Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přijde nová vlna terorismu, varuje Bush

  0:01aktualizováno  0:01
Amerika se chystá na nové útoky teroristů a prezident George Bush dokonce varoval před novou vlnou útoků. Proto také předložil naléhavým dojmem působící plán protiteroristické strategie, jenž zahrnuje vytvoření nového ministerstva pro vnitřní bezpečnost, větší pravomoci pro prezidenta a využívání armády při odvracení biologického teroristického útoku.

"Chránit Američany před útokem je naší nejnaléhavější prioritou," řekl Bush o dokumentu, který je prvním svého druhu v dějinách USA. Před krátkým projevem Bush předložil dokument klíčovým demokratickým a republikánským zákonodárcům. Podle dokumentu budou také sestaveny skupiny agentů, jejichž úkolem bude uvažovat jako teroristé, aby se dařilo vytipovat slabiny bezpečnostního systému.

Spojené státy budou dále usilovat o co největší počet dohod o vydávání osob, prezident bude mít větší pravomoci ohledně přidělování peněz na protiteroristický boj, všechny státy Unie sjednotí předpisy pro vydávání řidičských průkazů, které jsou hlavními identifikačními doklady v USA.

Prezident George Bush zveřejnil svoji dlouho očekávanou strategii dalšího boje proti terorismu. Současně varoval Američany před "novou vlnou terorismu" a navrhl mnohostranná opatření, která by měla této hrozbě čelit.

"Naši nepřátelé se snaží získat chemické, biologické, radiologické a jaderné zbraně s cílem způsobit Americe bezprecedentní rány," uvádí se v plánu, který včera Bush představil.

Naléhavým dojmem působící plán zahrnuje například možnost, že armáda uzavře do karantény celé oblasti zasažené biologickými zbraněmi. Další novinkou je vytvoření takzvaných "rudých týmů" agentů snažících se uvažovat jako teroristé, aby se tak odhalily slabiny americké obrany. "Ochrana Američanů před útokem je naše nejnaléhavější národní priorita a podle toho musíme jednat," řekl včera Bush.

Plán nechává jen málo oblastí veřejného života nedotčených a jeho hlavním cílem je koordinovat úsilí amerických institucí, které se často tříští bez užitku. Bushova iniciativa tak vyzývá k přísnějším hraničním kontrolám, zesílení ostrahy objektů, jako jsou elektrárny či ropovody, ale také k vytváření zásob vakcín. USA se budou rovněž snažit uzavřít co nejvíc dohod o vzájemném vydávání odsouzených s jinými státy.

Dokument, který je dlouhý 88 stran, rovněž volá po využití nejmodernějších technologií k určování identity lidí. Bush šel dokonce do takových detailů, jako je třeba sjednocení předpisů pro vydávání řidičských průkazů, které se dnes liší stát od státu. Přesto však často slouží jako osobní legitimace. Plán doporučuje, aby jednotlivé státy harmonizovaly své požadavky, takže teroristé budou mít horší možnost opatřit si falešnou identifikaci.

Návrh se rovněž dotýká oblasti veřejných informací tím, že zvýší utajování některých faktů, takže veřejnost bude mít zhoršený přístup k datům o chemických závodech či jaderných elektrárnách. Jeho zřejmě nejzajímavější částí jsou však již zmíněné "rudé týmy", jejichž úkolem bude skutečně hledět na Ameriku očima teroristů a vyhledávat slabá místa v obraně, která by mohli útočníci využít.
Odborníci se včera shodovali, že plán má lépe koordinovat činnost institucí, které zajišťují bezpečnost USA.

"Tento obsažný plán definuje jasné hranice kompetencí a jasné odpovědnosti - odpovědnosti federálních zaměstnanců, guvernérů, starostů, stejně jako podnikatelů a amerických občanů. Pokud budeme lépe vědět, jaké máme odpovědnosti, budeme také umět lépe směřovat své peníze a lidskou sílu, abychom dokázali společnému ohrožení čelit," řekl Bush.

Prezident se v tomto ohledu rovněž obrátil na Kongres, který požádal, aby mu udělil pravomoci reorganizovat federální úřady v čase krize. Bush dal najevo, že by chtěl, aby většina z jeho návrhů začala platit již 11. září, tedy rok po teroristických útocích proti Spojeným státům. Odborníci nepředpokládají, že by se návrhy setkaly s nesouhlasem, který by je mohl zbrzdit nebo zastavit.

Pentagon přepracuje "irácké" plány

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld nařídil provést přehodnocení všech plánů na případné vojenské zásahy USA ve světě, včetně zvažované vojenské operace proti Iráku.

Revize se vztahuje na všechny plány Pentagonu týkající se hypotetických válečných operací v rámci mimořádné situace, kdy by byly nasazeny americké jednotky. Rumsfeld k tomu poznamenal, že v tomto směru vydal nové direktivy, které však neupřesnil.

Rumsfeldovo prohlášení přichází podle agentury AFP v době, kdy jeho náměstek Paul Wolfowitz projednává v Ankaře s tureckými představiteli otázky spojené se vzájemnou vojenskou spoluprací. V rámci těchto diskusí mají být posouzeny také různé scénáře související s operací, jejímž cílem je svržení režimu iráckého prezidenta Husajna.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Najdete na iDNES.cz