existuje možnost, že byste se usmířili s Jiřím Paroubkem, podobně jako se to dočasně stalo před volbami v roce 2006?
Paroubek je člověk, který nedodržel slovo. V článku, který byl publikován, prohlásil, že velká koalice by byla zrada na voličích, a poté se ji po volbách 2006 pokoušel uzavřít a říkal, že je milimetr od dohody s Mirkem Topolánkem. Jsem zastáncem opoziční smlouvy. Strana, která vyhraje, má vládnout, druhá nejsilnější strana ji má kontrolovat v parlamentu, ale necpat se do vlády.

MILOŠ ZEMAN V ČÍSLECH

65: právě tolik let oslaví 28. září, v den svátku sv. Václava

8: v letech 1993 až 2001 byl předsedou ČSSD

6: už více než šest let uplynulo od Zemanovy potupné porážky v prezidentské volbě, kdy se proti němu spojili jeho odpůrci v ČSSD Vladimír Špidla a Stanislav Gross a "vyexpedovali" ho jako důchodce na Vysočinu

2: po svém odchodu z vrcholné politiky napsal zatím dvě knihy (Jak jsem se mýlil v politice, Vzestup a pád české sociální demokracie). Je také podruhé ženatý.

Opoziční smlouvu byste si přál i po následujících volbách, které teď budou, ať už v jakémkoli termínu?
Tento model bych upřednostnil i nyní. Po jakýchkoli volbách. Vítězná strana si má vyjednat toleranci, ne podporu druhé strany.

Chystáte se napsat zase nějakou knížku?
Už jsem se vypsal a jsem příliš líný na to, abych psal další knihu, když se obávám, že bych se opakoval. Ale uvažoval jsem o zcela jiném tématu než politika, a to je umění stárnout. Podzim života může být nejkrásnější čas, protože práci už máte za sebou a teď už si ten život bez vážnějších omezení vychutnáváte.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...

Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...Další z rubriky

VZP vypověděla štědrou smlouvu s firmou, kterou založil Janoušek

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Všeobecná zdravotní pojišťovna ukončila po šestnácti letech smlouvu se společností Medea Kultur, kterou zakládal...

S teplem roste množství ozonu, který se drží při zemi a ničí lidem zdraví

Historický heliograf na střeše Klementina, kterým se měřila délka slunečního...

Se stoupajícími teplotami se zvyšují i koncentrace škodlivého přízemního ozonu, který mimo jiné zhoršuje dýchání a...

Bývalé vedení ministerstva práce z ANO se hašteří s nástupci z ČSSD

Jaroslava Němcová (ANO) a Jana Maláčová (ČSSD)

Chod ministerstva práce a sociálních věcí narušuje vážný konflikt mezi bývalým a novým vedením. Celý spor působí jako...Najdete na iDNES.cz